Kod błędu P2124 – czujnik położenia przepustnicy/pedału/przełącznik „D” obwód przerywany/niedokładny

Kod błędu P2124 brzmi jak „czujnik położenia przepustnicy/pedału/przełącznik „D” obwód przerywany/niedokładny”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Throttle/Pedal Position Sensor/Switch (TPS) „D” Circuit Intermittent/Erratic”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2124

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2124 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2124 – czujnik położenia przepustnicy/pedału/przełącznik

Czujnik położenia przepustnicy (TPS) reaguje na ruch pedału przyspieszenia. Jest to rodzaj potencjometru. Przetwarza on pozycję przepustnicy na napięcie wyjściowe i wysyła sygnał napięciowy do modułu sterującego silnika (ECM). Wykrywa również prędkość otwarcia i zamknięcia przepustnicy i dostarcza sygnał napięciowy do ECM.

Kod P2124 oznacza, że komputer wykrył pewną liczbę przerywanych lub nieregularnych sygnałów z TPS (czujnik położenia przepustnicy „D”). Przez określony czas i w zaprogramowanych okolicznościach.

Przy zamkniętej przepustnicy sygnał wynosi około 0,45 V, a dolna granica przy otwartej wynosi 0,17 – 0,20 V.

Najprościej mówiąc, czujnik położenia przepustnicy służy do określenia, w jakiej pozycji znajduje się przepustnica. Jeśli wartość sygnału jest przerywana (intermittent) z powodu słabego kontaktu, ustawiany jest ten kod.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2124 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka kontrolna „Check engine” na tablicy rozdzielczej.
 2. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 3. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Słabe przyspieszenie.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Utrata mocy silnika spowodowana wolną reakcją przepustnicy.

Jeśli wyświetlany jest błąd P2124, silnik może pracować z wyższą prędkością obrotową na biegu jałowym, ale pojazd nie będzie przyspieszał prawidłowo. Wskazane jest jak najszybsze usunięcie usterki, aby uniknąć pogłębienia się problemu.

Przyczyny błędów

Kod P2124 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Obwód czujnika położenia przepustnicy jest otwarty lub złe połączenie elektryczne.
 • Wiązka przewodów czujnika położenia przepustnicy jest otwarta lub zwarta do masy lub innego przewodu.
 • Korozja na złączu MAP lub TPS.
 • Czujnik położenia przepustnicy jest uszkodzony.
 • Sprężyna powrotna przepustnicy jest zakleszczona.
 • Czujnik położenia przepustnicy lub złącze TPS skorodowane.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2124

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2124:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Ustalenie, kiedy i w jakich okolicznościach występuje usterka.
 2. Wyczyść kody usterek z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia związane z czujnikiem położenia „D” przepustnicy pod kątem poluzowania i uszkodzenia.
 4. Porównać odczyty czujnika położenia przepustnicy „A” i „D” za pomocą narzędzia skanującego, w razie potrzeby wymienić uszkodzony czujnik.
 5. Sprawdzić, czy sprężyna powrotna jest sprawna.
 6. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Dokładnie sprawdź czujnik położenia przepustnicy (TPS), złącze wiązki przewodów i samą wiązkę przewodów pod kątem przerw itp. W razie potrzeby naprawić lub wymienić, aby usunąć błąd P2124.

Sprawdź napięcie na TPS, powinno być w granicach 0,45-0,17 V (niektóre pojazdy mogą mieć inne wartości). Jeśli napięcie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, wskazuje to na problem. W razie potrzeby wymienić czujnik.

Jeśli został niedawno wymieniony, może być konieczne wyregulowanie TPS. W niektórych samochodach instrukcja montażu wymaga odpowiedniej regulacji (szczegóły w instrukcji naprawy).

Jeśli nie ma żadnych objawów, problem może być przerywany i kasowanie kodu może go tymczasowo rozwiązać. Jeśli tak jest, to na pewno należy sprawdzić wiązkę przewodów, czy nie jest nigdzie przetarta, postrzępiona itp.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2124 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chrysler
 • Citroen (C5)
 • Dodge
 • Ford
 • Hyundai
 • Jeep
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Peugeot (407)
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P2124 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2120, P2121, P2122, P2123.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz