Kod błędu P2119 – sterowanie siłownikiem przepustnicy korpus przepustnicy zakres / wydajność

Kod błędu P2119 brzmi jak „sterowanie siłownikiem przepustnicy korpus przepustnicy zakres / wydajność”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Throttle Actuator Control (TAC) Throttle Body Range/Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2119

Kod usterki P2119 OBD-II jest jednym z możliwych kodów, który wskazuje, że moduł sterowania układu napędowego (PCM) wykrył problem niedopasowania zakresu wydajności obwodu modułu sterowania przepustnicą. Działanie systemu sterowania siłownikiem przepustnicy jest więc ograniczone.

Kod błędu P2119 – sterowanie siłownikiem przepustnicy korpus przepustnicy zakres / wydajność

Elektroniczny układ sterowania wykorzystuje dane z kilku czujników do kontroli, zarządzania i monitorowania pozycji przepustnicy. Głównymi czujnikami w tych układach są zazwyczaj czujnik położenia pedału przyspieszenia oraz czujnik położenia przepustnicy. Generują one napięcia sygnałowe, które są wykorzystywane do aktywacji silnika krokowego w korpusie przepustnicy.

Zintegrowany czujnik położenia przepustnicy monitoruje położenie przepustnicy. Informacje te są wykorzystywane do skorelowania pozycji pedału z rzeczywistą pozycją przepustnicy. PCM porównuje rzeczywiste położenie przepustnicy z żądanym lub ustawionym położeniem przepustnicy, biorąc pod uwagę aktualne warunki pracy.

Dlatego też, gdy PCM wykryje jakąkolwiek nieprawidłowość w dowolnym zaangażowanym komponencie systemu sterowania przepustnicą. Co może wpłynąć na bezpieczne i niezawodne działanie elektronicznego systemu sterowania przepustnicą, ustawi kod P2119.

Ten błąd pojawia się po wykryciu problemu z wydajnością modułu sterowania przepustnicą. W tym przypadku nastąpiło niedopasowanie zakresu wydajności obwodu modułu sterującego.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2119 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Działanie pojazdu przełącza się na tryb awaryjny lub awaryjne.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, a reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Automatyczna skrzynia biegów nie może zostać przesunięta.
 6. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 7. Zmniejszona moc silnika.
 8. Czarny dym z rury wydechowej.
 9. Zwiększone zużycie paliwa.

Ciężkość kodu P2119 może wynosić od średniej do ciężkiej, w zależności od konkretnej usterki. Dlatego warto zwrócić na nią baczną uwagę.

Przyczyny błędów

Kod P2119 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie sterowania siłownikiem przepustnicy lub w powiązanych systemach.
 • Wadliwy siłownik przepustnicy z powodu mechanicznego zużycia przekładni siłownika.
 • Nadmierne zanieczyszczenie na przepustnicy.
 • Uszkodzony czujnik położenia pedału.
 • Wadliwy czujnik położenia przepustnicy.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2119

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2119:

 1. Zdiagnozuj kod zgodnie z testem weryfikacyjnym producenta, aby sprawdzić sygnał.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod P2119 pojawi się ponownie.
 3. Używając pedału przyspieszenia, sprawdzić czujniki położenia przepustnicy i działanie siłownika.
 4. Sprawdzić pedał przyspieszenia, jak również przepustnicę pod kątem zakleszczenia w pozycji otwartej lub częściowo otwartej.
 5. Sprawdź wzrokowo wiązkę i połączenia pod kątem problemów, w razie potrzeby skoryguj.
 6. Przetestować siłownik zgodnie z określoną przez producenta próbą punktową.
 7. Jeśli nie stwierdzono problemu, należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić moduł sterowania silnikiem (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie biuletynów usług technicznych (TSB) dla konkretnego samochodu. Twój problem z P2119 może być znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozy.

Następnie zlokalizuj siłownik przepustnicy w swoim konkretnym samochodzie. Siłownik ten montowany jest zazwyczaj z przodu silnika. Na górze silnika, wewnątrz nadkoli lub przy grodzi.

Testowanie wiązki przewodów

Po znalezieniu sprawdź wizualnie złącze i wiązkę przewodów. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku. Odłączyć złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza.

Zobacz, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z plastikowym włosiem. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na miejsca styku zacisków.

Jeśli masz diagnostyczne narzędzie skanujące, wyczyść diagnostyczne kody błędów z pamięci i zobacz, czy kod P2119 powróci. Jeśli nie, to najprawdopodobniej jest problem z okablowaniem.

Kontrola napędu

Jeśli zwrócony zostanie kod P2119, będziemy musieli przetestować siłownik i związane z nim obwody. Na każdym siłowniku przepustnicy są normalnie 2 przewody. Najpierw należy odłączyć wiązkę od siłownika przepustnicy.

Używając multimetru cyfrowego, podłączyć jedno wyprowadzenie miernika do jednego zacisku na siłowniku. Pozostały przewód miernika podłączyć do drugiego zacisku siłownika. Nie może być otwarty ani zwarty.

Sprawdź charakterystykę oporu dla swojego konkretnego samochodu. Jeśli siłownik jest zwarty, opór będzie nieskończony lub nie będzie istniał. W takim przypadku należy wymienić siłownik przepustnicy.

Jeśli ten test wypadnie pozytywnie, sprawdź za pomocą multimetru, czy do obwodu zasilania siłownika przepustnicy przyłożone jest napięcie 12 V. Przewód czerwony do obwodu zasilania siłownika, przewód czarny do masy.

Za pomocą urządzenia diagnostycznego, które może włączyć siłownik przepustnicy, włączyć siłownik. Jeśli nie ma 12 V na siłowniku, naprawić okablowanie od PCM lub przekaźnika do siłownika. Również w tym przypadku może być uszkodzony PCM.

Jeśli wszystko jest OK, upewnij się, że masz dobre połączenie masy przy siłowniku przepustnicy. Podłączyć lampę testową do plusa akumulatora 12V (czerwony przewód). I dotknij drugiego końca lampy kontrolnej do obwodu uziemienia. Obwód siłownika przepustnicy do masy.

Użycie narzędzia diagnostycznego do uruchomienia siłownika przepustnicy. Sprawdzić, czy lampka kontrolna zapala się za każdym razem, gdy narzędzie diagnostyczne obsługuje siłownik przepustnicy.

Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to uszkodzony obwód. Jeśli świeci, to podważ wiązkę przewodów idących do siłownika. Sprawdzić, czy lampka kontrolna miga, wskazując na przerwane połączenie.

Jeśli wszystkie poprzednie testy zostały zaliczone i nadal otrzymujesz błąd P2119. Najprawdopodobniej masz uszkodzony siłownik przepustnicy. Chociaż nie można wykluczyć uszkodzonego PCM, dopóki nie zostanie wymieniony siłownik przepustnicy.

W razie wątpliwości należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego diagnosty samochodowego. PCM musi być zaprogramowany lub skalibrowany dla konkretnego pojazdu, aby ustawić go prawidłowo.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2119 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Cadillac
 • Chevrolet (Aveo, Captiva, Cruze, Epica, Lacetti, Malibu)
 • Dodge (Caliber)
 • Ford (Escape, Explorer, Fiesta, Focus, Fusion)
 • GMC (Yukon)
 • Hyundai (Accent, Solaris)
 • Infiniti (FX35)
 • Kia (Ceed, Cerato)
 • Land Rover
 • Lexus (RX330)
 • Mazda (5, 6, CX-7)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Almera, Cube, Pathfinder, Tiida, X-Trail)
 • Opel (Astra, Insignia)
 • Renault (Duster, Logan, Sandero)
 • Saturn (VUE)
 • Suzuki (Grand Vitara)
 • Toyota
 • LADA (Largus)

W przypadku kodu usterki P2119 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0121, P0131, P0151, P0638, P2101, P2102, P2107, P2108, P2111, P2112, P2118, P2176, U1123.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz