Kod błędu P2116 – czujnik położenia przepustnicy/pedału „E” minimalna wydajność zatrzymania

Kod błędu P2116 brzmi jak „czujnik położenia przepustnicy/pedału „E” minimalna wydajność zatrzymania”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Throttle/Pedal Position Sensor (PPS) „E” Minimum Stop Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2116

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P2116 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2116 – czujnik położenia przepustnicy/pedału

Czujnik położenia przepustnicy (TPS) reaguje na ruch pedału przyspieszenia. Jest to rodzaj potencjometru. Przetwarza on pozycję przepustnicy na napięcie wyjściowe i wysyła sygnał napięciowy do modułu sterującego silnika (ECM). Wykrywa również prędkość otwarcia i zamknięcia przepustnicy i dostarcza sygnał napięciowy do ECM.

Kod P2116 oznacza, że komputer pojazdu wykrył napięcie czujnika, które jest poza normalnym zakresem pracy. Przy zamkniętej przepustnicy sygnał wynosi około 0,45 V, a dolna granica przy otwartej wynosi 0,17 – 0,20 V.

Najprościej mówiąc, czujnik położenia przepustnicy służy do określenia, w jakiej pozycji znajduje się przepustnica. Jeśli wartość sygnału bardzo różni się od wartości odniesienia, ustawiany jest ten kod.

Kiedy ten kod jest zapisany, PCM normalnie wprowadza pojazd w tryb awaryjny lub awaryjne. W tym trybie przyspieszenie silnika może być mocno ograniczone lub całkowicie wyłączone.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2116 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 3. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Słabe przyspieszenie.
 6. Spadek mocy silnika spowodowany wolną reakcją przepustnicy.
 7. Awaria tempomatu.

Usterka P2116 jest uważana za poważną, ponieważ może spowodować problemy z silnikiem i obsługą. Jeśli kod jest ustawiony, zaleca się jak najszybsze usunięcie przyczyny usterki.

Przyczyny błędów

Kod P2116 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy czujnik położenia przepustnicy „E” lub czujnik położenia pedału przyspieszenia.
 • Awaria obwodu sterowania przepustnicą lub złe połączenie elektryczne czujników TPS, PPS i PCM.
 • Zwarcie wiązki przewodów czujnika TPS, PPS.
 • Sprężyna powrotna przepustnicy jest zakleszczona.
 • Blokada przepustnicy.
 • Sporadycznie przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2116

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2116:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P2116.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia związane z czujnikiem położenia „E” przepustnicy lub pedału przyspieszenia pod kątem poluzowania i uszkodzenia.
 4. Przetestuj TPS, czujnik PPS.
 5. Sprawdzić, czy sprężyna powrotna jest sprawna.
 6. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Dokładnie sprawdź czujnik położenia przepustnicy (TPS) lub czujnik położenia pedału przyspieszenia (PPS). Sprawdzić złącze i okablowanie pod kątem otworów, skorodowanych styków itp. W razie potrzeby naprawić lub wymienić, aby usunąć błąd P2116.

Sprawdź napięcie na TPS, PPS, powinno być w granicach 0,45-0,17 V (niektóre pojazdy mogą mieć inne wartości). Jeśli napięcie jest zbyt niskie lub zbyt wysokie, wskazuje to na problem. W razie potrzeby wymienić czujnik.

Jeśli niedawno wymieniono, może być konieczne wyregulowanie TPS, PPS. W niektórych samochodach instrukcja montażu wymaga wyregulowania lub prawidłowego ustawienia czujnika (szczegóły w instrukcji naprawy).

Jeśli nie ma żadnych objawów, problem może być przerywany i kasowanie kodu może go tymczasowo rozwiązać. W takim przypadku na pewno powinieneś sprawdzić wiązkę przewodów, czy nie jest nigdzie przetarta, postrzępiona itp.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2116 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chrysler (300)
 • Dodge (Journey, RAM)
 • Ford
 • Hyundai
 • Jeep (Patriot)
 • Kia
 • Mazda
 • Mitsubishi (Lancer)
 • Nissan
 • Subaru
 • Toyota
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P2116 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2115, P2125, P2126, P2127, P2128, P2129.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz