Kod błędu P2103 – obwód silnika sterującego siłownika przepustnicy „A” wysoki

Kod błędu P2103 brzmi jak „obwód silnika sterującego siłownika przepustnicy „A” wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Throttle Actuator „A” Control Motor Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2103

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest kodem ogólnym. Błąd P2103 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2103 – obwód silnika sterującego siłownika przepustnicy

Siłownik przepustnicy „A” jest zwykle montowany z przodu silnika. Na górze silnika, wewnątrz nadkola lub przy grodzi. Siłownik przepustnicy jest sterowany sygnałem elektrycznym z modułu sterującego układu napędowego (PCM).

PCM otrzymuje dane wejściowe określające, kiedy i ile czasu potrzeba na uruchomienie siłownika. Wejścia te są sygnałami napięciowymi odbieranymi z czujników temperatury płynu chłodzącego i temperatury powietrza wlotowego. Wykorzystywane są również dane dotyczące prędkości obrotowej silnika i ciśnienia powietrza w układzie klimatyzacji. Gdy komputer PCM otrzyma te dane wejściowe, może zmienić sygnał do przepustnicy.

P2103 jest zwykle ustawiany z powodu problemów elektrycznych w obwodzie. Na etapie rozwiązywania problemów nie należy pomijać problemów elektrycznych. Zwłaszcza przy rozwiązywaniu sporadycznych problemów.

Czynności związane z rozwiązywaniem problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu siłownika przepustnicy i kolorów przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2103 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik nie daje się rozpędzić i nie reaguje na ruchy przepustnicy.
 3. Płynna prędkość biegu jałowego (prędkość może być niższa lub wyższa od normalnej).

Błąd P2103 jest poważnym błędem ze względu na wpływ na układ chłodzenia. Ponieważ jest to usterka elektryczna. Układ PCM nie jest w stanie całkowicie go wyeliminować. Częściowa korekta przez PCM zwykle oznacza, że silnik ustawia stałą prędkość biegu jałowego (zwykle około 1000 – 1200 obr/min).

Przyczyny błędów

Kod P2103 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie siłownika przepustnicy – prawdopodobne.
 • Uszkodzony siłownik przepustnicy – prawdopodobne.
 • Uszkodzony PCM – mało prawdopodobne.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2103

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2103:

 1. Sprawdź kody w ECM.
 2. Zdiagnozuj kod zgodnie z testem weryfikacyjnym producenta, aby sprawdzić sygnał.
 3. Korzystając z pedału przyspieszenia, sprawdzić działanie czujników położenia przepustnicy i siłownika.
 4. Sprawdź wzrokowo wiązkę i połączenia pod kątem problemów, w razie potrzeby popraw.
 5. Przetestuj siłownik zgodnie z testem punktowym określonym przez producenta.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

W pierwszej kolejności należy sprawdzić Biuletyny Techniczne (TSB) dla danego pojazdu. Twój problem z P2103 może być znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.

Następnie znajdź siłownik przepustnicy typu „A” w swoim samochodzie. Siłownik ten jest zwykle montowany z przodu silnika. Na górze silnika, wewnątrz nadkola lub przy grodzi.

Testowanie wiązki przewodów

Po znalezieniu należy sprawdzić wzrokowo złącze i wiązkę przewodów. Należy szukać zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów oparzeń lub stopionego plastiku. Odłącz złącze i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złącza.

Sprawdź, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z włosiem z tworzywa sztucznego. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na powierzchnie styków zacisków.

Jeśli posiadasz narzędzie do skanowania diagnostycznego, usuń z pamięci diagnostyczne kody błędów i sprawdź, czy kod P2103 powróci. Jeśli tak nie jest, najprawdopodobniej wystąpił problem z okablowaniem.

Kontrola napędu

Jeśli zwrócony zostanie kod P2103, konieczne będzie sprawdzenie siłownika i związanych z nim obwodów. Na każdym siłowniku przepustnicy znajdują się zwykle 2 przewody. Najpierw należy odłączyć wiązkę przewodów od siłownika przepustnicy.

Używając multimetru cyfrowego, podłącz jeden przewód miernika do jednego z zacisków siłownika. Podłącz pozostały przewód miernika do drugiego zacisku siłownika. Nie może on być otwarty ani zwarty.

Sprawdź charakterystykę oporu dla danego samochodu. Jeśli siłownik jest zwarty, rezystancja będzie nieskończona lub nie będzie jej wcale. W takim przypadku należy wymienić siłownik przepustnicy.

Jeśli test wypadnie pomyślnie, sprawdź za pomocą multimetru, czy do obwodu zasilania siłownika przepustnicy jest podłączone napięcie 12 V. Przewód czerwony do obwodu zasilania siłownika, przewód czarny do uziemienia.

Za pomocą narzędzia diagnostycznego, które może aktywować siłownik przepustnicy, włącz siłownik. Jeśli na siłowniku nie ma napięcia 12 V, należy naprawić okablowanie od PCM lub przekaźnika do siłownika. Również w tym przypadku może być uszkodzony moduł PCM.

Jeśli wszystko jest w porządku, sprawdź, czy masz dobre połączenie z masą przy siłowniku przepustnicy. Podłącz lampkę kontrolną do plusa akumulatora 12 V (przewód czerwony). Drugi koniec lampy testowej należy przyłożyć do obwodu uziemienia. Obwód siłownika przepustnicy do uziemienia.

Użycie narzędzia diagnostycznego do uruchomienia siłownika przepustnicy. Sprawdź, czy lampka kontrolna zapala się za każdym razem, gdy narzędzie diagnostyczne uruchamia siłownik przepustnicy.

Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to, że obwód jest uszkodzony. Jeśli świeci, należy sprawdzić wiązkę przewodów biegnącą do siłownika. Sprawdzić, czy lampka kontrolna miga, sygnalizując przerwanie połączenia.

Jeśli wszystkie poprzednie testy przebiegły pomyślnie, a użytkownik nadal otrzymuje błąd P2103. Najprawdopodobniej masz uszkodzony siłownik przepustnicy. Chociaż nie można wykluczyć awarii PCM, dopóki nie zostanie wymieniony siłownik przepustnicy.

W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego diagnosty samochodowego. PCM musi być zaprogramowany lub skalibrowany dla danego pojazdu, aby można było go prawidłowo ustawić.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2103 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Ford
 • Lexus
 • Mazda
 • Nissan
 • Opel (Astra)
 • Ssangyong (Rexton)
 • Subaru
 • Toyota (Corolla, Prado, Prius)
 • Volkswagen (Passat)

W przypadku kodu usterki P2103 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2100, P2101, P2102.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz