Kod błędu P2101 – siłownik przepustnicy „A” obwód silnika sterującego zakres pracy

Kod błędu P2101 brzmi jak „siłownik przepustnicy „A” obwód silnika sterującego zakres pracy”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Throttle Actuator „A” Control Motor Circuit Range Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2101

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2101 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2101 – siłownik przepustnicy

Siłownik przepustnicy „A” jest zwykle montowany z przodu silnika. Na górze silnika, wewnątrz nadkola lub przy grodzi. Układ TA-A jest sterowany sygnałem elektrycznym z modułu sterującego układu napędowego (PCM).

PCM otrzymuje dane wejściowe, aby określić, kiedy i ile czasu potrzebuje do pracy napędu. Wejścia te są sygnałami napięciowymi odbieranymi z czujników temperatury płynu chłodzącego i temperatury powietrza wlotowego. Wykorzystywane są również dane dotyczące prędkości obrotowej silnika i ciśnienia powietrza w układzie klimatyzacji. Gdy komputer PCM otrzyma te dane wejściowe, może zmienić sygnał do przepustnicy.

Parametr P2101 jest zwykle ustawiany z powodu problemów elektrycznych w obwodzie, ale może też być spowodowany problemami mechanicznymi. Na przykład mechaniczne zacinanie się przepustnicy w siłowniku elektrycznym. Na etapie rozwiązywania problemów nie wolno pominąć problemów elektrycznych i mechanicznych. Zwłaszcza przy rozwiązywaniu sporadycznych problemów.

Procedury rozwiązywania problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu siłownika przepustnicy i kolorów przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2101 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik nie daje się rozpędzić i nie reaguje na ruchy przepustnicy.
 3. Płynna prędkość biegu jałowego (prędkość może być niższa lub wyższa od normalnej).

Błąd P2101 jest klasyfikowany jako poważny błąd ze względu na wpływ na układ chłodzenia. Może to być usterka elektryczna lub mechaniczna. PCM nie jest w stanie całkowicie tego naprawić. Częściowa korekta przez PCM zwykle oznacza, że silnik ustawia stałą prędkość biegu jałowego (zwykle około 1000 – 1200 obr/min).

Przyczyny błędów

Kod P2101 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie siłownika przepustnicy – prawdopodobne.
 • Uszkodzony siłownik przepustnicy (mechanicznie lub elektrycznie) – prawdopodobne.
 • Uszkodzony PCM – mało prawdopodobne.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2101

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2101:

 1. Sprawdź kody w ECM.
 2. Zdiagnozuj kod zgodnie z testem weryfikacyjnym producenta, aby sprawdzić sygnał.
 3. Korzystając z pedału przyspieszenia, sprawdzić działanie czujników położenia przepustnicy i siłownika.
 4. Sprawdź wzrokowo wiązkę i połączenia pod kątem problemów, w razie potrzeby popraw.
 5. Przetestuj siłownik zgodnie z testem punktowym określonym przez producenta.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

W pierwszej kolejności należy sprawdzić biuletyny serwisowe (TSB) dla danego pojazdu. Problem może być znany dzięki znanemu rozwiązaniu wydanemu przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.

Następnie znajdź siłownik przepustnicy typu „A” w swoim samochodzie. Siłownik ten jest zwykle montowany z przodu silnika. Na górze silnika, wewnątrz nadkola lub przy grodzi.

Test okablowania

Po znalezieniu należy sprawdzić wzrokowo złącze i wiązkę przewodów. Należy szukać zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów oparzeń lub stopionego plastiku. Odłącz złącze i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złącza.

Sprawdź, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z włosiem z tworzywa sztucznego. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na powierzchnie styków zacisków.

Jeśli dysponujesz narzędziem do skanowania diagnostycznego, usuń z pamięci kody błędów diagnostycznych i sprawdź, czy kod P2101 powróci. Jeśli tak nie jest, problem prawdopodobnie dotyczy połączenia.

Kontrola napędu

Jeśli zwrócony zostanie kod P2101, konieczne będzie sprawdzenie siłownika i związanych z nim obwodów. Na każdym siłowniku przepustnicy znajdują się zwykle 2 przewody. Najpierw należy odłączyć wiązkę przewodów od siłownika przepustnicy.

Używając multimetru cyfrowego, podłącz jeden przewód miernika do jednego z zacisków siłownika. Podłącz pozostały przewód miernika do drugiego zacisku siłownika. Nie może on być otwarty ani zwarty.

Sprawdź charakterystykę oporu dla danego samochodu. Jeśli siłownik jest zwarty, rezystancja będzie nieskończona lub nie będzie jej wcale. W takim przypadku należy wymienić siłownik przepustnicy.

Jeśli test wypadnie pomyślnie, sprawdź za pomocą multimetru, czy do obwodu zasilania siłownika przepustnicy jest podłączone napięcie 12 V. Przewód czerwony do obwodu zasilania siłownika, przewód czarny do dobrego uziemienia.

Za pomocą narzędzia diagnostycznego, które może aktywować siłownik przepustnicy, włącz siłownik. Jeśli na siłowniku nie ma napięcia 12 V, należy naprawić okablowanie od PCM lub przekaźnika do siłownika. Również w tym przypadku może być uszkodzony moduł PCM.

Jeśli wszystko jest w porządku, sprawdź, czy masz dobre połączenie z masą przy siłowniku przepustnicy. Podłącz lampkę kontrolną do plusa akumulatora 12 V (przewód czerwony). Drugi koniec lampy testowej należy przyłożyć do obwodu uziemienia. Obwód siłownika przepustnicy do uziemienia.

Użycie narzędzia diagnostycznego do uruchomienia siłownika przepustnicy. Sprawdź, czy lampka kontrolna zapala się za każdym razem, gdy narzędzie diagnostyczne uruchamia siłownik przepustnicy.

Jeśli lampka kontrolna nie świeci się, oznacza to, że obwód jest uszkodzony. Jeśli świeci, należy sprawdzić wiązkę przewodów biegnącą do siłownika. Sprawdzić, czy lampka kontrolna miga, sygnalizując przerwanie połączenia.

Jeśli wszystkie poprzednie testy przebiegły pomyślnie, a nadal występuje błąd P2101. Najprawdopodobniej masz uszkodzony siłownik przepustnicy. Chociaż nie można wykluczyć awarii PCM, dopóki nie zostanie wymieniony siłownik przepustnicy.

W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego diagnosty samochodowego. Aby prawidłowo zainstalować moduł PCM, musi on zostać zaprogramowany lub skalibrowany dla danego pojazdu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2101 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A4)
 • Chevrolet (Aveo, Captiva, Cruze, Impala, TrailBlazer)
 • Chrysler
 • Citroen (Berlingo, C3)
 • Dodge (Avenger)
 • Ford (Focus)
 • Geely (Emgrand)
 • Honda (Accord)
 • Hummer
 • Hyundai (Solaris, i30)
 • Infiniti
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Kia (Ceed, Sportage)
 • Lifan (X60)
 • Mazda (6)
 • Mercedes-Benz
 • Mitsubishi (ASX, Airtrek, Carisma, Cedia, Colt, Delica, Dion, Eclipse, Endeavor, Fuso, Galant, Grandis, L200, Lancer, Mirage, Montero, Outlander, Pajero, Space Star, Strada)
 • Nissan (Altima, Juke, Versa)
 • Opel (Astra, Corsa, Vivaro, Zafira)
 • Peugeot (206, 3008, Partner)
 • Renault (Logan, Trafic)
 • Skoda (Fabia, Octavia)
 • Ssangyong
 • Suzuki
 • Volkswagen (Jetta, Polo, Tiguan, Touareg)
 • LADA (Granta, Kalina, Niva)
 • VAZ

W przypadku kodu usterki P2101 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0011, P0030, P0036, P0102, P0121, P0123, P0135, P0141, P0223, P0449, P0455, P0638, P0745, P1516, P1545, P1551, P1682, P2100, P2102, P2103, P2106, P2107, P2110, P2118, P2119, P2135, P2143, P2176, C0700.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz