Kod błędu P20E9 – zbyt wysokie ciśnienie czynnika redukcyjnego

Kod błędu P20E9 brzmi jak „zbyt wysokie ciśnienie czynnika redukcyjnego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Reductant Pressure Too High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P20E9

Zapisany kod P20E9 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył zbyt duże ciśnienie regeneracyjne. Ten kod jest wyświetlany tylko w pojazdach z silnikami Diesla.

Kod błędu P20E9 – zbyt wysokie ciśnienie czynnika redukcyjnego

Systemy recyrkulacji spalin (EGR) mają za zadanie redukcję NOx w spalinach. Jednak dzisiejsze silniki wysokoprężne o dużej mocy nie mogą spełnić surowych norm emisji tylko dzięki EGR.

Z tego powodu do dezaktywacji zanieczyszczeń stosuje się również filtry cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych, katalizatory i pochłaniacze NOx. Z tego powodu wynaleziono systemy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR).

Systemy SCR wtryskują związek redukujący (mocznik) do spalin przed filtrem cząstek stałych lub katalizatorem. Precyzyjnie rozłożony w czasie wtrysk zwiększa temperaturę elementu filtrującego i pozwala mu pracować wydajniej.

W rezultacie element filtrujący działa dłużej i emituje mniej szkodliwych spalin.

Cały system SCS jest monitorowany i sterowany albo przez PCM albo przez oddzielny sterownik, który komunikuje się z PCM. Sterownik monitoruje czujniki O₂, NOx i temperatury spalin, aby określić odpowiedni czas wtrysku środka redukującego.

Pompa zasilająca czynnik redukujący służy do podniesienia ciśnienia w układzie DEF w razie potrzeby. PCM monitoruje napięcie pompy zasilającej pod kątem stałych wahań i procentowego obciążenia. PCM monitoruje również jeden lub więcej czujników ciśnienia w układzie zasilania konserwatora, aby określić, czy w układzie występuje nieszczelność.

Jeśli PCM wykryje zbyt wysokie ciśnienie reduktora, na podstawie danych z czujników ciśnienia zostanie zapisany kod P20E9. Może również zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P20E9 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Regeneracja DPF wyłączona.
 4. Zmniejszona moc silnika.
 5. Czarne spaliny.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.
 7. Silnik przejdzie w tryb pracy awaryjnej.

Zapisany kod błędu P20E9 należy traktować jako poważny i jak najszybciej naprawić. System SCR może zostać wyłączony, powodując uszkodzenie filtra sadzy i katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P20E9 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik ciśnienia reduktora.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie czujnika.
 • Problem z modułem sterującym konserwatora.
 • Złe połączenie elektryczne w obwodzie modułu sterowania regeneracją.
 • Uszkodzona pompa konserwatora.
 • Uszkodzona dysza konserwatora.
 • Niski poziom płynu redukcyjnego.
 • Problem w przewodach doprowadzających płyn regenerujący.
 • W rzadkich przypadkach awaria PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P20E9

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P20E9:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P20E9.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza.
 4. Sprawdź przewody płynu regeneracyjnego.
 5. Kontrola wzrokowa i sprawdzenie czujnika ciśnienia czynnika redukującego.
 6. W razie potrzeby wymienić czujnik ciśnienia przywracacza i ewentualne uszkodzone okablowanie.
 7. Sprawdź moduł sterujący konserwatora.
 8. Jeśli nie ma usterek, sprawdź moduł PCM i jego część programową.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed rozpoczęciem procesu rozwiązywania problemu P20E9, należy zapoznać się z biuletynami obsługi technicznej (TSB) dla danego pojazdu. W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu, wskazując ci właściwy kierunek.

Upewnij się, że system odzysku nie traci ciśnienia, włącz pompę, aby wytworzyć ciśnienie i sprawdź system pod kątem zewnętrznych wycieków. Do ręcznego sprawdzenia układu reduktora użyj testera ciśnienia paliwa.

Sprawdzić pompę zasilającą i wtryskiwacz pod kątem nieszczelności, w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek należy je naprawić przed kontynuowaniem diagnostyki.

Samą diagnozę należy rozpocząć od oględzin wiązek i złączy układu konserwatora. Przepalone lub uszkodzone przewody i złącza muszą zostać naprawione lub wymienione przed kontynuowaniem testów.

Za pomocą multimetru sprawdzić zasilanie układu sterowania SCR. Sprawdź bezpieczniki, gdy obwód jest obciążony, aby uniknąć błędnej diagnozy.

Za pomocą multimetru przetestować czujniki ciśnienia systemu odzysku zgodnie ze specyfikacją producenta. Komponenty, które nie przechodzą testów w zakresie maksymalnych dopuszczalnych parametrów, należy uznać za uszkodzone.

Jeżeli pompa zasilająca zwrotnicy jest sprawna, należy użyć multimetru do sprawdzenia obwodów sygnału wejściowego i wyjściowego z panelu bezpieczników, PCM i wyłącznika zapłonu. Odłącz wszystkie sterowniki przed użyciem multimetru do sprawdzenia błędu P20E9.

Częstą przyczyną tego kodu jest niewystarczająca ilość płynu regeneracyjnego lub uszkodzone czujniki ciśnienia.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P20E9 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Citroen
 • Dodge (RAM)
 • Opel (Zafira)
 • Peugeot
 • Vauxhall

W przypadku kodu usterki P20E9 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P20E6, P20E7, P20E8.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz