Kod błędu P2098 – system trymera paliwowego po katalizatorze zbyt niski poziom paliwa (Bank 2)

Kod błędu P2098 brzmi jak „system trymera paliwowego po katalizatorze zbyt niski poziom paliwa (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Post Catalyst Fuel Trim System Too Lean (Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2098

Gdy pojawia się kod P2098, w układzie wykrywany jest stan ubogiej mieszanki. To znaczy, że jest za dużo powietrza i za mało paliwa, co PCM wykrył na podstawie sygnałów z czujnika tlenu. Problem ten jest wykrywany po korekcie paliwa przez czujnik tlenu O₂ znajdujący się za katalizatorem w Banku 2.

Kod błędu P2098 – system trymera paliwowego po katalizatorze zbyt niski poziom paliwa (Bank 2)

Czujniki tlenu O₂ sygnalizują komputerowi zarządzającemu silnikiem ilość tlenu obecną w spalinach. Służy on do określania i kontrolowania proporcji paliwa.

Im większa zawartość tlenu, tym uboższa mieszanka paliwowa i odwrotnie – bogatsza mieszanka z mniejszą ilością O₂. Na końcówce czujnika znajduje się cyrkon, który reaguje na tlen wytwarzając własne napięcie.

Aby czujnik tlenu O₂ działał prawidłowo, musi mieć temperaturę ok. 120°C i generować do 0,8 V, w zależności od bilansu paliwowo-powietrznego. Przy idealnej mieszance sygnał z czujnika powinien pokazywać około 0,45 V. A stosunek paliwa do powietrza wynosi 1:14,7.

Czujniki tlenu nie tylko wskazują niespalony tlen w spalinach, ale także informują o stanie katalizatora. Przedni czujnik sygnalizuje wejście mieszanki do konwertera, a tylny czujnik wyjście mieszanki z konwertera.

Gdy czujniki O₂ i konwerter działają normalnie, odczyt przedniego czujnika będzie wyższy niż tylnego, co wskazuje na uszkodzony konwerter. Jeśli odczyty czujnika przedniego i tylnego są takie same. Wówczas awarii uległ czujnik tlenu, zatkany jest konwerter lub inny element powoduje błędny sygnał.

Jeśli dane wejściowe obwodu czujnika O₂ po katalizatorze odbijają zbyt wiele cząsteczek tlenu w spalinach. Kiedy PCM przejdzie w tryb zamkniętej pętli, kod P2098 zostanie zapisany. Może również zapalić się lampka kontrolna usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2098 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zwiększona emisja spalin.
 4. Słabe przyspieszenie.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Zmniejszona wydajność silnika.
 7. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 8. Czasami może nie być żadnych objawów, pomimo zapisanego kodu usterki.

Usterka jest uważana za umiarkowaną, jeśli nie występują żadne objawy. Jeśli jednak objawy są obecne, należy jak najszybciej usunąć przyczynę błędu P2098. Zignorowanie go może spowodować poważne uszkodzenie katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P2098 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony lub wadliwy czujnik tlenu (O₂).
 • Uszkodzone lub wadliwe okablowanie czujnika tlenu (HO₂S).
 • Uszkodzony lub nieszczelny kolektor wydechowy, katalizator, tłumik, rura wydechowa.
 • Opóźniony czas zapłonu.
 • Czujniki tlenu z przodu i z tyłu katalizatora podają zbyt podobne odczyty.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2098

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2098:

 1. Odczytać wszystkie kody usterek zapisane w pamięci PCM pojazdu za pomocą skanera OBD-II.
 2. Sprawdzić działanie czujnika tlenu O₂ znajdującego się za katalizatorem (na wylocie spalin). Odczyt napięcia z tego czujnika powinien być stabilny.
 3. Zdiagnozować wszelkie inne kody usterek, które mogły spowodować wystąpienie kodu P2098.
 4. Skorygować czas zapłonu cylindrów silnika i usterki układu paliwowego.
 5. Sprawdzić czujnik tlenu za katalizatorem (przy wylocie spalin) pod kątem zużycia i uszkodzenia.
 6. Jazda próbna pojazdem w celu sprawdzenia czujnika tlenu.
 7. W razie potrzeby wymienić lub przeprogramować uszkodzony PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli nie ma dodatkowych błędów, skasuj kod błędu P2098 i przeprowadź krótką jazdę próbną. Aby pozwolić PCM przejść w tryb zamkniętej pętli, a następnie przeskanować system ponownie i zobaczyć, czy kod powróci.

Sprawdzić katalizator i jego nieszczelności

Sprawdź, czy nie ma wycieków spalin, w razie potrzeby napraw. Sprawdzić wszystkie połączenia elektryczne, które są podłączone do czujnika tlenu. Czasami złącze elektryczne może się odłączyć z powodu ciepła i wibracji, a wtedy zapali się wskaźnik kodu błędu silnika.

Jeśli zostanie znaleziony kod, sprawdź czujniki tlenu, aby upewnić się, że działają prawidłowo. Porównaj wyświetlane sygnały wyjściowe z wartościami podanymi w instrukcji.

Sprawdzić czujnik temperatury, sprawdzić wiązkę przewodów

Sprawdzić wiązkę przewodów, która idzie do czujnika O₂. Ważne jest, aby upewnić się, że nie ma miejsc wypalonych, postrzępionych lub źle poluzowanych. Mogą one uderzyć w każdy ruchomy element podczas jazdy samochodu.

Sprawdzić działanie czujnika tlenu O₂ poprzez dokładne rozgrzanie silnika. Pamiętaj, że czujnik będzie działał dopiero po osiągnięciu temperatury roboczej.

Podłącz wyjście czujnika do multimetru i uruchom silnik przy około 2000-2500 obr. Na wyjściu powinno być napięcie wahające się od 0,1V do 0,9V. Jeśli wyjście czujnika nie zmienia się lub czas reakcji jest zbyt długi. Oznacza to, że masz uszkodzony czujnik, powinieneś go wymienić.

Wymiana czujnika najprawdopodobniej usunie błąd. Ale czasami, katalizator musi być wymieniony, aby naprawić problem. Jeśli kod P2098 jest połączony z innymi kodami, spróbuj najpierw skorygować inne kody.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2098 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A8)
 • BMW (E46, E90, X5)
 • Cadillac
 • Chevrolet (Lumina)
 • Chrysler (300C, Crossfire)
 • Dodge (Charger, RAM)
 • Ford (F-150)
 • Infiniti
 • Jeep (Grand Cherokee, Liberty, Wrangler)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Pathfinder)
 • Subaru (Tribeca)

W przypadku kodu usterki P2098 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0420, P0421, P0430, P1521, P2096, B1620, B1805.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz