Kod błędu P2074 – ciśnienie bezwzględne kolektora/masowy przepływ powietrza – korelacja położenia przepustnicy przy większym obciążeniu

Kod błędu P2074 brzmi jak „ciśnienie bezwzględne kolektora/masowy przepływ powietrza – korelacja położenia przepustnicy przy większym obciążeniu”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Manifold Absolute Pressure (MAP)/Mass Air Flow (MAF) – Throttle Position Correlation at Higher Load”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2074

Kod diagnostyczny OBD-II P2074 jest zdefiniowany jako korelacja położenia przepustnicy przy przeciążeniu nie jest zgodna z odczytami czujnika ciśnienia bezwzględnego kolektora i masowego przepływu powietrza. Ustawia się, gdy PCM wykryje napięcie z czujników MAP/ MAF, które nie odpowiada aktualnemu obciążeniu silnika lub pozycji przepustnicy.

Kod błędu P2074 – ciśnienie bezwzględne kolektora/masowy przepływ powietrza – korelacja położenia przepustnicy przy większym obciążeniu

Gdy zmienia się obciążenie silnika, w odpowiedzi na zmieniające się zapotrzebowanie zmienia się również ciśnienie w kolektorze dolotowym. W rezultacie czujniki MAP/ MAF generują sygnały napięciowe na podstawie zmian ciśnienia. Są one wykorzystywane przez PCM do obliczania dawki paliwa i dostosowywania się do czasu zapłonu, tak aby silnik pracował z maksymalną wydajnością.

Do monitorowania dokładności odczytów czujnika MAP/ MAF, PCM wykorzystuje inne czujniki, przede wszystkim czujnik położenia przepustnicy (TPS). Jeśli więc PCM wykryje „rozbieżność” między sygnałami z czujników MAP i TPS. Jest to rozpoznawane jako stan usterki i ustawiony zostanie kod P2074.

Gdy system działa prawidłowo, PCM oczekuje wykrycia zmiany sygnału napięciowego z czujników MAP/ MAF natychmiast po zmianie położenia przepustnicy. Ale dzieje się tak tylko wtedy, gdy MAP/ MAF, TPS i powiązane obwody działają prawidłowo.

Uszkodzony czujnik TPS może również powodować ustawienie kodu P2074, gdy jego napięcie sygnału nie jest zgodne z napięciem czujnika MAP/MAF.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2074 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 3. Pływające obroty i próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Silnik nie daje się rozpędzić, reakcja przepustnicy jest niereagująca.
 5. Zmniejszona moc silnika.
 6. Słabe przyspieszenie.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.
 8. W niektórych przypadkach może nie być żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.

Usterka P2074 jest poważną usterką, gdyż może spowodować problemy z silnikiem. Jeśli jednak nie ma żadnych objawów i zapala się tylko kontrolka Check Engine, można ponownie uruchomić system OBD-II i pojazd będzie dalej normalnie pracował.

Przyczyny błędów

Kod P2074 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zużyty lub uszkodzony przewód podciśnieniowy przy czujniku ciśnienia bezwzględnego w kolektorze dolotowym.
 • Zatkany lub uszkodzony układ wentylacji skrzyni korbowej.
 • Uszkodzone czujniki MAP, MAF, BARO lub TPS.
 • Uszkodzone lub zużyte złącza czujników MAP, MAF, BARO lub TPS.
 • Uszkodzone okablowanie.
 • Niskie ciśnienie paliwa lub uszkodzenie wewnętrznych elementów silnika (np. spalony zawór).
 • Zatkany katalizator.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2074

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2074:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i przetestuj samochód, aby sprawdzić, czy kod P2074 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wszystkie kable i odpowiednie złącza prowadzące do czujników MAP, MAF, BARO lub TPS. Upewnij się, że nie są one uszkodzone lub postrzępione. W razie potrzeby naprawić lub wymienić.
 4. Sprawdź i przetestuj te czujniki, w razie potrzeby wymień wadliwe.
 5. Jeśli przyczyną jest uszkodzony moduł PCM, należy go wymienić lub przeprogramować.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdzić pod kątem widocznych uszkodzeń czujników, okablowania i złączy. Następnie należy rozpocząć procedurę diagnostyczną przy użyciu narzędzia skanującego. Ustalenie, czy usterka P2074 jest jedyną usterką, jeśli nie, to może warto najpierw uporządkować inne kody usterek.

Jeśli nie stwierdzono problemów z uszkodzonymi lub skorodowanymi złączami, należy przeprowadzić dokładną kontrolę wszystkich powiązanych przewodów. W razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone okablowanie.

Sprawdź, czy nie jest zatkany filtr powietrza, uszkodzenie katalizatora. Należy również szukać uszkodzonych lub odłączonych wlotów powietrza, zwichniętych lub zerwanych przewodów podciśnienia oraz niedrożności w przewodzie dolotowym. W razie potrzeby wymienić węże, przewody powietrza, element filtrujący lub przewody podciśnienia.

Sprawdzić czujniki IDA/MAF

Jeśli kod pozostaje, sprawdź napięcie odniesienia na złączach czujnika IDA/MAF. Sprawdź również uziemienie i ciągłość, szczególnie w linii sygnałowej między PCM a złączami czujników. Jeśli opór jest nieskończony, napraw przerwę w obwodzie sygnału IDA/MAF.

Jeśli ciągłość obwodu jest OK, sprawdź czujnik MAP przykładając do niego podciśnienie. Napięcie z czujnika MAP powinno stopniowo spadać z 5 V do 1 V lub nieco mniej. I wzrasta z powrotem do około 5 V, gdy podciśnienie jest resetowane. Jeśli napięcie sygnału nie zmienia się zgodnie ze specyfikacją producenta, wymień czujnik MAP.

Często odczyty czujnika MAP mogą utknąć na poziomie 4,5 V, niezależnie od wielkości zastosowanego podciśnienia. Wskazuje to na zwarcie pomiędzy przewodem sygnałowym a przewodem referencyjnym 5 V. W razie potrzeby naprawić wiązkę przewodów, aby wyeliminować zwarcie.

Jeśli po odłączeniu złącza czujnika MAP nie ma napięcia w linii sygnałowej, występuje wewnętrzne zwarcie i należy wymienić czujnik.

W niektórych przypadkach, gdy pojawia się błąd P2074, PCM może być wadliwy lub w trakcie awarii. Ale jest to niezwykle rzadkie. Dlatego przed jego wymianą najlepiej jeszcze raz dokładnie go sprawdzić.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2074 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chrysler (PT Cruiser, Sebring)
 • Citroen (C3, C4, Picasso)
 • Dodge (Neon, RAM)
 • Ford
 • Jeep (Liberty, Wrangler)
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot (3008, 308, 408, Partner, Tepee)
 • Volga (Chrysler, Siber)

W przypadku kodu usterki P2074 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0105, P0106, P0107, P0108, P0109, P2073.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz