Kod błędu P2070 – tuning kolektora dolotowego zawór zablokowany (Bank 1)

Kod błędu P2070 brzmi jak „tuning kolektora dolotowego zawór zablokowany (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Manifold Tuning (IMT) Valve Stuck Open (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2070

Zapisany kod P2070 oznacza, że moduł sterujący skrzyni biegów (PCM) wykrył, że zawór regulacyjny kolektora dolotowego (IMT) utknął w pozycji otwartej. Bank 1 wskazuje, że usterka wystąpiła w grupie silników, która zawiera cylinder numer jeden.

Kod błędu P2070 – tuning kolektora dolotowego zawór zablokowany (Bank 1)

Regulacja kolektora dolotowego służy do ograniczania i kontroli powietrza dolotowego w momencie jego wejścia do poszczególnych portów kolektora. IMT nie tylko reguluje ilość zasysanego powietrza, ale również tworzy wiry.

Te dwa czynniki przyczyniają się do bardziej efektywnego rozpylania paliwa, dla lepszego spalania. Każdy port kolektora dolotowego wyposażony jest w metalowy trzpień dławika, który wygląda coś jak przepustnica.

Jeden trzon biegnie od jednego końca kolektora (dla każdego bloku silnika) do drugiego i przez środek każdego kanału. Metalowe klapy są przymocowane do trzpienia, który lekko się obraca, aby otworzyć i zamknąć klapy.

Najczęściej trzon IMT jest napędzany sygnałem pochodzącym z PCM. PCM wysyła odpowiedni sygnał napięciowy i trzpień IMT otwiera i zamyka klapy kanału w wymaganym stopniu.

PCM monitoruje rzeczywiste położenie zaworu, aby określić, czy system działa zgodnie z wymaganiami.

Jeśli PCM wykryje, że zawór IMT utknął w pozycji otwartej, zostanie zapisany kod P2070 i zapali się lampka kontrolna usterki (MIL). Zapalenie się wskaźnika MIL może potrwać kilka cykli awarii zapłonu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2070 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” w tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany jako kod usterki).
 2. Może nie być żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.
 3. Mogą również występować inne powiązane kody błędów (np. słaba lub bogata emisja).
 4. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 5. Zmniejszona wydajność silnika.
 6. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P2070 jest uważany za dość poważny i potencjalnie szkodliwy dla wewnętrznych elementów Twojego silnika. Istnieje możliwość, że części z klapek dostaną się do komory spalania silnika, powodując znaczne szkody.

Przyczyny błędów

Kod P2070 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Luźne lub zakleszczone prowadnice kolektora wlotowego.
 • Uszkodzony zawór siłownika IMT.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie sterowania.
 • Uszkodzone złącze elektryczne.
 • Czasami przyczyną jest nieszczelność podciśnienia.
 • Wadliwy moduł sterowania silnikiem (PCM).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2070

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2070:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P2070.
 2. Wyczyścić kody usterek z pamięci komputera i przeprowadzić jazdę próbną, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo przewody elektryczne i złącza.
 4. Sprawdzić zawór siłownika IMT (Bank 1).
 5. Przetestować prowadnice kolektora dolotowego.
 6. Należy uważnie słuchać syczącego dźwięku uciekającego powietrza, aby wykluczyć nieszczelność podciśnienia.
 7. Jeśli nigdzie nie stwierdzono problemów, należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić moduł sterujący układu napędowego (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po wykryciu błędu P2070 jest wyczyszczenie wszystkich kodów, aby zobaczyć, czy pojawia się on ponownie. Jeśli się nie pojawi, wykonaj jazdy próbne pojazdem. Aby zapewnić, że kod stanie się ponownie aktywny po kilku cyklach operacyjnych. Jeśli ponownie się uaktywni, kontynuuj diagnostykę.

Następnie trzeba zlokalizować zawór sterujący kolektorem dolotowym. Może to być kłopotliwe, ponieważ częściej są one montowane wewnętrznie, w kolektorze dolotowym.

To powiedziawszy, złącze dla zaworu powinno być w miarę dostępne, więc sprawdź je. Szukaj uszkodzonych styków, stopionego plastiku itp. Aby upewnić się, że wykonuje prawidłowe połączenie elektryczne.

Sprawdzić zawór sterujący

Korzystając z możliwości skanera OBD2, spróbuj obsłużyć zawór i określić, czy działa w pełnym zakresie. Jeśli słyszysz klikający dźwięk dochodzący z kolektora dolotowego, najprawdopodobniej jest on związany z działaniem zaworu sterującego kolektorem dolotowym.

Jeśli podczas regulacji czujnika za pomocą skanera z kolektora dolotowego dochodzi nienormalny odgłos klikania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z niedrożnością lub sam zawór utknął z takiego czy innego powodu.

Konieczne jest zatem wymontowanie zaworu i fizyczne sprawdzenie go oraz wnętrza kolektora dolotowego pod kątem ewentualnych niedrożności. Jeśli nie ma przeszkód i występują kliknięcia, można spróbować wymienić zawór, prawdopodobnie to jest problem.

Sprawdzenie instalacji elektrycznej

Sprawdzić zespół przewodów związany z zaworem sterującym. Wiązki te mogą przechodzić przez części silnika i inne obszary o wysokiej temperaturze. Może również wystąpić strzępienie lub pęknięcie z czasem spowodowane wibracjami silnika.

Jeśli nie znaleziono żadnych problemów, ale kod błędu P2070 pozostaje, należy przyjrzeć się modułowi sterowania silnikiem (PCM). Rzadko się to udaje, ale zdarza się.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2070 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Chevrolet
 • GMC
 • Land Rover
 • Mercedes-Benz (Sprinter)

W przypadku kodu usterki P2070 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P065E, P0660, P0661, P0662, P2071.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz