Kod błędu P2052 – obwód zaworu wtrysku środka redukcyjnego wysoki (Bank 2, Jednostka 1)

Kod błędu P2052 brzmi jak „obwód zaworu wtrysku środka redukcyjnego wysoki (Bank 2, Jednostka 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Reductant Injection Valve Circuit High (Bank 2, Unit 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2052

Zapisany kod P2052 oznacza, że Moduł Sterowania Układem Napędowym (PCM) wykrył wysoki poziom sygnału w obwodzie dyszy wtryskowej regeneratora (Bank 2, Moduł 1). Bank 2 odnosi się do grupy silników, która nie zawiera cylindra numer jeden. Moduł 1 wskazuje, że można stosować wiele układów wtrysku środka regenerującego lub układów SCR.

Kod błędu P2052 – obwód zaworu wtrysku środka redukcyjnego wysoki (Bank 2, Jednostka 1)

Systemy recyrkulacji spalin (EGR) mają za zadanie redukcję NOx w spalinach. Jednak dzisiejsze silniki wysokoprężne o dużej mocy nie mogą spełnić surowych norm emisji tylko dzięki EGR.

Z tego powodu do dezaktywacji zanieczyszczeń stosuje się również filtry cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych, katalizatory i pochłaniacze NOx. Z tego powodu wynaleziono systemy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR).

Systemy SCR wtryskują związek redukujący (mocznik) do spalin przed filtrem cząstek stałych lub katalizatorem. Precyzyjnie rozłożony w czasie wtrysk zwiększa temperaturę elementu filtrującego i pozwala mu pracować wydajniej.

W rezultacie element filtrujący działa dłużej i emituje mniej szkodliwych spalin.

Cały system SCS jest monitorowany i sterowany albo przez PCM albo przez oddzielny sterownik, który komunikuje się z PCM. Sterownik monitoruje czujniki O₂, NOx i temperatury spalin, aby określić odpowiedni czas wtrysku środka redukującego.

Pompa zasilająca czynnik redukujący służy do podniesienia ciśnienia w układzie DEF w razie potrzeby. PCM monitoruje napięcie pompy zasilającej pod kątem stałych wahań i procentu obciążenia.

Jeśli PCM wykryje wysoki poziom napięcia w obwodzie wtryskiwaczy przywracających (Bank 2 Moduł 1), który jest poza tolerancją, zostanie zapisany kod P2052. Może również zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2052 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zmniejszona moc silnika.
 4. Czarny dym z rury wydechowej.
 5. Nadmierne zużycie paliwa.
 6. Silnik przejdzie w tryb pracy awaryjnej.

Zapisany kod błędu P2052 należy traktować jako poważny i jak najszybciej naprawić. System SCR może zostać wyłączony, powodując uszkodzenie filtra sadzy i katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P2052 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Dysza wtryskowa removera jest uszkodzona.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie dyszy wtrysku środka regeneracyjnego.
 • Niewystarczająca ilość płynu redukcyjnego w zbiorniku.
 • Problem z modułem sterującym konserwatora.
 • Złe połączenie elektryczne w obwodzie modułu sterowania konserwatora.
 • W rzadkich przypadkach usterka PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2052

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2052:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P2052.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza.
 4. Kontrola wzrokowa i badanie dyszy wtryskowej regeneratora.
 5. W razie potrzeby wymienić dyszę wtryskową regeneratora i wszelkie uszkodzone przewody.
 6. Sprawdzić płyn redukcyjny w zbiorniku.
 7. Sprawdź moduł sterujący konserwatora.
 8. Jeśli nie ma usterek, sprawdź moduł PCM i jego część programową.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed rozpoczęciem procesu rozwiązywania problemu P2052, należy zapoznać się z biuletynami obsługi technicznej (TSB) dla danego pojazdu. W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu, wskazując ci właściwy kierunek.

Samą diagnostykę należy rozpocząć od oględzin wiązek i złączy systemu odzysku. Przepalone lub uszkodzone przewody i złącza należy naprawić lub wymienić przed przystąpieniem do testowania.

Za pomocą multimetru sprawdzić zasilanie układu sterowania SCR. Sprawdź bezpieczniki, gdy obwód jest obciążony, aby uniknąć błędnej diagnozy.

Za pomocą multimetru przetestować dyszę wtryskową regeneratora zgodnie ze specyfikacją producenta. Elementy, które nie przejdą testu w zakresie maksymalnych dopuszczalnych parametrów, należy uznać za uszkodzone.

Jeśli parametry dyszy wtrysku regeneracyjnego są zgodne ze specyfikacją, kod P2052 zostaje zachowany, a dany czujnik jest sprawny. Za pomocą multimetru sprawdź obwody wejściowe i wyjściowe pomiędzy dyszą wtryskową remanufacturer a sterownikiem PCM / SCR.

Kody wtryskiwaczy przywracania są zwykle związane z wadliwym lub wyłączonym wtryskiwaczem.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2052 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Honda
 • Mercedes-Benz (S600, Sprinter, W211)
 • Smart (Fortwo, Roadster)
 • UAZ (Patriot)

W przypadku kodu usterki P2052 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2043, P2047, P204A, P204B, P204E, P204F, P2050, P2051, P2053, P2054, P2055, P2056, P2057, P2058, P2082.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz