Kod błędu P2045 – obwód czujnika temperatury reduktora wysoki

Kod błędu P2045 brzmi jak „obwód czujnika temperatury reduktora wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Reductant Temperature Sensor Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2045

Zapisany kod P2045 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył nieprawidłowy poziom napięcia w obwodzie czujnika temperatury reduktora. Ten kod jest wyświetlany tylko w pojazdach z silnikami Diesla.

Kod błędu P2045 – obwód czujnika temperatury reduktora wysoki

Systemy recyrkulacji spalin (EGR) mają za zadanie redukcję NOx w spalinach. Jednak dzisiejsze silniki wysokoprężne o dużej mocy nie mogą spełnić surowych norm emisji tylko dzięki EGR.

Z tego powodu do dezaktywacji zanieczyszczeń stosuje się również filtry cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych, katalizatory i pochłaniacze NOx. Z tego powodu wynaleziono systemy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR).

Systemy SCR wtryskują związek redukujący (mocznik) do spalin przed filtrem cząstek stałych lub katalizatorem. Precyzyjnie rozłożony w czasie wtrysk zwiększa temperaturę elementu filtrującego i pozwala mu pracować wydajniej.

W rezultacie element filtrujący działa dłużej i emituje mniej szkodliwych spalin.

Cały system SCS jest monitorowany i sterowany albo przez PCM albo przez oddzielny sterownik, który komunikuje się z PCM. Sterownik monitoruje czujniki O₂, NOx i temperatury spalin, aby określić odpowiedni czas wtrysku środka redukującego.

Pompa zasilająca czynnik redukujący służy do podniesienia ciśnienia w układzie DEF w razie potrzeby. PCM monitoruje napięcie pompy zasilającej pod kątem stałych wahań i procentu obciążenia.

Jeśli PCM wykryje wysoki poziom sygnału w obwodzie czujnika temperatury regeneratora, który jest poza tolerancją, zostanie zapisany kod P2045. Może również zapalić się lampka kontrolna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2045 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zmniejszona moc silnika.
 4. Czarny dym z rury wydechowej.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Silnik przejdzie w tryb pracy awaryjnej.

Zapisany kod błędu P2045 należy traktować jako poważny i jak najszybciej naprawić. System SCR może zostać dezaktywowany, powodując uszkodzenie filtra cząstek stałych i katalizatora w silniku wysokoprężnym.

Przyczyny błędów

Kod P2045 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik temperatury czynnika redukcyjnego jest uszkodzony.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie czujnika temperatury reduktora.
 • Grzałka do konserwatora jest uszkodzona.
 • Problem z modułem sterującym konserwatora.
 • Złe połączenie elektryczne w obwodzie modułu sterowania konserwatora.
 • W rzadkich przypadkach awaria PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2045

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2045:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P2045.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza.
 4. Dokonać oględzin i sprawdzić czujnik temperatury reduktora.
 5. W razie potrzeby wymienić czujnik temperatury konserwatora i ewentualne uszkodzone okablowanie.
 6. Sprawdź moduł sterujący konserwatora.
 7. Jeśli nie ma usterek, sprawdź moduł PCM i jego część programową.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed rozpoczęciem procesu rozwiązywania problemu P2045, należy zapoznać się z biuletynami obsługi technicznej (TSB) dla danego pojazdu. W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu, wskazując ci właściwy kierunek.

Samą diagnostykę należy rozpocząć od oględzin wiązek i złączy systemu odzysku. Przepalone lub uszkodzone przewody i złącza należy naprawić lub wymienić przed przystąpieniem do testowania.

Za pomocą multimetru sprawdzić zasilanie układu sterowania SCR. Sprawdź bezpieczniki, gdy obwód jest obciążony, aby uniknąć błędnej diagnozy.

Za pomocą multimetru przetestować czujnik temperatury konserwatora zgodnie ze specyfikacją producenta. Komponenty, które nie przechodzą testów w zakresie maksymalnych dopuszczalnych parametrów, należy uznać za uszkodzone.

Jeśli rzeczywista temperatura konserwatora mieści się w specyfikacji, kod P2045 zostaje zachowany, a dany czujnik jest sprawny. Za pomocą multimetru sprawdź obwody wejściowe i wyjściowe pomiędzy czujnikiem temperatury a sterownikiem PCM / SCR.

Kody czujników temperatury przywracania są zwykle związane z uszkodzonym lub odłączonym czujnikiem.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2045 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Ford
 • GMC
 • Mercedes-Benz (ML350, Sprinter, Vito, W203,  W211)

W przypadku kodu usterki P2045 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2042, P2043, P2044, P2046.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz