Kod błędu P202E – obwód zaworu wtrysku środka redukcyjnego zakres/sprawność (Bank 1, Jednostka 1)

Kod błędu P202E brzmi jak „obwód zaworu wtrysku środka redukcyjnego zakres/sprawność (Bank 1, Jednostka 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Reductant Injection Valve Circuit Range/Performance (Bank 1, Unit 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P202E

Zapisany kod P202E oznacza, że Moduł Sterowania Układem Napędowym (PCM) wykrył niedopasowanie zakresu roboczego w obwodzie dyszy wtryskowej regeneratora (Bank 1, Moduł 1). Bank 1 odnosi się do grupy silnika, w której znajduje się cylinder numer jeden. Moduł 1 wskazuje, że można zastosować układ wielokrotnego wtrysku środka regenerującego lub układ SCR.

Kod błędu P202E – obwód zaworu wtrysku środka redukcyjnego zakres/sprawność (Bank 1, Jednostka 1)

Systemy recyrkulacji spalin (EGR) mają za zadanie redukcję NOx w spalinach. Jednak dzisiejsze silniki wysokoprężne o dużej mocy nie są w stanie spełnić surowych norm emisji tylko dzięki EGR.

Z tego powodu do dezaktywacji zanieczyszczeń stosuje się również filtry cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych, katalizatory i pochłaniacze NOx. Z tego powodu wynaleziono systemy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR).

Systemy SCR wtryskują związek redukujący (mocznik) do spalin przed filtrem cząstek stałych lub katalizatorem. Precyzyjnie rozłożony w czasie wtrysk zwiększa temperaturę elementu filtrującego i pozwala mu pracować wydajniej.

W rezultacie element filtrujący działa dłużej i emituje mniej szkodliwych spalin.

Cały system SCS jest monitorowany i sterowany albo przez PCM albo przez oddzielny sterownik, który komunikuje się z PCM. Sterownik monitoruje czujniki O₂, NOx i temperatury spalin, aby określić odpowiedni czas wtrysku środka redukującego.

Pompa zasilająca czynnik redukujący służy do podniesienia ciśnienia w układzie DEF w razie potrzeby. PCM monitoruje napięcie pompy zasilającej pod kątem stałych wahań i procentu obciążenia.

Jeśli PCM wykryje niedopasowanie zakresu roboczego w obwodzie wtryskiwacza regeneracyjnego (Bank 1, Moduł 1), zostanie zapisany kod P202E. Może również zapalić się lampka kontrolna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P202E dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zmniejszona moc silnika.
 4. Czarny dym z rury wydechowej.
 5. Nadmierne zużycie paliwa.
 6. Silnik przejdzie w tryb pracy awaryjnej.

Zapisany kod błędu P202E należy traktować jako poważny i jak najszybciej naprawić. System SCR może zostać wyłączony, powodując uszkodzenie filtra sadzy i katalizatora.

Przyczyny błędów

Kod P202E może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Dysza wtryskowa removera jest uszkodzona.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie dyszy wtrysku środka regeneracyjnego.
 • Niewystarczająca ilość płynu redukcyjnego w zbiorniku.
 • Problem z modułem sterującym konserwatora.
 • Złe połączenie elektryczne w obwodzie modułu sterowania konserwatora.
 • W rzadkich przypadkach usterka PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P202E

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P202E:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P202E.
 2. Wyczyść kody usterek z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza.
 4. Kontrola wzrokowa i badanie dyszy wtryskowej regeneratora.
 5. W razie potrzeby wymienić dyszę wtryskową regeneratora i wszelkie uszkodzone przewody.
 6. Sprawdzić płyn redukcyjny w zbiorniku.
 7. Sprawdź moduł sterujący konserwatora.
 8. Jeśli nie ma usterek, sprawdź moduł PCM i jego część programową.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed rozpoczęciem procesu rozwiązywania problemu P202E, należy zapoznać się z biuletynami obsługi technicznej (TSB) dla danego pojazdu. W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu, wskazując ci właściwy kierunek.

Samą diagnostykę należy rozpocząć od oględzin wiązek i złączy systemu odzysku. Przepalone lub uszkodzone przewody i złącza należy naprawić lub wymienić przed przystąpieniem do testowania.

Za pomocą multimetru sprawdzić zasilanie układu sterowania SCR. Sprawdź bezpieczniki, gdy obwód jest obciążony, aby uniknąć błędnej diagnozy.

Za pomocą multimetru przetestować dyszę wtryskową regeneratora zgodnie ze specyfikacją producenta. Elementy, które nie przejdą testu w zakresie maksymalnych dopuszczalnych parametrów, należy uznać za uszkodzone.

Jeśli parametry regeneracyjnej dyszy wtryskowej są zgodne ze specyfikacją, kod P202E zostaje zachowany, a dany czujnik jest sprawny. Za pomocą multimetru sprawdź obwody wejściowe i wyjściowe pomiędzy dyszą wtryskową remanufacturer a sterownikiem PCM / SCR.

Kody wtryskiwaczy Restorer są zwykle związane z uszkodzonym lub odłączonym wtryskiwaczem.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P202E może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Hino
 • Mercedes-Benz (Sprinter, W203, W220)
 • Smart

W przypadku kodu usterki P202E czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2047, P2048, P2049, P2053, P2054, P2055.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz