Kod błędu P2023 – czujnik położenia prowadnicy kolektora dolotowego/przełącznik obwód przerywany/niedokładny (Bank 2)

Kod błędu P2023 brzmi jak „czujnik położenia prowadnicy kolektora dolotowego/przełącznik obwód przerywany/niedokładny (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Manifold Runner Position Sensor/Switch Circuit Intermittent/Erratic (Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2023

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2023 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2023 – czujnik położenia prowadnicy kolektora dolotowego/przełącznik obwód przerywany/niedokładny (Bank 2)

Kod ten dotyczy głównie wartości podawanej przez czujnik położenia zaworu sterowania przepływem w kolektorze dolotowym. Zwany również zaworem/czujnikiem IMRC (zwykle umieszczony na jednym końcu kolektora dolotowego). Pomaga to sterownikowi PCM pojazdu kontrolować ilość powietrza dostającego się do silnika przy różnych prędkościach.

Kod P2023 jest ustawiony dla banku 2, czyli grupy cylindrów, która nie obejmuje cylindra numer 1. Może to być usterka mechaniczna lub usterka obwodu elektrycznego, w zależności od producenta pojazdu i układu paliwowego.

Procedury rozwiązywania problemów mogą się różnić w zależności od producenta. Jak również typ układu paliwowego i typ czujnika położenia / pozycji zaworu kolektora dolotowego (IMRC) oraz kolory przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2023 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Na panelu sterowania zaświeci się lampka ostrzegawcza „Check engine”.
 2. Brak mocy.
 3. Szarpanie / przeskakiwanie zapłonu.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.

Usterka P2023 nie jest uważana za poważną, ale jeśli nie zostanie usunięta, może spowodować uszkodzenie silnika i problemy z jazdą. W przypadku wykrycia tego kodu zaleca się jak najszybsze usunięcie usterki.

Przyczyny błędów

Kod P2023 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zacięta/nieprawidłowo działająca przepustnica/obudowa.
 • Zacięty / uszkodzony zawór IMRC.
 • Uszkodzony siłownik/czujnik IMRC.
 • Rzadko, uszkodzony moduł sterujący układu napędowego (PCM) (po wymianie wymagane programowanie).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2023

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2023:

 1. Wcześniej należy zresetować lub usunąć inne rodzaje usterek, jeśli takie występują.
 2. Sprawdzić, czy w układzie nie ma przecieków na wlocie i wylocie.
 3. Sprawdzić okablowanie czujnika IMRC w celu wykrycia problemów.
 4. Odłącz złącza i sprawdź, czy nie są utlenione lub zardzewiałe.
 5. Jeśli czujnik IMRC nie przejdzie pomyślnie diagnozy, należy go wymienić.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Punktem wyjścia jest zawsze zapoznanie się z Technicznymi Biuletynami Serwisowymi (TSB) dla danego pojazdu. Problem P2023 może być znaną poprawką wydaną przez producenta. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.

Następnie należy sprawdzić, czy nie występują inne diagnostyczne kody usterek. Jeśli któreś z nich są związane z układem dolotowym/silnikowym, należy je najpierw zdiagnozować.

Sprawdź, czy nie ma nieszczelności na wlocie i wydechu. Nieszczelność wlotu lub nieszczelność podciśnienia powoduje ubogą mieszankę. Nieszczelność układu wydechowego sprawia wrażenie, że silnik pracuje na ubogiej mieszance. Powietrze przechodzi przez czujnik stosunku powietrza do paliwa i tlenu (AFR / O₂).

Test okablowania

Następnie należy zlokalizować zawór / czujnik IMRC w danym pojeździe. Po znalezieniu należy sprawdzić wzrokowo złącza i okablowanie. Należy szukać otarć, zadrapań, odsłoniętych przewodów lub stopionych plastikowych złączy.

Odłącz złącza i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złączy. Upewnij się, że nie są spalone, utlenione lub zardzewiałe. W razie wątpliwości, jeśli wymagane jest oczyszczenie zacisków, należy zaopatrzyć się w środek do czyszczenia styków elektrycznych w dowolnym sklepie z częściami.

Jeśli nie jest to możliwe, należy zaopatrzyć się w alkohol medyczny i małą plastikową szczoteczkę z włosiem, aby je wyczyścić. Po czyszczeniu należy pozostawić je do wyschnięcia na powietrzu. Wypełnij gniazdo złącza masą dielektryczną i zamontuj ponownie.

Za pomocą skanera błędów należy usunąć z pamięci diagnostyczne kody błędów i sprawdzić, czy kod powróci. Jeśli tak nie jest, najprawdopodobniej wystąpił problem z okablowaniem.

Sprawdź czujnik

Jeśli kod usterki P2023 powróci, należy sprawdzić również sygnały napięciowe IMRC zaworu/czujnika pochodzące z PCM. Należy obserwować napięcie czujnika IMRC na urządzeniu diagnostycznym.

Jeśli skaner błędów nie jest dostępny, warto sprawdzić sygnał pochodzący z czujnika IMRC za pomocą woltomierza cyfrowego. Po podłączeniu czujnika czerwony przewód woltomierza powinien być podłączony do przewodu sygnałowego czujnika IMRC. Czarny przewód woltomierza powinien być podłączony do masy.

Uruchomić silnik i monitorować wejście czujnika IMRC. Sygnał czujnika IMRC powinien zmieniać się wraz ze wzrostem prędkości obrotowej silnika. Sprawdź specyfikacje producenta. Powinny one mieć tabelę informującą, jakie napięcie powinno być przy danej prędkości obrotowej.

Po przejściu tego testu należy upewnić się, że zawór IMRC porusza się i nie jest zakleszczony w kolektorze dolotowym. Zdejmij czujnik/siłownik IMRC i chwyć sworzeń lub dźwignię, która porusza płytkami/zaworami w kolektorze dolotowym.

Należy pamiętać, że może być do nich przymocowana silna sprężyna powrotna, więc mogą być naprężone podczas obracania.

Podczas obracania płyt/zaworów należy sprawdzić, czy nie uległy one zatarciu/rozluźnieniu. W takim przypadku należy je wymienić. W większości przypadków oznacza to wymianę całego kolektora dolotowego. Jest to zadanie, które najlepiej powierzyć profesjonalistom.

Jeżeli płytki/zawory IMRC obracają się bez zatarcia lub nadmiernego poluzowania, oznacza to, że czujnik/siłownik IMRC wymaga wymiany i ponownego sprawdzenia.

Należy podkreślić, że wszystkie inne kody muszą zostać zdiagnozowane przed tym. Ponieważ problemy, które powodują ustawienie innych kodów, mogą również powodować wyświetlanie tego kodu.

Warto również zauważyć, że niektóre płytki/zawory IMRC mogą być utrzymywane w miejscu przez zespół czujnika/siłownika i nie mogą być wymieniane oddzielnie. Próba ich demontażu może spowodować ich uszkodzenie. Jeśli nie masz pewności co do swojego pojazdu, skontaktuj się z profesjonalnym mechanikiem samochodowym.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2023 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Dodge
 • Ford (Focus)
 • Infiniti
 • Mazda
 • Mercedes-Benz (C200, W203)
 • Nissan
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P2023 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2020, P2021, P2022, P200B, P200C.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz