Kod błędu P201D – wewnętrzne uszkodzenie siłownika kontroli powietrza w kolektorze dolotowym (Bank 1)

Kod błędu P201D brzmi jak „wewnętrzne uszkodzenie siłownika kontroli powietrza w kolektorze dolotowym (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Manifold Air Control Actuator Internal Malfunction (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P201D

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Usterka P201D jest uważana za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P201D – wewnętrzne uszkodzenie siłownika kontroli powietrza w kolektorze dolotowym (Bank 1)

Kolektor dolotowy ma za zadanie zwiększyć lub zmniejszyć szybkość, z jaką powietrze dolotowe przez niego przechodzi. Regulacja odbywa się za pomocą siłownika sterującego.

Stopień otwarcia zależy od prędkości obrotowej silnika i innych warunków pracy. Takie jak pozycja przepustnicy i prędkość. A także czynniki środowiskowe, takie jak ciśnienie atmosferyczne i temperatura otoczenia.

Do prawidłowego działania systemu wymagany jest wysoki stopień kontroli. Kod P201D dotyczy głównie elektrycznych obwodów otwartych w obwodzie sterowania siłownikiem. Ale nieszczelności podciśnienia, mogą również powodować ten kod w niektórych przypadkach. Ponieważ czujniki mogą wytwarzać sygnał, który nie jest tym, co jest pożądane.

W niektórych pojazdach kod ten jest zachowywany i przy pierwszych cyklach awarii zapala się lampka ostrzegawcza. Częściej jednak zanim zapali się lampka kontrolna, następuje kilka cykli usterek.

Jeśli PCM wykryje wewnętrzną usterkę w dowolnym miejscu układu sterowania siłownikiem. Co uniemożliwia skuteczną komunikację między PCM a siłownikiem, ustawi kod P201D i zapali lampkę ostrzegawczą.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P201D dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Słaba praca silnika na biegu jałowym.
 3. Zmniejszony moment obrotowy i utrata mocy przy niskich prędkościach obrotowych silnika.
 4. Szarpana i nieregularna praca silnika przy przyspieszaniu.

Błąd P201D jest uważany za poważny, ponieważ istnieje możliwość uszkodzenia silnika z powodu nieprawidłowej pracy silnika.

Przyczyny błędów

Kod P201D może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy system sterowania siłownikiem.
 • Uszkodzone, zwarte lub skorodowane przewody i złącza.
 • Uszkodzone przewody podciśnienia.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P201D

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P201D:

 1. Podłącz skaner OBD-II do gniazda diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody usterek.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Jazda próbna samochodem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 4. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne, złącza i przewody podciśnieniowe pod kątem zużycia i uszkodzenia.
 5. Zmierzyć napięcie w obwodzie sterowania siłownikiem za pomocą multimetru.
 6. Naprawić lub wymienić wszystkie uszkodzone lub wadliwe elementy.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wszystkich przewodów i linii. Poszukaj uszkodzonych, spalonych, odłączonych lub skorodowanych przewodów i złączy. W razie potrzeby dokonać napraw.

Sprawdź wszystkie przewody podciśnieniowe pod kątem pęknięć, wyszczerbień, stwardnień lub perforacji. Upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne, a wszystkie próżniowe zawory zwrotne umożliwiają przepływ powietrza tylko w określonym kierunku. Przeprowadzanie napraw w zależności od potrzeb.

Jeśli kod P201D pozostaje, ale nie ma widocznych uszkodzeń przewodów, sprawdź za pomocą woltomierza rezystancję, masę i napięcie odniesienia. Porównaj wszystkie odczyty z wartościami podanymi w instrukcji. Aby zapewnić, że wszystkie wartości elektryczne mieszczą się w zakresach określonych przez producenta.

Usuń wszystkie kody po wymianie, jazda próbna, aby zobaczyć, czy kod powróci.

Wykonując te kroki, prawie na pewno uporządkowałeś kod P201D. Jeśli jednak błąd się utrzymuje, przyczyną problemu może być wadliwy PCM. Jednak awaria PCM zdarza się niezwykle rzadko, a najbardziej prawdopodobną przyczyną są przerywane usterki elektryczne.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P201D może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Mercedes-Benz (W203)
 • Opel (Astra)
 • Smart

W przypadku kodu usterki P201D czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P201B, P201C, P201E, P20F8, P20F9.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz