Kod błędu P201C – niskie napięcie zasilania siłownika kontroli powietrza w kolektorze dolotowym (Bank 2)

Kod błędu P201C brzmi jak „niskie napięcie zasilania siłownika kontroli powietrza w kolektorze dolotowym (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Manifold Air Control Actuator Supply Voltage Low (Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P201C

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P201C jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P201C – niskie napięcie zasilania siłownika kontroli powietrza w kolektorze dolotowym (Bank 2)

Kolektor dolotowy jest zaprojektowany tak, aby zwiększyć lub zmniejszyć szybkość, z jaką przepływa przez niego powietrze dolotowe. Regulacja odbywa się za pomocą siłownika sterującego.

Stopień otwarcia zależy od prędkości obrotowej silnika i innych warunków pracy. Takie jak pozycja przepustnicy i prędkość. A także czynniki środowiskowe, takie jak ciśnienie atmosferyczne i temperatura otoczenia.

Do prawidłowego działania systemu wymagany jest wysoki stopień kontroli. Kod P201C dotyczy głównie elektrycznych obwodów otwartych w obwodzie sterowania siłownikiem. Ale nieszczelności podciśnienia, mogą również powodować ten kod w niektórych przypadkach. Ponieważ czujniki mogą wytwarzać sygnał, który nie jest tym, co jest pożądane.

W niektórych pojazdach kod ten jest zachowywany i przy pierwszych cyklach awarii zapala się lampka ostrzegawcza. Częściej jednak, zanim zapali się lampka ostrzegawcza, występuje kilka cykli usterek.

Jeśli PCM wykryje nienormalnie niskie napięcie w dowolnym miejscu układu sterowania siłownikiem. Co uniemożliwia skuteczną komunikację między PCM a siłownikiem, ustawi kod P201C i włączy lampkę ostrzegawczą.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P201C dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Słaba praca silnika na biegu jałowym.
 3. Zmniejszony moment obrotowy i utrata mocy przy niskich prędkościach obrotowych silnika.
 4. Szarpana i nieregularna praca silnika przy przyspieszaniu.

P201C jest uważany za poważny błąd, ponieważ istnieje możliwość uszkodzenia silnika z powodu nieprawidłowej pracy silnika.

Przyczyny błędów

Kod P201C może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy system sterowania siłownikiem.
 • Uszkodzone, zwarte lub skorodowane przewody i złącza.
 • Uszkodzone przewody podciśnienia.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P201C

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P201C:

 1. Podłącz skaner OBD-II do gniazda diagnostycznego samochodu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody usterek.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Jazda próbna samochodem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 4. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne, złącza i przewody podciśnieniowe pod kątem zużycia i uszkodzenia.
 5. Zmierzyć napięcie w obwodzie sterowania siłownikiem za pomocą multimetru.
 6. Naprawić lub wymienić wszystkie uszkodzone lub wadliwe elementy.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wszystkich przewodów i linii. Poszukaj uszkodzonych, spalonych, odłączonych lub skorodowanych przewodów i złączy. W razie potrzeby dokonać napraw.

Sprawdź wszystkie przewody podciśnienia pod kątem pęknięć, wyszczerbień, stwardnień lub perforacji. Upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne, a wszystkie próżniowe zawory zwrotne umożliwiają przepływ powietrza tylko w określonym kierunku. Przeprowadzanie napraw w zależności od potrzeb.

Jeśli kod P201C pozostaje, ale nie ma widocznych uszkodzeń przewodów, sprawdź za pomocą woltomierza rezystancję, masę i napięcie odniesienia. Porównaj wszystkie uzyskane odczyty z wartościami podanymi w instrukcji. Aby zapewnić, że wszystkie wartości elektryczne mieszczą się w zakresach określonych przez producenta.

Usuń wszystkie kody po wymianie, jazda próbna, aby zobaczyć, czy kod powróci.

Wykonując te kroki, prawie na pewno uporządkowałeś kod P201C. Jeśli jednak błąd się utrzymuje, przyczyną problemu może być wadliwy PCM. Jednak awaria PCM zdarza się niezwykle rzadko, a najbardziej prawdopodobną przyczyną są przerywane usterki elektryczne.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P201C może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Mercedes-Benz (C180, C200, C230, W203, W211)

W przypadku kodu usterki P201C czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P201B, P201D, P201E, P20F8, P20F9.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz