Kod błędu P201A – obwód zaworu wtrysku środka redukcyjnego zakres/sprawność (Bank 2, Jednostka 1)

Kod błędu P201A brzmi jak „obwód zaworu wtrysku środka redukcyjnego zakres/sprawność (Bank 2, Jednostka 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Reductant Injection Valve Circuit Range/Performance (Bank 2, Unit 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P201A

Zapisany kod P201A wskazuje, że moduł sterowania układu napędowego (PCM) wykrył niedopasowanie zakresu roboczego w obwodzie dyszy wtryskowej konserwatora (Bank 2, Moduł 1). Bank 2 odnosi się do grupy silników, która nie zawiera cylindra numer jeden. Moduł 1 wskazuje, że można zastosować układ wielokrotnego wtrysku środka regenerującego lub układ SCR.

Kod błędu P201A – obwód zaworu wtrysku środka redukcyjnego zakres/sprawność (Bank 2, Jednostka 1)

Systemy recyrkulacji spalin (EGR) mają za zadanie redukcję NOx w spalinach. Jednak dzisiejsze silniki wysokoprężne o dużej mocy nie mogą spełnić surowych norm emisji tylko dzięki EGR.

Z tego powodu do dezaktywacji zanieczyszczeń stosuje się również filtry cząstek stałych w silnikach wysokoprężnych, katalizatory i pochłaniacze NOx. Z tego powodu wynaleziono systemy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR).

Systemy SCR wtryskują związek redukujący (mocznik) do spalin przed filtrem cząstek stałych lub katalizatorem. Precyzyjnie rozłożony w czasie wtrysk zwiększa temperaturę elementu filtrującego i pozwala mu pracować wydajniej.

W rezultacie element filtrujący działa dłużej i emituje mniej szkodliwych spalin.

Cały system SCS jest monitorowany i sterowany albo przez PCM albo przez oddzielny sterownik, który komunikuje się z PCM. Sterownik monitoruje czujniki O₂, NOx i temperatury spalin, aby określić odpowiedni czas wtrysku środka redukującego.

Pompa zasilająca czynnik redukujący służy do podniesienia ciśnienia w układzie DEF w razie potrzeby. PCM monitoruje napięcie pompy zasilającej pod kątem stałych wahań i procentowego obciążenia.

Jeśli PCM wykryje niedopasowanie zakresu roboczego w obwodzie wtryskiwacza przywracającego sprawność (Bank 2, Moduł 1), zostanie zapisany kod P201A. Może również zapalić się lampka kontrolna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P201A dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zmniejszona moc silnika.
 4. Czarny dym z rury wydechowej.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Silnik przejdzie w tryb pracy awaryjnej.

Zapisany kod błędu P201A należy traktować jako poważny i jak najszybciej naprawić. System SCR może zostać dezaktywowany, powodując uszkodzenie filtra cząstek stałych i katalizatora w silniku wysokoprężnym.

Przyczyny błędów

Kod P201A może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Dysza wtryskowa removera jest uszkodzona.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie dyszy wtrysku środka regeneracyjnego.
 • Niewystarczająca ilość płynu redukcyjnego w zbiorniku.
 • Problem z modułem sterującym konserwatora.
 • Złe połączenie elektryczne w obwodzie modułu sterowania konserwatora.
 • W rzadkich przypadkach usterka PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P201A

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P201A:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P201A.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącza.
 4. Kontrola wzrokowa i badanie dyszy wtryskowej regeneratora.
 5. W razie potrzeby wymienić dyszę wtryskową regeneratora i wszelkie uszkodzone przewody.
 6. Sprawdzić płyn redukcyjny w zbiorniku.
 7. Sprawdź moduł sterujący konserwatora.
 8. Jeśli nie ma usterek, sprawdź moduł PCM i jego część programową.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed rozpoczęciem procesu rozwiązywania problemu P201A, należy zapoznać się z biuletynami obsługi technicznej (TSB) dla danego pojazdu. W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu, wskazując ci właściwy kierunek.

Samą diagnostykę należy rozpocząć od oględzin wiązek i złączy systemu odzysku. Przepalone lub uszkodzone przewody i złącza należy naprawić lub wymienić przed przystąpieniem do testowania.

Za pomocą multimetru sprawdzić zasilanie układu sterowania SCR. Sprawdź bezpieczniki, gdy obwód jest obciążony, aby uniknąć błędnej diagnozy.

Za pomocą multimetru przetestować dyszę wtryskową regeneratora zgodnie ze specyfikacją producenta. Elementy, które nie przejdą testu w zakresie maksymalnych dopuszczalnych parametrów, należy uznać za uszkodzone.

Jeśli parametry dyszy wtryskowej regeneratora są zgodne ze specyfikacją, kod P201A zostaje zachowany i dany czujnik jest w użyciu. Za pomocą multimetru sprawdź obwody sygnału wejściowego i wyjściowego pomiędzy dyszą wtryskową producenta regenerowanego a sterownikiem PCM / SCR.

Kody wtryskiwaczy Restorer są zwykle związane z uszkodzonym lub odłączonym wtryskiwaczem.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P201A może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Dodge (RAM)
 • Ford
 • Mercedes-Benz (C180, Sprinter, W203, W211)

W przypadku kodu usterki P201A czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2050, P2051, P2052, P2056, P2057, P2058.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz