Kod błędu P2012 – obwód sterowania biegiem kolektora dolotowego – niskie wejście (Bank 2)

Kod błędu P2012 brzmi jak „obwód sterowania biegiem kolektora dolotowego – niskie wejście (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Manifold Runner Control (IMRC) Circuit Low Input (Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P2012

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P2012 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P2012 – obwód sterowania biegiem kolektora dolotowego - niskie wejście (Bank 2)

Klapy kolektora są zaprojektowane tak, aby zwiększyć lub zmniejszyć szybkość przepływu powietrza dolotowego przez kolektor dolotowy. Regulacja klap odbywa się za pomocą siłownika.

Stopień otwarcia zależy od prędkości obrotowej silnika i innych warunków pracy. Takie jak pozycja przepustnicy i prędkość. A także czynniki środowiskowe, takie jak ciśnienie atmosferyczne i temperatura otoczenia.

Do prawidłowego działania systemu wymagany jest wysoki stopień kontroli. Kod P2012 dotyczy głównie elektrycznych obwodów otwartych w obwodzie sterowania siłownikiem. Ale nieszczelności podciśnienia, mogą również powodować ten kod w niektórych przypadkach. Ponieważ czujnik położenia klapy może wytwarzać sygnał, który nie odpowiada żądanemu położeniu.

W niektórych pojazdach kod ten jest zachowany i przy pierwszych cyklach awarii zapala się lampka ostrzegawcza. Częściej jednak, zanim zapali się lampka kontrolna, występuje kilka cykli usterek.

W przypadku wystąpienia błędu P2012 największe obawy budzą same zawory wirowe. Dzieje się tak dlatego, że znajdują się one wewnątrz kolektora dolotowego. Jeśli zawiodą, części mogą odpaść i dostać się do wnętrza silnika. Na przykład spadające śruby wchodzące do cylindrów powodują bardzo poważne uszkodzenia.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P2012 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Słaba praca silnika na biegu jałowym.
 3. Zmniejszony moment obrotowy i utrata mocy przy niskich prędkościach obrotowych silnika.
 4. Szarpana i niestabilna praca silnika podczas przyspieszania.

Usterka P2012 jest uważana za poważną, ponieważ istnieje możliwość, że uszkodzony tłumik geometrii kolektora dolotowego lub jego części dostały się do silnika. Może to spowodować poważne uszkodzenia, a nawet całkowitą awarię silnika.

Przyczyny błędów

Kod P2012 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony zawór elektromagnetyczny zmiany geometrii kolektora dolotowego.
 • Uszkodzone, zwarte lub skorodowane przewody i złącza.
 • Awaria układu przepustnicy modyfikacji geometrii kolektora dolotowego (Bank 2).
 • Brudne klapy wirowe.
 • Uszkodzone przewody podciśnienia.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P2012

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P2012:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Jazda próbna samochodem, aby sprawdzić, czy błąd pojawi się ponownie.
 4. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie okablowanie elektryczne, złącza i przewody podciśnieniowe pod kątem zużycia i uszkodzenia.
 5. Sprawdzić wizualnie czujnik położenia i zawór elektromagnetyczny modyfikacji geometrii kolektora wlotowego pod kątem uszkodzeń.
 6. Sprawdzić działanie elektrozaworu sterującego geometrią kolektora dolotowego i przepustnicy za pomocą ręcznej pompy próżniowej.
 7. Zmierzyć napięcie w obwodzie sterowania za pomocą multimetru.
 8. Naprawić lub wymienić wszystkie uszkodzone lub wadliwe elementy.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przeprowadzić dokładną kontrolę wzrokową wszystkich przewodów i linii. Poszukaj uszkodzonych, wypalonych, odłączonych lub skorodowanych przewodów lub złączy. W razie potrzeby dokonać napraw.

Sprawdź wszystkie przewody podciśnienia pod kątem pęknięć, rozszczepień, stwardnień lub perforacji. Upewnij się, że wszystkie połączenia są szczelne, a wszystkie próżniowe zawory zwrotne umożliwiają przepływ powietrza tylko w określonym kierunku. Przeprowadzanie napraw w zależności od potrzeb.

Jeśli kod P2012 pozostaje, ale nie ma widocznych uszkodzeń przewodów, sprawdź za pomocą woltomierza rezystancję, masę i napięcie odniesienia. Porównaj wszystkie odczyty z wartościami podanymi w instrukcji. Aby zapewnić, że wszystkie wartości elektryczne mieszczą się w zakresach określonych przez producenta.

Sprawdź przełącznik pozycji i w razie potrzeby wymień go. Obserwować siłownik podciśnieniowy, czy podciśnienie jest utrzymywane. Jeśli podciśnienie spada, choć powoli, to siłownik jest uszkodzony i należy go wymienić.

Usuń wszelkie kody po wymianie, jazda próbna, aby zobaczyć, czy kod powróci.

Jeśli masz siłownik elektryczny, użyj skanera, aby nakazać klapom pełne otwarcie z pozycji całkowicie zamkniętej kilka razy. Aby sprawdzić, czy nie ma niestabilnego stanu. Wyświetlane napięcie sygnału musi być zawsze takie samo w pozycji całkowicie otwartej i całkowicie zamkniętej, niezależnie od tego, ile razy system jest aktywowany przez skaner.

Po wykonaniu tych czynności prawie na pewno udało się rozwiązać problem kodu P2012. Jeśli jednak błąd się utrzymuje, przyczyną problemu może być wadliwy PCM. Jednak awaria PCM zdarza się niezwykle rzadko, a najbardziej prawdopodobną przyczyną jest przerywana usterka elektryczna.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P2012 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura
 • Alfa Romeo (159)
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Infiniti
 • Mercedes-Benz (W211)
 • Nissan
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P2012 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2004, P2005, P2006, P2007, P2008, P2009, P2010, P2011, P2013.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz