Kod błędu P200C – przekroczenie temperatury filtra cząstek stałych (Bank 1)

Kod błędu P200C brzmi jak „przekroczenie temperatury filtra cząstek stałych (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Diesel Particulate Filter Over Temperature (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P200C

Jeśli w Twoim pojeździe z silnikiem Diesla wyposażonym w OBD-II zapisano kod P200C. Oznacza to, że moduł sterujący (PCM) wykrył podwyższoną temperaturę filtra cząstek stałych Bank 1.

Kod błędu P200C – przekroczenie temperatury filtra cząstek stałych (Bank 1)

Filtr cząstek stałych, ma za zadanie redukować szkodliwe emisje spalin zanim trafią do atmosfery. Spaliny składają się głównie z węglowodorów (HC), tlenku węgla (CO), tlenku azotu (NOx) i sadzy.

Filtr cząstek stałych do silników wysokoprężnych jest filtrem gruboziarnistym (o drobnych oczkach), który jest w stanie wytrzymać ekstremalne temperatury. Spaliny silnika przechodzą przez niego, a szkodliwe emisje są zatrzymywane w platynowym elemencie filtrującym. Ekstremalne temperatury powstające wewnątrz filtra cząstek stałych pomagają spalić szkodliwe elementy spalin.

Głównym zadaniem filtra cząstek stałych jest zmniejszenie ilości sadzy w spalinach silnika wysokoprężnego.

Systemy selektywnej redukcji katalitycznej (SCR) wtryskują płyn do spalania (DEF) do spalin przed filtrem cząstek stałych. Precyzyjnie zaplanowany czas wtrysku DEF podnosi temperaturę wkładu filtracyjnego i umożliwia jego wydajniejszą pracę.

Czujniki temperatury spalin są umieszczone przed i za filtrem cząstek stałych, aby monitorować jego temperaturę i wydajność. Cały system SCS jest monitorowany i sterowany albo przez PCM albo przez oddzielny sterownik, który komunikuje się z PCM.

Sterownik monitoruje czujniki O2, NOx i temperatury spalin, aby określić odpowiedni czas wtrysku DEF. Precyzyjny wtrysk DEF jest konieczny, aby utrzymać temperaturę spalin w dopuszczalnych granicach i zoptymalizować filtrację zanieczyszczeń.

Jeśli PCM wykryje podwyższoną temperaturę filtra cząstek stałych (Bank 1). Kod P200C zostanie zapisany w pamięci i może zapalić się lampka kontrolna usterki.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P200C dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Zmniejszona moc silnika.
 4. Zwiększone zużycie paliwa.
 5. Czarny dym z rury wydechowej.

Wszelkie zapisane kody filtra cząstek stałych mogą świadczyć o zatkanym układzie wydechowym. Zapisany kod P200C powinien być traktowany jako poważny i rozwiązany jak najszybciej.

Przyczyny błędów

Kod P200C może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony system SCR.
 • Niewłaściwy lub niewystarczający płyn DEF.
 • Uszkodzony czujnik temperatury spalin.
 • Wyciek powietrza przed DPF zmienia odczyt czujnika.
 • Uszkodzony sterownik SCR lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P200C

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P200C:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P200C wystąpi ponownie.
 4. Dokonać wizualnej kontroli systemu SCR.
 5. Sprawdź filtr cząstek stałych, a także czujnik temperatury spalin.
 6. Sprawdź, czy nie ma płynu DEF, a także sprawdź układ pod kątem wycieków powietrza.
 7. Jeśli błąd utrzymuje się, sprawdź sterownik SCR.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Rozwiązywanie problemu błędu P200C najlepiej rozpocząć od oględzin odpowiednich wiązek i złączy. Szczególną uwagę należy zwrócić na okablowanie w pobliżu gorących elementów układu wydechowego i ostrych krawędzi.

Następnie należy sprawdzić czujniki temperatury spalin i NOx za pomocą multimetru. Jeśli czujniki nie spełniają wymagań producenta dotyczących odporności, należy je wymienić.

Jeśli czujniki są OK, sprawdź węże pod kątem zablokowania lub pęknięcia i w razie potrzeby wyczyść lub wymień. Do wymiany należy używać węży silikonowych o wysokiej temperaturze.

Węże do czujnika ciśnienia DPF mogą być stopione lub popękane przez temperaturę. Dlatego przy wymianie może być konieczne ich ponowne poprowadzenie w celu wykluczenia elementów wysokotemperaturowych.

Po przetestowaniu czujników i sprawdzeniu węży należy sprawdzić obwód elektryczny układu. Przed sprawdzeniem rezystancji multimetrem odłączyć wszystkie powiązane moduły sterujące. W razie potrzeby naprawić lub wymienić uszkodzone lub zwarte obwody.

Stosując się do zaleceń, błąd P200C prawdopodobnie zostanie naprawiony i zniknie. Jeśli tak nie jest, problemem może być uszkodzony sterownik SCR.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P200C może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Cruze, Orlando)
 • Ford
 • Hino
 • Mercedes-Benz (C180, W203)
 • Opel
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P200C czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2002, P2003, P200B, P200D, P2016, P2023.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz