Kod błędu P0A4D – obwód czujnika położenia generatora niski

Kod błędu P0A4D brzmi jak „obwód czujnika położenia generatora niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Generator Position Sensor Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0A4D

Kod usterki P0A4D jest przeznaczony do wyświetlania tylko w pojazdach hybrydowych. Sygnalizuje, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył niski sygnał w obwodzie czujnika położenia alternatora.

Kod błędu P0A4D – obwód czujnika położenia generatora niski

Przyczyną tej usterki jest resolver, który jest czujnikiem. Służy on do określenia położeń biegunów magnetycznych wirnika, co jest niezbędne do zapewnienia dokładnego sterowania silnikiem (MG2).

Każdy resolwer zawiera stojan z cewką wzbudzającą i 2 cewki detekcyjne (S, C). Podczas obrotu wirnika zmienia się szczelina między stojanem a wirnikiem, ponieważ wirnik ma kształt owalny. Przez uzwojenie polowe płynie prąd o określonej częstotliwości, a wyjściowy prąd zmienny cewek detekcyjnych S i C zmienia się w zależności od położenia wirnika czujnika.

Zainstalowany w zespole falownik – przetwornica MG ECU określa bezwzględne położenie wirnika na podstawie faz i amplitud sygnałów z uzwojenia pola S i C. Dodatkowo procesor oblicza zmianę położenia w określonym przedziale czasu, co powoduje, że resolwer może być wykorzystany jako czujnik prędkości.

MG ECU monitoruje wyjście resolwera alternatora. Jeśli MG ECU wykryje, że sygnały wyjściowe nie są zgodne z charakterystyką odniesienia, rejestruje błąd resolwera generatora.

PCM układu hybrydowego włącza wówczas lampkę kontrolną MIL i wyświetla kod błędu P0A4D.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0A4D dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Nie można uruchomić silnika spalinowego.

Waga błędu P0A4D jest wysoka i należy jak najszybciej wyeliminować jego przyczynę. Jeśli do niego dojdzie, może mieć poważniejsze konsekwencje.

Przyczyny błędów

Kod P0A4D może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Problem z resolverem oscylatora.
 • Zespół przetwornica – falownik.
 • Silnik elektryczny układu hybrydowego.
 • Alternator systemu hybrydowego.
 • Silnik trakcyjny tylny z zespołem przekładni.
 • Wiązka przewodów lub złącza (falownik, alternator, silnik elektryczny, tylny silnik elektryczny).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0A4D

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0A4D:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P0A4D pojawi się ponownie.
 4. Sprawdzić wzrokowo przewody i złącza idące do falownika, alternatora, silnika elektrycznego, tylnego silnika elektrycznego.
 5. Sprawdzić zespół falownik-inwerter, silnik elektryczny układu hybrydowego, alternator układu hybrydowego oraz silnik trakcyjny tylny z zespołem przekładni.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszym krokiem w procesie rozwiązywania problemu P0A4D jest przestudiowanie Biuletynów Obsługi Technicznej (TSB). W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu na dłuższą metę, wskazując ci właściwy kierunek.

Częstą przyczyną tego błędu jest wilgoć dostająca się do uszkodzonych lub źle zatrzaśniętych złączy. Więc powinieneś sprawdzić złącze falownika, alternatora i resolwera silnika na skrzyni, oraz złącze na tylnym silniku elektrycznym.

Warto również sprawdzić wszystkie wiązki przewodów związane z opisanym wyżej wyposażeniem elektrycznym. Warto zwrócić uwagę na otarcia, ślady wytopu i inne uszkodzenia i w razie potrzeby naprawić lub wymienić wiązki przewodów.

Po naprawieniu wadliwego złącza lub uszkodzonej wiązki przewodów, usterka P0A4D prawdopodobnie zostanie usunięta. Jeśli nie, to może być zwarcie międzyfazowe w obwodzie spowodowane wnikaniem wody.

Tak więc kolejne kroki rozwiązywania problemów najlepiej pozostawić profesjonalistom, ponieważ wiążą się one z testowaniem drogiego sprzętu. W przypadku wykrycia usterek należy je usunąć lub wymienić przez fachowca.

Jeśli wystąpiło zwarcie międzyfazowe, może być konieczna wymiana kompletnej przekładni hybrydowej w celu skasowania kodu P0A4D.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0A4D może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Hyundai
 • Kia
 • Lexus
 • Toyota (Prius)

W przypadku kodu usterki P0A4D czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0A4B, P0A4C, P0A4E, P0A4F, P0A50.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz