Kod błędu P0A1D – usterka modułu sterowania hybrydowego układu napędowego

Kod błędu P0A1D brzmi jak „usterka modułu sterowania hybrydowego układu napędowego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Hybrid Powertrain Control Module (HPCM) Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0A1D

Kod usterki OBD-II P0A1D jest często spotykanym kodem usterki w samochodach hybrydowych, który określa się jako „Hybrid Powertrain Control Module fault”. W tym przypadku błąd oznacza, że podczas testowania wewnętrznych komponentów modułu wykryto usterkę.

Kod błędu P0A1D – usterka modułu sterowania hybrydowego układu napędowego

Jednostka elektroniczna (HPCM) jest przeznaczona do monitorowania i sterowania hybrydowym układem napędowym i jest specjalnie zaprojektowana do użytku z konkretnym pojazdem. Sprzęt składa się z mikroprocesorów i układów pamięci, które sterują wejściami, aby w sposób ciągły kontrolować wyjścia.

Oprogramowanie jest również bardzo specyficzne, dotyczy konkretnego modelu, silnika, skrzyni biegów i typu nadwozia. Oprogramowanie jest zazwyczaj instalowane fabrycznie.

Nowoczesne jednostki sterujące mogą być zaprogramowane w salonie przy użyciu fabrycznego narzędzia diagnostycznego.

Moduł sterujący stale monitoruje siebie i inne sterowniki w sieci. Jeśli wykryje wewnętrzny błąd, np. błąd procesora, ustawia kod diagnostyczny P0A1D.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0A1D dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 4. Zmniejszona moc silnika.
 5. Próby zatrzymania lub całkowite zatrzymanie pod obciążeniem.
 6. Może nie być żadnych objawów poza zapisanym kodem błędu.

Kod usterki P0A1D wskazuje na problem z modułem sterującym Hybrid Powertrain Control Module (HPCM). W zależności od objawów, błąd może być ciężki lub umiarkowany.

Przyczyny błędów

Kod P0A1D może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Nastąpiła awaria elektronicznego modułu sterującego (HPCM).
 • Niskie napięcie baterii.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów odnoszącej się do modułu sterowania hybrydowym zespołem napędowym (HPCM).
 • Luźne lub uszkodzone złącza.
 • Złe uziemienie jest częstą przyczyną.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0A1D

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0A1D:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P0A1D.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod błędu pojawi się ponownie, sprawdź wizualnie przewody elektryczne i złącze modułu sterowania (HPCM).
 4. Zmierzyć napięcie akumulatora i porównać wartość z wartością podaną w specyfikacji producenta.
 5. Sprawdzić integralność obwodów zasilania i masy modułu sterowania (HPCM) za pomocą multimetru.
 6. Ocenić działanie modułu sterującego (HPCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 7. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby stwierdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

W przypadku wystąpienia kodu usterki P0A1D mogą być czasami obecne inne usterki. Kody powiązane dotyczą zazwyczaj innych jednostek sterujących, takich jak skrzynia biegów. Również kody niedopasowania zakresu wydajności, które mogą dotyczyć różnych czujników.

Jeśli nie ma dodatkowych kodów, pierwszą czynnością jest sprawdzenie akumulatora w celu określenia jego stanu naładowania i ogólnej sprawności. Jeśli bateria jest rozładowana lub uszkodzona, należy ją naładować lub wymienić.

Kontrola okablowania

Po sprawdzeniu akumulatora, sprawdzić wzrokowo całe okablowanie związane z modułem sterowania hybrydowym układem napędowym. W razie potrzeby naprawić lub wymienić, aby zapewnić niezawodność obwodu.

Jeżeli nie stwierdzono widocznych oznak zwarcia lub innego uszkodzenia, należy użyć woltomierza do sprawdzenia rezystancji i uziemienia. W razie potrzeby wymienić, aby wszystkie wartości elektryczne mieściły się w granicach określonych przez producenta.

Systematycznie sprawdzać instalację elektryczną na podstawie schematu elektrycznego i wartości styków. Jeśli sprawdzisz niewłaściwy terminal, HPCM lub powiązany moduł może ulec awarii.

Zlokalizuj również wszystkie bezpieczniki, które są w jakikolwiek sposób połączone z systemem ładowania. Po sprawdzeniu wymienić uszkodzone lub podejrzane bezpieczniki.

Jeśli błąd P0A1D pozostaje, trzeba sprawdzić sam moduł sterowania hybrydowym układem napędowym. Najlepiej jednak oddać go do sprawdzenia przez fachowca w specjalistycznym warsztacie.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0A1D może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Lexus
 • Toyota (Prius)

W przypadku kodu usterki P0A1D czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0A1A, P0A1B, P0A1C, P0A1E, P0A1F, P0AC4.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz