Kod błędu P0894 – poślizg części skrzyni biegów

Kod błędu P0894 brzmi jak „poślizg części skrzyni biegów”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Transmission Component Slipping”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0894

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P0894 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0894 – poślizg części skrzyni biegów

Jeśli w Twoim pojeździe wyświetlany jest kod P0894, oznacza to, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) otrzymał dane z wejściowych i wyjściowych czujników prędkości. Co świadczy o poślizgu wewnętrznych elementów przekładni.

PCM wykorzystuje sygnały wejściowe z kilku czujników silnika i skrzyni biegów do obliczenia strategii zmiany biegów dla automatycznej skrzyni biegów. Elektromagnetyczne zawory zmianowe służą do przerywania przepływu cieczy pod wysokim ciśnieniem. Aby umożliwić skrzyni biegów zmianę biegów.

Jednostka sterująca wykorzystuje napięciowe sygnały wejściowe z wejściowego czujnika prędkości obrotowej skrzyni biegów i wyjściowego czujnika prędkości obrotowej skrzyni biegów. Określenie, czy skrzynia biegów pracuje sprawnie i bez poślizgów.

Kody poślizgu skrzyni biegów mogą być spowodowane usterką elektryczną lub mechaniczną. Dość często, gdy materiał cierny jest zużyty, przekładnia nie może zrealizować żądanego przełożenia z powodu poślizgu.

Temu stanowi towarzyszy zwykle charakterystyczny zapach spalonego materiału ciernego.

Jeśli PCM wykryje stopień poślizgu w skrzyni biegów, który przekracza maksymalne dopuszczalne parametry. Kod P0894 może zostać zapisany i zapali się lampka sygnalizacyjna usterki (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0894 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Skrzynia biegów ślizga się.
 2. Mogą wystąpić trudności ze zmianą biegów podczas jazdy.
 3. Niestabilne lub nagłe zmiany biegów.
 4. Zmiana biegów trwa długo.
 5. Silny zapach spalonego materiału ciernego.
 6. Transmisja może być w trybie awaryjnym.

Zapisany kod P0894 wskazuje, że wykryto potencjalnie poważną usterkę. Warunki, które doprowadziły do przechowywania tego kodu, powinny zostać jak najszybciej skorygowane.

Przyczyny błędów

Kod P0894 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzenie wewnętrznej przekładni mechanicznej.
 • Uszkodzony wejściowy lub wyjściowy czujnik prędkości.
 • Zwarcie w wejściowym lub wyjściowym okablowaniu czujnika prędkości.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0894

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0894:

 1. Podłącz skaner OBD-II do złącza diagnostycznego pojazdu i odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów.
 2. Wyczyść kody błędów, wykonaj jazdę próbną i sprawdź, czy błąd P0894 pojawia się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo przewody elektryczne i złącza.
 4. W razie potrzeby naprawić lub wymienić wszelkie zwarte, zepsute, uszkodzone lub skorodowane elementy.
 5. Sprawdzić wejściowe i wyjściowe czujniki prędkości.
 6. Przetestuj część programową modułu PCM, jak również jego stan fizyczny.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić podczas diagnozowania usterki P0894 jest sprawdzenie sekcji elektrycznej pod kątem uszkodzeń. W nowoczesnych samochodach sygnały elektryczne i elektroniczne wymagają dobrego okablowania do prawidłowej transmisji danych. Wszelkie usterki, takie jak przerwy, rozłączone złącza lub korozja, mogą zakłócić sygnały, powodując nieprawidłowe działanie skrzyni biegów.

Sprawdź akumulator, ponieważ niektóre moduły PCM i TCM są wrażliwe na niskie napięcie. Jeśli bateria jest słaba, system może to wykryć jako usterkę. Sprawdź, czy akumulator dostarcza co najmniej 12 V i czy alternator działa prawidłowo, przy czym na biegu jałowym napięcie wynosi co najmniej 13 V.

Jeśli samochód nie wykazuje usterki spowodowanej wadliwym okablowaniem, problem najprawdopodobniej spowodowany jest wadliwymi czujnikami prędkości na wejściu i wyjściu skrzyni biegów. Ich wymiana powinna rozwiązać problem z błędem P0894. Nie należy jednak pomijać również bezpieczników, gdyż przepalony bezpiecznik jest częstym problemem.

Po pełnym sprawdzeniu elementów elektrycznych, warto przyjrzeć się wewnętrznej awarii skrzyni biegów. Jeśli wyczuwalny jest silny zapach spalonego materiału ciernego, może on być zużyty i wymagać wymiany.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0894 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Express, Silverado, TrailBlazer)
 • GMC
 • Land Rover
 • Lexus (LX570)
 • Mazda (3, 6, Demio)
 • Mercedes-Benz
 • Renault (Logan, Sandero)
 • Toyota (Sequoia, Tundra)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0894 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0741, P088A, P088B, P0814, P0819.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz