Kod błędu P0882 – sygnał wejściowy zasilania TCM niski

Kod błędu P0882 brzmi jak „sygnał wejściowy zasilania TCM niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „TCM Power Input Signal Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0882

Jeśli w Twoim pojeździe wyposażonym w OBD-II został zapisany kod P0882, oznacza to, że PCM wykrył niskie napięcie w obwodzie wejściowym zasilania. Błądowi towarzyszy świecąca się lampka w tablicy rozdzielczej.

Kod błędu P0882 – sygnał wejściowy zasilania TCM niski

W większości przypadków moduł TCM jest zintegrowany w jednej obudowie z PCM. Jednak część modułu sterująca funkcją automatycznej skrzyni biegów może być zasilana oddzielnie.

TCM normalnie otrzymuje zasilanie tylko wtedy, gdy wyłącznik zapłonu jest włączony, rozpoczynając lub pracując. Ten obwód jest wyposażony w bezpiecznik, wkładkę topikową lub przekaźnik. Często PCM i TCM otrzymują zasilanie z tego samego przekaźnika, aczkolwiek na osobnych obwodach.

Elektroniczne systemy kontroli układu napędowego w pojazdach wyposażonych w OBD-II są sterowane przez sieć komputerów zwanych modułami kontrolnymi. Wiąże się to z ciągłą komunikacją pomiędzy poszczególnymi modułami sterującymi za pośrednictwem sieci Controller Area Network (CAN).

Po każdym uruchomieniu silnika PCM przeprowadza autotest wszystkich sterowników. Jeśli nie zostanie wykryty normalny sygnał wejściowy napięcia. Kod P0882 zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki.

W niektórych modelach sterownik transmisji może wprowadzić obsługę w tryb alarmowy. Oznacza to, że dostępne będą tylko 2-3 podróże biegowe.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0882 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Ostra lub niestabilna zmiana biegów.
 4. Opóźnione załączanie biegów.
 5. Tryb awaryjny działania transmisji.
 6. Przerywany odczyt prędkościomierza lub całkowita awaria prędkościomierza.
 7. Elektroniczny system kontroli trakcji może być wyłączony.
 8. Dezaktywacja systemu zapobiegającego blokowaniu się kół podczas hamowania (ABS).

Kod diagnostyczny P0882 jest uważany za poważny, ponieważ skrzynia biegów może być w trybie awaryjnym, co utrudnia kierowanie pojazdem. Z tego powodu należy jak najszybciej usunąć tę usterkę.

Przyczyny błędów

Kod P0882 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony przekaźnik zasilania PCM lub TCM.
 • Przepalony bezpiecznik.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie CAN.
 • Uszkodzona, skorodowana wiązka przewodów lub złącza.
 • Uszkodzony czujnik prędkości pojazdu.
 • Awaria mechanicznej skrzyni biegów.
 • Uszkodzony moduł TCM, moduł PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0882

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0882:

 1. Sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń, przetarć, przerw i zwarć. Jeśli wiązka przewodów jest uszkodzona, należy ją naprawić lub wymienić.
 2. Usuń wszystkie diagnostyczne kody błędów z PCM i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy diagnostyczny kod błędu P0882 powróci.
 3. Jeśli kod powróci, sprawdź przekaźnik TCM, PCM, aby upewnić się, że działa prawidłowo.
 4. Dokonać przeglądu i sprawdzić bezpiecznik i wkładkę topikową.
 5. Sprawdź schemat elektryczny układu przekaźników i bezpieczników.
 6. Wyczyść ponownie kody błędów i przeprowadź jazdę próbną.
 7. Włóż kluczyk do wyłącznika zapłonu i obróć go do pozycji włączonej. Jeśli lampka Check Engine nie zapala się, ale kod w pamięci wyświetla się ponownie, przekaźnik może być uszkodzony.
 8. Jeśli przekaźnik jest uszkodzony, może być konieczna wymiana i przeprogramowanie TCM, PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby wykluczyć wszystkie możliwości wystąpienia błędu P0882, należy dokonać oględzin okablowania i sprawdzić napięcie akumulatora. Sprawdź również zaciski i kable akumulatora pod kątem luźnych połączeń.

Upewnij się, że napięcie w systemie jest takie samo jak podane w instrukcji. Układ ładowania jest w pełni sprawny, a akumulator w dobrym stanie, należy rozpocząć procedurę diagnostyczną.

Zlokalizuj punkt początkowy obwodu zasilania TCM. Jest to zazwyczaj stacyjka, więc użyj multimetru cyfrowego, aby sprawdzić napięcie na tym przewodzie lub zacisku. Porównać odczyt z wartością podaną w instrukcji i w razie potrzeby naprawić w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Jeśli kod pozostaje, ale zasilanie do i z wyłącznika zapłonu jest w określonym zakresie. Zwróć uwagę i przetestuj zasilanie do skrzynki bezpieczników, a następnie do złącza TCM. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dokonać niezbędnych napraw. Zapewnienie, że wszystkie parametry elektryczne są zgodne ze specyfikacją producenta.

Opisane powyżej kroki pomogą usunąć błąd P0882, ale w niektórych przypadkach mogą występować usterki przerywane, gdy przyczyna nie jest oczywista. Ponadto, jeśli TCM jest już uszkodzony, może wymagać naprawy w specjalistycznym warsztacie.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0882 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Chrysler (PT Cruiser, Pacifica, Town and Country)
 • Dodge (Avenger, Caravan, Dakota, RAM)
 • Ford (Focus)
 • Hyundai
 • Jeep (Grand Cherokee, Liberty, Wrangler)
 • Kia
 • Land Rover (Range Rover)
 • Mazda (3, 6, CX-5, CX-7)

W przypadku kodu usterki P0882 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0571, P0685, P0880, P0881, P0883, P0884, P0885, P0886, P0887, P0888, P0889, P0890, P0891, P0892, P0957.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz