Kod błędu P0880 – nieprawidłowe działanie sygnału wejścia zasilania TCM

Kod błędu P0880 brzmi jak „nieprawidłowe działanie sygnału wejścia zasilania TCM”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „TCM Power Input Signal Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0880

Jeśli w Twoim pojeździe wyposażonym w system OBD-II zapisany jest kod P0880, oznacza to, że PCM wykrył usterkę w obwodzie wejściowym zasilania. Usterka jest sygnalizowana zapaleniem się lampki na tablicy rozdzielczej.

Kod błędu P0880 – nieprawidłowe działanie sygnału wejścia zasilania TCM

W większości przypadków moduł TCM jest zintegrowany w jednej obudowie z modułem PCM. Jednak część modułu, która steruje funkcją automatycznej skrzyni biegów, może być zasilana oddzielnie.

TCM zwykle otrzymuje zasilanie tylko wtedy, gdy włącznik zapłonu jest włączony, podczas uruchamiania lub pracy. Ten obwód jest wyposażony w bezpiecznik, wkładkę topikową lub przekaźnik. Często PCM i TCM są zasilane z tego samego przekaźnika, ale w oddzielnych obwodach.

Elektroniczne systemy sterowania układem napędowym w pojazdach wyposażonych w OBD-II są sterowane przez sieć komputerów zwanych modułami sterującymi. Wymaga to stałej komunikacji między różnymi modułami sterującymi za pośrednictwem sieci CAN (Controller Area Network).

Po każdym uruchomieniu silnika moduł PCM przeprowadza autotest wszystkich sterowników. Jeśli nie zostanie wykryty sygnał wejściowy o normalnym napięciu. Kod P0880 zostanie zapisany i może zaświecić się lampka kontrolna usterki.

W niektórych modelach sterownik skrzyni biegów może przełączyć ją w tryb awaryjny. Oznacza to, że dostępne będą tylko 2-3 biegi.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0880 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Ostra lub niestabilna zmiana biegów.
 4. Opóźnione załączanie biegów.
 5. Tryb awaryjny pracy nadajnika.
 6. Przerywany odczyt prędkościomierza lub całkowita awaria prędkościomierza.
 7. Elektroniczny system kontroli trakcji może zostać wyłączony.
 8. Dezaktywacja układu zapobiegającego blokowaniu kół podczas hamowania (ABS).

Kod diagnostyczny P0880 jest uważany za poważny, ponieważ skrzynia biegów może działać w trybie awaryjnym, utrudniając kierowanie pojazdem. Z tego powodu należy jak najszybciej usunąć tę usterkę.

Przyczyny błędów

Kod P0880 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony przekaźnik zasilania PCM lub TCM.
 • Przepalony bezpiecznik.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie CAN.
 • Uszkodzona, skorodowana wiązka przewodów lub złącza.
 • Uszkodzony czujnik prędkości pojazdu.
 • Awaria mechanicznej skrzyni biegów.
 • Uszkodzony moduł TCM, moduł PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0880

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0880:

 1. Sprawdź, czy wiązka przewodów nie jest uszkodzona, przetarta, przerwana lub zwarta. Jeśli wiązka przewodów jest uszkodzona, należy ją naprawić lub wymienić.
 2. Usuń wszystkie diagnostyczne kody błędów z PCM i przeprowadź jazdę próbną, aby sprawdzić, czy diagnostyczny kod błędu P0880 powróci.
 3. Jeśli kod powróci, sprawdź, czy przekaźnik TCM i PCM działają prawidłowo.
 4. Należy sprawdzić i skontrolować bezpiecznik i wkładkę topikową.
 5. Sprawdź schemat połączeń systemu przekaźników i bezpieczników.
 6. Ponownie wyczyść kody błędów i przeprowadź jazdę próbną.
 7. Włóż kluczyk do wyłącznika zapłonu i ustaw go w pozycji włączonej. Jeśli lampka kontrolna Check Engine nie zapala się, ale kod w pamięci jest wyświetlany ponownie, przekaźnik może być uszkodzony.
 8. Jeżeli przekaźnik jest uszkodzony, może być konieczna wymiana i przeprogramowanie modułu TCM lub PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby wykluczyć wszystkie warianty błędu P0880, należy sprawdzić wzrokowo okablowanie i napięcie akumulatora. Należy również sprawdzić zaciski i kable akumulatora pod kątem luźnych połączeń.

Upewnij się, że napięcie w systemie jest zgodne z zaleceniami podanymi w instrukcji. Układ ładowania jest w pełni sprawny, a akumulator w dobrym stanie, rozpocznij procedurę diagnostyczną.

Zlokalizuj punkt początkowy obwodu zasilającego TCM. Zazwyczaj jest to wyłącznik zapłonu, dlatego za pomocą multimetru cyfrowego należy sprawdzić napięcie na tym przewodzie lub zacisku. Porównać odczyt z wartością podaną w instrukcji i w razie potrzeby naprawić w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Jeżeli kod pozostaje, ale zasilanie z i do wyłącznika zapłonu jest w podanym zakresie. Sprawdź i przetestuj zasilanie skrzynki bezpieczników, a następnie złącze TCM. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości należy dokonać niezbędnych napraw. Zapewnienie, że wszystkie parametry elektryczne są zgodne ze specyfikacjami producenta.

Opisane powyżej czynności pomogą usunąć błąd P0880, ale w niektórych przypadkach, gdy przyczyna nie jest oczywista, mogą występować usterki przerywane. Ponadto, jeśli moduł TCM jest już uszkodzony, może być konieczna jego naprawa w specjalistycznym warsztacie.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0880 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Fiat
 • Hyundai (Accent, Elantra, Santa Fe, Solaris, ix55)
 • Jeep (Commander, Compass, Grand Cherokee, Liberty, Patriot, Renegade, Wrangler)
 • Kia (Ceed, Cerato, Rio, Sorento, Sportage)
 • Land Rover (Range Rover)
 • Toyota (Prius)
 • Vortex (Tingo)

W przypadku kodu usterki P0880 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0881, P0882, P0883, P0884, P0885, P0886, P0887, P0888, P0889, P0890, P0891, P0892.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz