Kod błędu P0868 – czujnik ciśnienia płynu transmisyjnego niski

Kod błędu P0868 brzmi jak „czujnik ciśnienia płynu transmisyjnego niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Transmission Fluid Pressure Sensor (TFPS) Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0868

Ten diagnostyczny kod błędu (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P0868 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0868 – czujnik ciśnienia płynu transmisyjnego niski

Czujnik ciśnienia płynu transmisyjnego (TFPS) jest zwykle przymocowany do korpusu zaworu, wewnątrz skrzyni biegów. Ale w niektórych pojazdach można go znaleźć wkręconego w skrzynię korbową lub skrzynię biegów.

TFPS przetwarza mechaniczne ciśnienie w skrzyni biegów na sygnał elektryczny, który jest przekazywany do modułu sterującego skrzynią biegów (PCM). Zazwyczaj PCM / TCM informuje następnie inne sterowniki za pomocą magistrali danych pojazdu.

PCM / TCM otrzymuje sygnał napięciowy w celu wykrycia ciśnienia roboczego w skrzyni biegów lub gdy następuje zmiana biegu. Ten kod jest ustawiany w przypadku wykrycia niskiego sygnału czujnika ciśnienia płynu przekładniowego.

Czasami problem może być związany z wewnętrznymi problemami mechanicznymi w obrębie skrzyni biegów. Ale częściej błąd P0868 to problem z obwodem elektrycznym czujnika TFPS. Nie należy tego pomijać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z powtarzającymi się problemami.

Działania związane z rozwiązywaniem problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu czujnika TFPS i kolorów przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0868 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Samochód rusza na 2 lub 3 biegu (tryb awaryjny).
 3. Nie można zmienić biegu.
 4. Skrzynia biegów ciężko się przesuwa lub wpada w poślizg.
 5. Przegrzana skrzynia biegów.
 6. Problem z załączaniem i rozłączaniem sprzęgła Convertor Lock-up.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.

Powaga błędu P0868 jest dość wysoka, dlatego zaleca się jak najszybsze usunięcie problemu. Zbyt długie ignorowanie go może prowadzić do bardziej rozległych i kosztownych napraw. Z czasem osiągi pojazdu mogą się pogorszyć tak bardzo, że po prostu nie da się nim jeździć.

Przyczyny błędów

Kod P0868 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • W obwodzie sygnałowym czujnika TFPS może występować zwarcie do masy.
 • Możliwy błąd czujnika TFPS (wewnętrzne zwarcie).
 • Zanieczyszczenie lub niski poziom płynu przekładniowego ATF.
 • Zatkane lub zablokowane przejścia płynu transmisyjnego.
 • Uszkodzenie mechaniczne wewnątrz skrzyni biegów.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0868

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0868:

 1. Wymień płyn ATF i filtr.
 2. Napełnić płynem przekładniowym do wymaganego poziomu.
 3. Przepłukać, aby oczyścić wnętrze skrzyni biegów.
 4. Sprawdzenie, w razie potrzeby wymiana uszkodzonego zaworu elektromagnetycznego regulacji ciśnienia.
 5. Usuwanie usterek mechanicznych wewnątrz skrzyni biegów.
 6. Sprawdź złącza oraz okablowanie.
 7. Flashowanie lub wymiana PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Na początek należy zawsze sprawdzić Biuletyny Obsługi Technicznej (TSB) dla konkretnego pojazdu. Problem P0868 może być już znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozy.

Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie czujnika ciśnienia płynu transmisyjnego (TFPS). Po znalezieniu sprawdź wizualnie złącze i wiązkę przewodów. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku.

Odłączyć złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza. Zobacz, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z plastikowym włosiem. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na miejsca styku zacisków.

Używając narzędzia diagnostycznego, wyczyść kody usterek z pamięci i zobacz, czy błąd P0868 powróci. Jeśli kod powróci, będziemy musieli sprawdzić czujnik TFPS i obwody z nim związane.

Test okablowania

Przy wyłączonym kluczyku zapłonu, odłączyć złącze elektryczne na czujniku TFPS. Podłączyć woltomierz cyfrowy. Czarny przewód do masy, a czerwony do zacisku sygnałowego na złączu wiązki przewodów czujnika TFPS.

Włączyć kluczyk do zapłonu. W zależności od specyfikacji producenta, woltomierz powinien wskazywać 12 V lub 5 V. Poszarpać połączenie i zobaczyć, czy odczyt się zmieni. Jeśli napięcie jest nieprawidłowe, wymień wadliwe przewody lub złącze.

Sprawdź czujnik

Podłączyć jeden przewód omomierza do zacisku sygnałowego na czujniku TFPS, a drugi do masy. Sprawdź opór zgodnie z zaleceniami producenta. Wyciągnąć złącze na czujniku ciśnienia płynu transmisyjnego, sprawdzając opór. Jeśli odczyt omomierza różni się od zalecenia producenta, wymień czujnik TFPS.

Jeśli testy okablowania i czujników zostały zakończone, ale nadal otrzymujesz kod P0868. Musisz spojrzeć na moduł PCM / TCM, a także wewnętrzne usterki transmisji. Ale zrób to po wymianie czujnika TFPS. Częściej to właśnie ona jest problemem.

W razie wątpliwości należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego diagnosty samochodowego.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0868 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chrysler
 • Citroen (C4, Picasso)
 • Dodge (RAM)
 • Jeep (Wrangler)
 • Mitsubishi (Lancer, Outlander)
 • Nissan (Maxima, Murano, Note, Qashqai, Teana, X-Trail)
 • Skoda (Yeti)
 • Volkswagen (Passat)

W przypadku kodu usterki P0868 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0746, P0776, P0840, P0841, P0842, P0843, P0844, P0867, P0869, P1778.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz