Kod błędu P0847 – czujnik ciśnienia płynu skrzyni biegów/przełącznik „B” obwód niski

Kod błędu P0847 brzmi jak „czujnik ciśnienia płynu skrzyni biegów/przełącznik „B” obwód niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Transmission Fluid Pressure Sensor/Switch „B” Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0847

Ten diagnostyczny kod błędu (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P0847 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0847 – czujnik ciśnienia płynu skrzyni biegów/przełącznik

Czujnik ciśnienia płynu transmisyjnego (TFPS) jest zwykle montowany w obudowie zaworu, wewnątrz skrzyni biegów. Jednak w niektórych pojazdach można go znaleźć wkręconego w skrzynię korbową lub skrzynię przekładniową.

Układ TFPS przekształca mechaniczne ciśnienie w skrzyni biegów na sygnał elektryczny, który jest przesyłany do modułu sterowania skrzynią biegów (PCM). Zazwyczaj PCM / TCM informuje następnie inne sterowniki za pomocą magistrali danych pojazdu.

PCM / TCM odbiera sygnał napięciowy w celu określenia ciśnienia roboczego w skrzyni biegów lub w momencie zmiany biegu. Kod ten jest ustawiany, jeżeli napięcie wejściowe „B” nie odpowiada normalnemu napięciu roboczemu zapisanemu w pamięci PCM / TCM.

Czasami problem może wynikać z wewnętrznych problemów mechanicznych w skrzyni biegów. Częściej jednak błąd P0847 oznacza problem z obwodem elektrycznym czujnika TFPS. Nie należy o tym zapominać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z problemem sporadycznym.

Czynności związane z rozwiązywaniem problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu czujnika TFPS i kolorów przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0847 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na desce rozdzielczej zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Samochód uruchamia się na 2. lub 3. biegu (tryb awaryjny).
 3. Brak możliwości zmiany biegów.
 4. Skrzynia biegów ciężko zmienia biegi lub wpada w poślizg.
 5. Przegrzana skrzynia biegów.
 6. Problem z włączaniem i wyłączaniem sprzęgła blokującego konwerter.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.

Waga błędu P0847 jest dość wysoka, dlatego zaleca się jak najszybsze usunięcie problemu. Zbyt długie ignorowanie tego problemu może prowadzić do bardziej rozległych i kosztownych napraw. Z czasem osiągi pojazdu mogą się pogorszyć do tego stopnia, że po prostu nie da się nim jeździć.

Przyczyny błędów

Kod P0847 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Możliwe zwarcie do masy w obwodzie sygnałowym czujnika TFPS.
 • Możliwa usterka czujnika TFPS (wewnętrzne zwarcie).
 • Zanieczyszczenie lub niski poziom płynu przekładniowego ATF.
 • Zatkane lub zablokowane przepusty płynu przekładniowego.
 • Uszkodzenie mechaniczne wewnątrz przekładni.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0847

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0847:

 1. Wymień płyn i filtr ATF.
 2. Napełnij płyn przekładniowy do wymaganego poziomu.
 3. Płukanie w celu oczyszczenia wewnętrznych kanałów skrzyni biegów.
 4. Sprawdzenie, a w razie potrzeby wymiana uszkodzonego zaworu elektromagnetycznego regulacji ciśnienia.
 5. Usuwanie usterek mechanicznych wewnątrz przekładni.
 6. Sprawdź złącza i okablowanie.
 7. Flashowanie lub wymiana PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Na początku należy zawsze sprawdzić Biuletyny Techniczne (TSB) dla danego pojazdu. Problem P0847 może być już znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.

Następnym krokiem jest zlokalizowanie czujnika ciśnienia płynu transmisyjnego (TFPS). Po znalezieniu należy sprawdzić wzrokowo złącze i wiązkę przewodów. Należy szukać zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów przypalenia lub stopionego plastiku.

Odłącz złącze i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złącza. Sprawdź, czy nie wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z włosiem z tworzywa sztucznego. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na powierzchnie styków zacisków.

Korzystając z narzędzia diagnostycznego, wyczyść kody błędów z pamięci i sprawdź, czy błąd P0847 powróci. Jeśli kod powróci, trzeba będzie sprawdzić czujnik TFPS i związane z nim obwody.

Test okablowania

Przy wyłączonym zapłonie odłącz złącze elektryczne czujnika TFPS. Podłącz woltomierz cyfrowy. Czarny przewód do masy, a czerwony do zacisku sygnału na złączu wiązki przewodów czujnika TFPS.

Włącz kluczyk zapłonu. W zależności od specyfikacji producenta woltomierz powinien wskazywać napięcie 12 V lub 5 V. Poruszaj złączem i sprawdź, czy odczyt się zmieni. Jeśli napięcie jest nieprawidłowe, wymień uszkodzone przewody lub złącze.

Sprawdź czujnik

Podłącz jeden przewód omomierza do zacisku sygnałowego czujnika TFPS, a drugi do masy. Sprawdź rezystancję zgodnie z zaleceniami producenta. Wyciągnij wtyczkę czujnika ciśnienia płynu transmisyjnego i sprawdź oporność. Jeśli wskazania omomierza różnią się od zaleceń producenta, należy wymienić czujnik TFPS.

Jeżeli testy okablowania i czujników zostały zakończone, ale nadal występuje kod P0847. Należy sprawdzić moduł PCM / TCM, a także wewnętrzne usterki skrzyni biegów. Należy to jednak zrobić po wymianie czujnika TFPS. Częściej to właśnie ona stanowi problem.

W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego diagnosty samochodowego.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0847 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura
 • Chevrolet
 • Dodge (Caliber)
 • Honda (Accord, CR-V, Civic, Pilot)
 • Jeep
 • Nissan
 • Saturn
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P0847 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0845, P0846, P0848, P0849.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz