Kod błędu P083B – czujnik/przełącznik ciśnienia płynu skrzyni biegów „G” zakres działania obwodu

Kod błędu P083B brzmi jak „czujnik/przełącznik ciśnienia płynu skrzyni biegów „G” zakres działania obwodu”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Transmission Fluid Pressure Sensor/Switch „G” Circuit Range Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P083B

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P083B jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P083B – czujnik/przełącznik ciśnienia płynu skrzyni biegów

Czujnik ciśnienia płynu transmisyjnego (TFPS) jest zwykle montowany w obudowie zaworu, wewnątrz skrzyni biegów. Jednak w niektórych pojazdach można go znaleźć wkręconego w skrzynię korbową lub skrzynię przekładniową.

Układ TFPS przekształca mechaniczne ciśnienie w skrzyni biegów na sygnał elektryczny, który jest przesyłany do modułu sterowania skrzynią biegów (PCM). Zazwyczaj PCM / TCM informuje następnie inne sterowniki za pomocą magistrali danych pojazdu.

PCM / TCM odbiera sygnał napięciowy w celu określenia ciśnienia roboczego w skrzyni biegów lub w momencie zmiany biegu. Kod ten jest ustawiany, jeżeli napięcie wejściowe „G” nie odpowiada normalnemu napięciu roboczemu zapisanemu w pamięci PCM / TCM.

Czasami problem może wynikać z wewnętrznych problemów mechanicznych w skrzyni biegów. Częściej jednak błąd P083B oznacza problem z obwodem elektrycznym czujnika TFPS. Nie należy o tym zapominać, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z problemem sporadycznym.

Czynności związane z rozwiązywaniem problemów mogą się różnić w zależności od producenta, typu czujnika TFPS i kolorów przewodów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P083B dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na desce rozdzielczej zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Samochód uruchamia się na 2. lub 3. biegu (tryb awaryjny).
 3. Brak możliwości zmiany biegów.
 4. Skrzynia biegów ciężko zmienia biegi lub wpada w poślizg.
 5. Przegrzana skrzynia biegów.
 6. Problemy z włączaniem i wyłączaniem sprzęgła blokującego konwerter.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.

Ponieważ waga błędu P083B jest wysoka, zaleca się jego jak najszybsze usunięcie. Zbyt długie ignorowanie problemu może prowadzić do bardziej rozległych i kosztownych napraw. Z czasem osiągi pojazdu mogą pogorszyć się do tego stopnia, że nie będzie można nim jeździć.

Przyczyny błędów

Kod P083B może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Możliwe zwarcie do masy w obwodzie sygnałowym czujnika TFPS.
 • Możliwa usterka czujnika TFPS (wewnętrzne zwarcie).
 • Zanieczyszczenie lub niski poziom płynu przekładniowego ATF.
 • Zatkany lub zablokowany przepust płynu przekładniowego.
 • Uszkodzenie mechaniczne wewnątrz przekładni.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P083B

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P083B:

 1. Wymień płyn i filtr ATF.
 2. Napełnij płyn przekładniowy do wymaganego poziomu.
 3. Płukanie w celu oczyszczenia wewnętrznych kanałów skrzyni biegów.
 4. Testowanie, a w razie potrzeby wymiana uszkodzonego zaworu elektromagnetycznego regulacji ciśnienia.
 5. Usuwanie usterek mechanicznych wewnątrz przekładni.
 6. Sprawdź złącza i okablowanie.
 7. Flashowanie lub wymiana PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

W pierwszej kolejności należy zapoznać się z Technicznymi Biuletynami Serwisowymi (TSB) dla danego pojazdu. Problem P083B może być już znanym problemem z poprawką wydaną przez producenta. Dzięki temu można zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.

Następnym krokiem jest zlokalizowanie czujnika ciśnienia płynu transmisyjnego (TFPS). Po znalezieniu należy sprawdzić wzrokowo złącze i wiązkę przewodów. Należy szukać zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów przypalenia lub stopionego plastiku.

Odłącz złącze i dokładnie obejrzyj zaciski wewnątrz złącza. Sprawdź, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z włosiem z tworzywa sztucznego. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na powierzchnie styków zacisków.

Za pomocą narzędzia diagnostycznego usuń kody usterek z pamięci i sprawdź, czy błąd P083B powróci. Jeśli kod powróci, trzeba będzie sprawdzić czujnik TFPS i związane z nim obwody.

Test okablowania

Przy wyłączonym zapłonie odłącz złącze elektryczne czujnika TFPS. Podłącz woltomierz cyfrowy. Czarny przewód do masy, a czerwony do zacisku sygnałowego na złączu wiązki przewodów czujnika TFPS.

Włącz kluczyk zapłonu. W zależności od specyfikacji producenta woltomierz powinien wskazywać napięcie 12 V lub 5 V. Poruszaj złączem i sprawdź, czy odczyt się zmieni. Jeśli napięcie jest nieprawidłowe, wymień uszkodzone przewody lub złącze.

Sprawdź czujnik

Podłącz jeden przewód omomierza do zacisku sygnałowego czujnika TFPS, a drugi do masy. Sprawdź rezystancję zgodnie z zaleceniami producenta. Wyciągnij wtyczkę czujnika ciśnienia płynu transmisyjnego i sprawdź oporność. Jeśli wskazania omomierza różnią się od zaleceń producenta, należy wymienić czujnik TFPS.

Jeśli testy okablowania i czujników zostały zakończone, ale nadal występuje kod P083B. Należy sprawdzić moduł PCM / TCM, a także wewnętrzne usterki skrzyni biegów. Należy to jednak zrobić po wymianie czujnika TFPS. Częściej to właśnie ona stanowi problem.

W razie wątpliwości należy zwrócić się o pomoc do wykwalifikowanego diagnosty samochodowego.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P083B może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chrysler (Pacifica, Town and Country)
 • Dodge (Caravan, Journey)
 • Honda
 • Jeep
 • Mazda
 • Nissan

W przypadku kodu usterki P083B czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P083A, P083C, P083D, P083E.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz