Kod błędu P080A – nie wyuczone położenie sprzęgła

Kod błędu P080A brzmi jak „nie wyuczone położenie sprzęgła”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Clutch Position Not Learned”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P080A

Jeśli w Twoim pojeździe wyposażonym w OBD-II zapisany jest kod P080A. Oznacza to, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył, że pozycja sprzęgła nie została wykryta. Ten kod dotyczy tylko pojazdów wyposażonych w manualną skrzynię biegów.

Kod błędu P080A – nie wyuczone położenie sprzęgła

PCM steruje niektórymi funkcjami ręcznej skrzyni biegów. Do tych funkcji należy pozycja shiftera i pozycja pedału sprzęgła. W niektórych modelach monitorowane są również prędkości wejściowe i wyjściowe turbo, aby określić stopień poślizgu sprzęgła.

Sprzęgło mechaniczne łączy silnik ze skrzynią biegów. Kiedy pompa sprzęgła jest wciśnięta, płyn hydrauliczny jest wtłaczany do cylindra slave. Cylinder pomocniczy uruchamia tarczę dociskową sprzęgła. Umożliwienie włączenia i odłączenia silnika od skrzyni biegów w zależności od potrzeb.

Główną funkcją wyłącznika sprzęgła jest pełnienie funkcji zabezpieczającej przed uruchomieniem silnika w przypadku nieumyślnego włączenia skrzyni biegów. PCM i inne sterowniki również wykorzystują dane wejściowe z przełącznika sprzęgła do różnych obliczeń związanych z kontrolą silnika. Obejmują one funkcje automatycznego hamowania, a także realizację funkcji hill hold.

Kod diagnostyczny DTC P080A jest ustawiany, gdy PCM lub TCM wykryje, że pozycja sprzęgła jest niezdefiniowana. Zapali się również lampka ostrzegawcza silnika lub lampka ostrzegawcza skrzyni biegów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P080A dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Słaby rozruch silnika.
 3. W niektórych przypadkach silnik może nie uruchomić się nawet przy całkowicie wciśniętym pedale sprzęgła.
 4. W rzadkich przypadkach mogą nie wystąpić żadne objawy.

Zapisany kod P080A może spowodować awarię różnych funkcji sterowania pojazdem, bezpieczeństwa i trakcji. Z tego powodu błąd ten należy uznać za poważny.

Przyczyny błędów

Kod P080A może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy czujnik położenia sprzęgła.
 • Nieprawidłowo ustawiony przełącznik sprzęgła.
 • Zwarcie, uszkodzone okablowanie lub złącza w obwodzie czujnika położenia sprzęgła.
 • Słabe połączenie elektryczne w obwodzie.
 • Przepalony bezpiecznik lub wkładka topikowa.
 • Uszkodzony PCM lub inny moduł sterujący, możliwy również błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P080A

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P080A:

 1. Sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń, przetarć, przerw i zwarć. Jeśli wiązka przewodów jest uszkodzona, należy ją naprawić lub wymienić.
 2. Wyczyść wszystkie diagnostyczne kody błędów z PCM i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy powrócił diagnostyczny kod błędu P080A.
 3. Sprawdzić czujnik położenia sprzęgła, w razie potrzeby wymienić.
 4. Sprawdź bezpiecznik lub wkładkę topikową.
 5. Jeśli wszystko jest OK, to może być konieczna wymiana i przeprogramowanie PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby wykluczyć wszystkie możliwości wystąpienia błędu P080A, sprawdź wizualnie okablowanie do czujnika położenia sprzęgła. Sprawdzić wszystkie bezpieczniki w systemie i w razie potrzeby wymienić przepalone. Sprawdź też akumulator pod obciążeniem, połączenia kabli i moc alternatora.

Zlokalizuj gniazdo diagnostyczne, podłącz skaner i pobierz wszystkie zapisane kody i dane. Zanotuj te informacje, gdyż mogą pomóc w dalszej diagnostyce. Skasować kody i wykonać jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy kod P080A pojawi się ponownie po skasowaniu.

Kontrola napięcia

Sprawdź obwód wejściowy czujnika położenia sprzęgła pod kątem napięcia. Jeśli na obwodzie wejściowym jest napięcie, wcisnąć pedał sprzęgła i sprawdzić napięcie na obwodzie wyjściowym. Jeśli na obwodzie wyjściowym nie ma napięcia, czujnik może być uszkodzony.

Gdy napięcie jest obecne po obu stronach czujnika i pedał jest wciśnięty, sprawdź obwód wejściowy w PCM. Jeśli sygnał wejściowy do PCM jest obecny, może być uszkodzony PCM lub błąd programowania.

Jeśli na złączu PCM nie ma sygnału wejściowego czujnika położenia sprzęgła, odłącz wszystkie powiązane sterowniki. Za pomocą multimetru sprawdź rezystancję dla wszystkich obwodów systemu. W razie potrzeby naprawić lub wymienić zamknięte lub otwarte obwody.

Dobrym pomysłem jest sprawdzenie bezpieczników systemowych przy wciśniętym pedale sprzęgła w przypadku wystąpienia błędu P080A. Bezpieczniki, które mogą wydawać się normalne podczas pierwszego testu, mogą zawieść, gdy obwód jest pod obciążeniem.

Często zużyte ramię sprzęgła lub tuleja pedału sprzęgła mogą być błędnie zdiagnozowane jako uszkodzony czujnik położenia sprzęgła.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P080A może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Cruze)
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Hino
 • Jeep
 • Land Rover (Range Rover)
 • Lifan
 • Mercedes-Benz
 • Rover
 • Smart
 • Suzuki
 • Toyota
 • LADA (Granta, Kalina, Vesta)

W przypadku kodu usterki P080A czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0805, P0806, P0807, P0808, P0809.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz