Kod błędu P07BF – obwód wejścia/czujnika prędkości obrotowej turbiny „A” niski

Kod błędu P07BF brzmi jak „obwód wejścia/czujnika prędkości obrotowej turbiny „A” niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Input/Turbine Speed Sensor „A” Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P07BF

Ten kod błędu diagnostycznego (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P07BF jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Chociaż konkretne kroki naprawy mogą się nieco różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P07BF – obwód wejścia/czujnika prędkości obrotowej turbiny

Kod błędu P07BF jest wyświetlany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje niski sygnał w obwodzie czujnika prędkości obrotowej turbo, znanego jako „A”. Oznaczenie „A” jest zwykle zarezerwowane dla pojazdów wyposażonych w OBD-II, które wykorzystują więcej niż jeden czujnik prędkości na wejściu turbiny.

Czujnik prędkości obrotowej wlotu turbiny jest zwykle elektromagnetycznym czujnikiem trójprzewodowym. Służy do monitorowania prędkości obrotowej przekładni wejściowej (rozpoznawanej przez PCM jako obroty na minutę).

Czujnik znajduje się w pobliżu tylnej części konwertera momentu obrotowego (na wale wejściowym skrzyni biegów). Jest on przykręcony lub przykręcony bezpośrednio do skrzyni korbowej skrzyni biegów.

Na wale głównym skrzyni biegów znajdują się specjalne rowki, które biegną blisko końca czujnika. Gdy rowki mijają przetwornik, obwód zostaje przerwany i generowany jest impuls elektroniczny. Impuls ten jest odbierany przez PCM jako wzór fali, który rozpoznaje jako wejście prędkości obrotowej turbiny.

Wejście prędkości turbiny jest porównywane z prędkością obrotową silnika, procentowym obciążeniem silnika i prędkością wyjściową skrzyni biegów. Dokonuje się tego w celu określenia pożądanej prędkości wejściowej obr. Jeśli rzeczywista prędkość nie odpowiada prędkości żądanej z powodu niskiego sygnału w obwodzie, zapisany zostanie kod P07BF i zapali się lampka usterki „Check engine”.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P07BF dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Wahania wskazań prędkościomierza lub licznika kilometrów.
 3. Twarda lub niestabilna zmiana biegów.
 4. Automatyczna skrzynia biegów nie przełącza się.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Pływające obroty silnika i próby przeciągnięcia.
 7. Silnik gaśnie na biegu jałowym.
 8. Możliwe luki zapłonowe w cylindrach silnika. Silnik pojazdu może również pracować nieprawidłowo.

W niektórych przypadkach, gdy ten kod jest obecny, PCM wprowadzi skrzynię biegów w „tryb pracy awaryjnej”. W tym trybie transmisja zaczyna działać z ograniczeniami. Jeśli skrzynia biegów zaczyna nieregularnie przesuwać się po zgłoszeniu P07BF, należy natychmiast usunąć problem.

Przyczyny błędów

Kod P07BF może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzone okablowanie lub złącza.
 • Uszkodzony wejściowy czujnik prędkości.
 • Uszkodzony wyjściowy czujnik prędkości.
 • Wadliwy zawór elektromagnetyczny zmiany biegów.
 • Zanieczyszczony płyn przekładniowy ATF.
 • Niski poziom płynu przekładniowego.
 • Awaria PCM lub błąd programowania PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P07BF

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P07BF:

 1. Podłącz skaner OBD-II do pojazdu i odczytaj wszelkie obecne kody błędów.
 2. Wyczyść kody i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem jest obecny.
 3. Sprawdź poziom i stan płynu przekładniowego. Jeśli poziom jest niski, uzupełnij płyn. Gdy płyn jest zanieczyszczony, należy go wymienić.
 4. Jeśli kod błędu nie zniknie, sprawdź napięcie odniesienia i sygnał masy czujnika prędkości wałka wejściowego automatycznej skrzyni biegów. Sprawdź również integralność i oporność obwodu czujnika.
 5. Naprawić lub wymienić wszelkie uszkodzone przewody lub obwody. Jeśli obwody i przewody są OK, sprawdź wszystkie istotne czujniki i zawory elektromagnetyczne.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdź kod błędu P07BF w biuletynach usług technicznych (TSB) dla swojego pojazdu. Twój problem może mieć poprawkę wydaną przez producenta, co może zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozy.

Diagnozę należy rozpocząć od wizualnej kontroli okablowania systemu i złączy. Uszkodzone okablowanie, jak również złącza powinny być naprawione lub wymienione. Pamiętaj, aby sprawdzić akumulator i skontrolować podłączone do niego kable, sprawdź również moc alternatora.

Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego, pobierz wszelkie zapisane kody do późniejszego wykorzystania. Jeśli obecne są kody czujników wejściowych i wyjściowych, należy ustalić, który obwód jest uszkodzony.

Upewnij się, że na powierzchniach magnetycznych czujników nie ma nadmiernych pozostałości metalu. Aby uzyskać najlepsze wyniki, przed ponownym zamontowaniem należy usunąć nadmiar zanieczyszczeń. Po wymontowaniu czujników należy również sprawdzić rowki i nacięcia na wałku skrzyni biegów.

Za pomocą multimetru przetestować poszczególne czujniki zgodnie ze specyfikacją producenta. Czujniki, które nie spełniają specyfikacji, muszą zostać wymienione.

Przed sprawdzeniem rezystancji i ciągłości multimetrem należy odłączyć odpowiednie sterowniki. Niezastosowanie się do tego zalecenia może spowodować awarię sterownika.

Zanotować usterkę PCM lub błąd programowania PCM. Czy wszystkie obwody systemu i czujniki są sprawne i zgodne ze specyfikacją producenta.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P07BF może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Chevrolet (Captiva, Cruze, Malibu)
 • Opel (Astra, Mokka, Zafira)
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P07BF czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0716, P0717, P077C, P07C0.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz