Kod błędu P07B9 – czujnik położenia parkowania skrzyni biegów/przełącznik „B” obwód niski

Kod błędu P07B9 brzmi jak „czujnik położenia parkowania skrzyni biegów/przełącznik „B” obwód niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Transmission Park Position Sensor/Switch „B” Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P07B9

Diagnostyczny kod usterki P07B9 (DTC) dotyczy przełącznika parkowania skrzyni biegów. Jest to jeden z kilku możliwych kodów związanych z obwodem czujnika pozycji parkowania skrzyni biegów „B”.

Kod błędu P07B9 – czujnik położenia parkowania skrzyni biegów/przełącznik

Błąd wskazuje, że moduł sterujący skrzyni biegów (PCM) wykrył usterkę, która ma wpływ na obwód czujnika położenia parkowania skrzyni biegów. W konkretnym przypadku problemem jest niski poziom sygnału z obwodu.

Układ czujnika położenia postojowego skrzyni biegów jest przeznaczony do monitorowania stanu skrzyni biegów. Układ ten wysyła sygnał do PCM, gdy skrzynia biegów zostanie przesunięta do pozycji parkowania.

W zależności od konkretnego pojazdu, błąd ten jest zazwyczaj elementem bezpieczeństwa. Zapobieganie włączaniu się rozrusznika w automatycznej skrzyni biegów po włączeniu biegu.

Kod P07B9 jest ustawiany przez PCM, gdy wykryty zostanie niski sygnał w obwodzie czujnika pozycji parkowania „B”. Gdy kod zostanie ustawiony, zapala się lampka kontrolna usterki w zestawie wskaźników.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P07B9 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Samochód nie daje się uruchomić, a rozrusznik nie włącza się.
 3. Rozrusznik załącza się tylko wtedy, gdy włączony jest bieg.
 4. Skrzyni biegów nie można przestawić z parku.
 5. Nie można przełączyć skrzyni biegów w tryb parkowania.

Powaga błędu P07B9 waha się od średniej do poważnej, w zależności od konkretnej usterki. Silnik może przestać się uruchamiać. Transmisja może również przejść w tryb awaryjny. W przypadku pozostawienia bez korekty, nasilenie może wzrosnąć.

Przyczyny błędów

Kod P07B9 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony jest czujnik położenia parkowania skrzyni biegów.
 • Zwarcie, otwarty obwód, uszkodzone lub wadliwe okablowanie.
 • Uszkodzone złącze czujnika.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P07B9

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P07B9:

 1. Odczytać wszystkie dane i kody błędów zapisane w pamięci PCM za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Zresetować zapisane kody i przeprowadzić jazdę próbną.
 3. Jeśli błąd powraca, sprawdź złącza, a także wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń lub słabego kontaktu.
 4. Sprawdzić czujnik położenia parkowania skrzyni biegów, w razie potrzeby wymienić.
 5. Jeśli kod jest nadal aktywny, można podejrzewać uszkodzony PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Zawsze najpierw należy sprawdzić Biuletyny Obsługi Technicznej (TSB) dla konkretnego pojazdu. Problem P07B9 może być już znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozy.

Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie czujnika położenia parkowania skrzyni biegów. Po znalezieniu sprawdź wizualnie złącze i wiązkę przewodów. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku.

Odłączyć złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza. Zobacz, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z plastikowym włosiem. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na miejsca styku zacisków.

Używając narzędzia diagnostycznego, wyczyść kody usterek z pamięci i zobacz, czy błąd P07B9 powróci. Jeśli kod powróci, będziemy musieli przetestować czujnik i związane z nim obwody.

Test okablowania

Przy wyłączonym kluczu zapłonu odłączyć złącze elektryczne na czujniku. Podłączyć woltomierz cyfrowy. Czarny przewód do masy, a czerwony do zacisku sygnałowego na złączu wiązki przewodów czujnika położenia parkowania skrzyni biegów.

Włączyć kluczyk do zapłonu. W zależności od specyfikacji producenta, woltomierz powinien wskazywać 12 V lub 5 V. Poszarpać połączenie i zobaczyć, czy odczyt się zmieni. Jeśli napięcie jest nieprawidłowe, wymień wadliwe przewody lub złącze.

Sprawdź czujnik

Podłączyć jeden przewód omomierza do zacisku sygnałowego na czujniku położenia parkowania skrzyni biegów, a drugi do masy. Sprawdź oporność w stosunku do specyfikacji producenta. Poszarpać złącze na czujniku, sprawdzając opór. Jeśli odczyt omomierza różni się od zalecenia producenta, należy wymienić czujnik.

Jeśli testy okablowania i czujników zostały zakończone, ale nadal otrzymujesz kod P07B9. Musisz spojrzeć na moduł PCM / TCM, a także wewnętrzne usterki transmisji. Ale zrób to po wymianie czujnika. Częściej to właśnie ona jest problemem.

W razie wątpliwości należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego diagnosty samochodowego.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P07B9 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Land Rover
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P07B9 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P07B8, P07BA, P07BB, P07BC, P07BD, P07BE.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz