Kod błędu P07B4 – czujnik położenia parkowania skrzyni biegów/przełącznik „A” obwód wysoki

Kod błędu P07B4 brzmi jak „czujnik położenia parkowania skrzyni biegów/przełącznik „A” obwód wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Transmission Park Position Sensor/Switch „A” Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P07B4

Diagnostyczny kod usterki P07B4 (DTC) dotyczy przełącznika parkowania skrzyni biegów. Jest to jeden z kilku możliwych kodów związanych z obwodem czujnika pozycji parkowania skrzyni biegów „A”.

Kod błędu P07B4 – czujnik położenia parkowania skrzyni biegów/przełącznik

Błąd wskazuje, że moduł sterujący skrzyni biegów (PCM) wykrył usterkę, która ma wpływ na obwód czujnika położenia parkowania skrzyni biegów. W konkretnym przypadku problemem jest wysoki poziom sygnału w obwodzie.

Układ czujnika położenia postojowego skrzyni biegów jest przeznaczony do monitorowania stanu skrzyni biegów. Układ ten wysyła sygnał do PCM, gdy skrzynia biegów zostanie przesunięta w pozycję parkowania.

W zależności od konkretnego pojazdu, błąd ten jest zazwyczaj elementem bezpieczeństwa. Zapobieganie włączaniu się rozrusznika w automatycznej skrzyni biegów po włączeniu biegu.

Kod P07B4 jest ustawiany przez PCM, gdy wykryty zostanie wysoki poziom sygnału w obwodzie czujnika pozycji parkowania „A”. Po ustawieniu kodu zapala się lampka kontrolna usterki na tablicy rozdzielczej.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P07B4 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

  1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
  2. Samochód nie daje się uruchomić, a rozrusznik nie włącza się.
  3. Rozrusznik załącza się tylko wtedy, gdy włączony jest bieg.
  4. Skrzyni biegów nie można przestawić z parku.
  5. Nie można przełączyć skrzyni biegów w tryb parkowania.

Powaga błędu P07B4 waha się od średniej do poważnej, w zależności od konkretnej usterki. Silnik może przestać się uruchamiać. Transmisja może również przejść w tryb awaryjny. Jeśli usterka nie zostanie usunięta, jej dotkliwość może wzrosnąć.

Przyczyny błędów

Kod P07B4 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

  • Uszkodzony jest czujnik położenia parkowania skrzyni biegów.
  • Zwarcie, otwarty obwód, uszkodzone lub wadliwe okablowanie.
  • Uszkodzone złącze czujnika.
  • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P07B4

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P07B4:

  1. Odczytać wszystkie dane i kody błędów zapisane w pamięci PCM za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
  2. Zresetować zapisane kody i przeprowadzić jazdę próbną.
  3. Jeśli błąd powraca, sprawdź złącza, a także wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń lub słabego kontaktu.
  4. Sprawdzić czujnik położenia parkowania skrzyni biegów, w razie potrzeby wymienić.
  5. Jeśli kod jest nadal aktywny, można podejrzewać uszkodzony PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Zawsze najpierw należy sprawdzić biuletyny obsługi technicznej (TSB) dla danego pojazdu. Problem P07B4 może być już znanym problemem ze znaną poprawką wydaną przez producenta. Może to zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozy.

Kolejnym krokiem jest zlokalizowanie czujnika położenia parkowania skrzyni biegów. Po znalezieniu sprawdź wizualnie złącze i wiązkę przewodów. Szukaj zadrapań, otarć, odsłoniętych przewodów, śladów spalenia lub stopionego plastiku.

Odłączyć złącze i dokładnie sprawdzić zaciski wewnątrz złącza. Zobacz, czy wyglądają na spalone lub mają zielony odcień wskazujący na korozję. Jeśli zaciski wymagają czyszczenia, użyj środka do czyszczenia styków elektrycznych i szczotki z plastikowym włosiem. Pozostawić do wyschnięcia i nałożyć smar elektryczny na miejsca styku zacisków.

Używając narzędzia diagnostycznego, wyczyść kody usterek z pamięci i zobacz, czy błąd P07B4 powróci. Jeśli kod powróci, będziemy musieli przetestować czujnik i związane z nim obwody.

Test okablowania

Przy wyłączonym kluczu zapłonu odłączyć złącze elektryczne na czujniku. Podłączyć woltomierz cyfrowy. Czarny przewód do masy, a czerwony do zacisku sygnałowego na złączu wiązki przewodów czujnika położenia parkowania skrzyni biegów.

Włączyć kluczyk do zapłonu. W zależności od specyfikacji producenta, woltomierz powinien wskazywać 12 V lub 5 V. Poszarpać połączenie i zobaczyć, czy odczyt się zmieni. Jeśli napięcie jest nieprawidłowe, wymień wadliwe przewody lub złącze.

Sprawdź czujnik

Podłączyć jeden przewód omomierza do zacisku sygnałowego na czujniku położenia parkowania skrzyni biegów, a drugi do masy. Sprawdź oporność w stosunku do specyfikacji producenta. Poszarpać złącze na czujniku, sprawdzając opór. Jeśli odczyt omomierza różni się od zalecenia producenta, należy wymienić czujnik.

Jeśli testy okablowania i czujników zostały zakończone, ale nadal otrzymujesz kod P07B4. Musisz spojrzeć na moduł PCM / TCM, a także wewnętrzne usterki transmisji. Ale zrób to po wymianie czujnika. Częściej to właśnie ona jest problemem.

W razie wątpliwości należy skorzystać z pomocy wykwalifikowanego diagnosty samochodowego.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P07B4 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

  • Chevrolet
  • Dodge
  • Ford
  • Honda
  • Land Rover
  • Toyota
  • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P07B4 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P07B2, P07B3, P07B5, P07B6, P07B7, P07BE.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz