Kod błędu P0792 – czujnik prędkości wału pośredniego „A” obwód zakres / wydajność

Kod błędu P0792 brzmi jak „czujnik prędkości wału pośredniego „A” obwód zakres / wydajność”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intermediate Shaft Speed (ISS) Sensor „A” Circuit Range/Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0792

Diagnostyczny kod błędu P0792 wskazuje na nieodpowiedni zakres działania obwodu „A” czujnika prędkości obrotowej wału pośredniego (ISS). Bez dokładnego sygnału prędkości wyjściowej moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) nie może prawidłowo zmieniać biegów, dlatego ustawiany jest ten kod.

Kod błędu P0792 – czujnik prędkości wału pośredniego

Wałek pośredni pomaga rozdzielić siłę obrotową z napędu wejściowego na wał wyjściowy w skrzyni biegów. Prędkość obrotowa wałka pośredniego zależy od tego, na którym biegu się znajdujesz.

W manualnej skrzyni biegów decyduje o tym selektor biegów, więc nie ma potrzeby kontrolowania prędkości obrotowej wałka pośredniego. W automatycznej skrzyni biegów bieg, na którym się znajdujesz, jest określany przez moduł sterujący skrzyni biegów (TCM). Wykorzystuje również kilka wejść czujników, które przyczyniają się do płynnej i sprawnej zmiany biegów.

Jeśli moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) wykryje usterkę, PCM/ECM może zastąpić wartości oparte na innych czujnikach, aby określić moment zmiany biegu. To dostosowuje konwerter momentu obrotowego i ciśnienie, jeśli informacje z czujnika ISS nie są dostępne.

Kod błędu P0792 jest ustawiony, gdy moduł sterowania skrzynią biegów (TCM) monitoruje niedopasowanie zakresu wydajności w czujniku „A” lub jego obwodzie. Bez prawidłowego sygnału z czujnika prędkości obrotowej wałka pośredniego, skrzynia biegów nie może zapewnić optymalnej strategii zmiany biegów.

Prędkość obrotowa wałka pośredniego musi być stopniowo zwiększana, aż do osiągnięcia wymaganego punktu przesunięcia. Jeśli czujnik jest uszkodzony, nie dochodzi do tego, więc nie będzie możliwe określenie strategii zmiany biegów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0792 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Prędkościomierz lub obrotomierz nie działa lub działa nieprawidłowo.
 4. Zmiana biegów jest trudna.
 5. Problemy ze zmianą biegów.
 6. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 7. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 8. Silnik może stanąć w miejscu lub nie dać się uruchomić.
 9. Zmniejszona moc silnika.
 10. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P0792 jest dość poważny, gdyż warunki, które doprowadziły do jego utrzymywania się mogą spowodować uszkodzenie skrzyni biegów.

Przyczyny błędów

Kod P0792 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik prędkości obrotowej wałka pośredniego (ISS) jest wadliwy lub uszkodzony.
 • Nastąpiła awaria czujnika prędkości obrotowej wału wyjściowego.
 • Nastąpiła awaria czujnika prędkości obrotowej wałka wejściowego.
 • Elektromagnetyczny zawór zmiany biegów nie działa prawidłowo.
 • Otwarte, zwarte przewody lub złącza w obwodach wymienionych czujników.
 • Zanieczyszczony płyn przekładniowy lub niewystarczająca ilość płynu przekładniowego.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0792

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0792:

 1. Odczytać wszelkie zapisane błędy za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść błędy i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy kod błędu P0792 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź, czy przewody i złącza nie są uszkodzone.
 4. Przetestować obwód czujnika prędkości obrotowej wałka pośredniego (ISS), jeśli jest problem, wymienić uszkodzony czujnik.
 5. Sprawdzić okablowanie elektryczne i połączenia powiązanych czujników.
 6. Jeśli to konieczne, flashuj lub wymień PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Warto najpierw poszukać biuletynów obsługi technicznej (TSB) dla konkretnej marki samochodu z błędem P0792. Jeśli problem jest już opisany, postępowanie zgodnie z instrukcjami może zaoszczędzić czas i pieniądze na zdiagnozowanie i naprawę problemu.

Sprawdzić wzrokowo wszystkie przewody i złącza prowadzące do czujnika prędkości wału pośredniego (ISS). Przyjrzyj się uważnie, czy nie ma otarć, odsłoniętych przewodów lub pęknięć. Należy również zwrócić uwagę na wszelkie stopione lub w inny sposób uszkodzone miejsca. W razie potrzeby naprawić.

Okablowanie elektryczne

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem luźnych połączeń, luźnych przewodów lub zabrudzonych zacisków. Odłączyć wszystkie połączenia od wiązki przewodów pojazdu, czujnika prędkości wałka pośredniego i zespołu PCM/ECM.

Za pomocą multimetru na skali omowej sprawdzić, czy nie ma nadmiernej rezystancji. Jeśli opór jest bardzo wysoki, prześledź wiązkę przewodów przez obwód między każdym złączem, aby ustalić przyczynę.

Jeśli rezystancja wskazuje ponad limit, należy poszukać przerwanego lub uszkodzonego okablowania. Sprawdzić, czy w sekcjach wiązki przewodów nie ma zwarcia z masą, przenosząc dodatni lub ujemny przewód do dobrego uziemienia.

Jeśli występuje opór, może być zwarcie do masy. Należy sprawdzić, czy wiązka przewodów nie jest uszkodzona lub czy nie ma miejsc, które mogłyby zostać otarte przez dotknięcie podwozia samochodu.

Wadliwe okablowanie jest dość często przyczyną błędu P0792.

Czujnik prędkości wału pośredniego

Częstym problemem z czujnikiem prędkości obrotowej wałka pośredniego jest zanieczyszczenie. Dlatego po usunięciu czujnika najlepszym rozwiązaniem jest jego wyczyszczenie. Można do tego użyć czystej szmaty i środka do czyszczenia hamulców.

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem ewentualnych oznak uszkodzonego okablowania lub luźnych połączeń. Zmierz rezystancję poprzez wyjęcie złącza i użycie multimetru cyfrowego na skali omowej. Jeśli opór jest poza zakresem lub powyżej granicy, wymień czujnik.

Sprawdź złącze czujnika i wiązki PCM pod kątem zasilania, korzystając z fabrycznego schematu połączeń. Jeśli nie zostanie wykryty brak zasilania, czujnik będzie wymagał wymiany.

W zależności od modelu pojazdu, odczyt napięcia powinien wynosić 12 V lub napięcie referencyjne 5 V. Jeśli napięcie nie mieści się w specyfikacji, można podejrzewać zwarcie do ziemi.

Nie należy również wykluczać wadliwego PCM/ECM lub problemu z okablowaniem między skrzynią biegów a PCM/ECM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0792 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chery (Tiggo)
 • Chevrolet
 • Chrysler (Town and Country, Voyager)
 • Dodge (Caravan, Journey)
 • Ford
 • Jeep
 • Lexus
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Peugeot
 • Toyota
 • Volkswagen (Routan)

W przypadku kodu usterki P0792 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0731, P0733, P0734, P0791, P0793, P0794, P1790.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz