Kod błędu P077C – obwód wyjściowego czujnika prędkości niski

Kod błędu P077C brzmi jak „obwód wyjściowego czujnika prędkości niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Output Speed Sensor (OSS) Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P077C

Kod diagnostyczny P077C wskazuje na niskie napięcie w obwodzie wyjściowego czujnika prędkości (OSS). Bez dokładnego sygnału prędkości wyjściowej moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) nie może prawidłowo zmieniać biegów, dlatego ustawiany jest ten kod.

Kod błędu P077C – obwód wyjściowego czujnika prędkości niski

W elektronicznie sterowanych skrzyniach biegów czujnik prędkości obrotowej wału wyjściowego (OSS) znajduje się na końcu skrzyni biegów przed osiami napędowymi lub wałem napędowym. Odczyt prędkości obrotowej wału wyjściowego może być wykorzystany do określenia momentu zmiany biegu. Podobnie jak rozrząd konwertera momentu obrotowego i elektroniczna kontrola ciśnienia wewnątrz skrzyni biegów.

Jeśli usterka zostanie wykryta przez moduł sterowania przekładnią (TCM), PCM/ECM może unieważnić wartości oparte na innych czujnikach w celu określenia czasu zmiany biegów. Reguluje to konwerter momentu obrotowego i ciśnienie, jeśli informacja z czujnika OSS jest niedostępna.

Czujnik OSS jest też normalnie używany do wyświetlania wskazań prędkościomierza, więc dane na nim mogą nie być poprawne.

W niektórych samochodach czujnik OSS znajduje się w jednej linii z czujnikiem temperatury płynu przekładniowego (TFT). Jeśli czujnik TFT lub związane z nim okablowanie jest wadliwe, czujnik OSS może również działać wadliwie.

Dlatego jeśli występują inne błędy związane z czujnikiem TFT z kodem P077C, należy szukać ewentualnego problemu z którymś z tych czujników lub z okablowaniem między nimi.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P077C dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Prędkościomierz lub obrotomierz nie działa lub działa nieprawidłowo.
 4. Zmiana biegów jest trudna.
 5. Problemy ze zmianą biegów.
 6. Silnik nie przyspiesza dobrze.
 7. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 8. Silnik może stanąć w miejscu lub nie dać się uruchomić.
 9. Zmniejszona moc silnika.
 10. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P077C jest dość poważny, gdyż warunki, które doprowadziły do jego utrzymywania się mogą spowodować uszkodzenie skrzyni biegów.

Przyczyny błędów

Kod P077C może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik prędkości obrotowej wałka wyjściowego (OSS) jest uszkodzony.
 • Uszkodzony czujnik temperatury płynu skrzyni biegów (TFT).
 • Otwarte, zwarte przewody lub zwarte złącza w obwodach wymienionych czujników.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P077C

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P077C:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane błędy za pomocą narzędzia skanującego OBD-II.
 2. Skasuj błędy i przeprowadź jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P077C pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź, czy przewody i złącza nie są uszkodzone.
 4. Sprawdzić obwody wejściowe czujnika prędkości obrotowej wału wyjściowego i temperatury płynu przekładniowego, w razie problemu wymienić uszkodzony czujnik.
 5. W razie potrzeby należy wykonać flash lub wymienić PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Warto najpierw poszukać biuletynów usług technicznych (TSB) dla konkretnej marki samochodu z błędem P077C. Jeśli istniejący problem został opisany, postępowanie zgodnie z instrukcjami może zaoszczędzić czas i pieniądze przy diagnozowaniu i usuwaniu problemu.

Sprawdzić wzrokowo wszystkie przewody i złącza prowadzące do czujnika prędkości wału wyjściowego i temperatury płynu przekładniowego. Należy dokładnie sprawdzić, czy nie ma otarć, odsłoniętych przewodów lub pęknięć. Należy również zwrócić uwagę na stopione lub w inny sposób uszkodzone miejsca. W razie potrzeby naprawić.

Okablowanie elektryczne

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem luźnych połączeń, luźnych przewodów lub zabrudzonych zacisków. Odłączyć wszystkie połączenia od wiązki przewodów pojazdu, czujnika prędkości wału wyjściowego, czujnika TFT i zespołu PCM/ECM.

Za pomocą multimetru na skali omowej sprawdzić, czy nie ma nadmiernej rezystancji. Jeśli opór jest bardzo wysoki, prześledź wiązkę przewodów przez obwód między każdym złączem, aby ustalić przyczynę.

Jeśli opór wskazuje ponad limit, należy poszukać przerwanego lub uszkodzonego okablowania. Sprawdzić, czy w sekcjach wiązki przewodów nie ma zwarcia z masą, przenosząc dodatni lub ujemny przewód do dobrego uziemienia.

Jeśli występuje opór, może być zwarcie do masy. Należy sprawdzić, czy wiązka przewodów nie jest uszkodzona lub czy nie ma miejsc, które mogłyby zostać otarte przez dotknięcie podwozia samochodu.

Wadliwe okablowanie może dość często być przyczyną błędu P077C.

Czujnik prędkości obrotowej wału wyjściowego

W niektórych pojazdach stosuje się plastikowe koło zębate na końcu czujnika OSS. Zdjąć czujnik OSS i sprawdzić stan zębnika. Aby określić, czy brakuje jakichkolwiek zębów lub czy są one zużyte, należy w razie potrzeby wymienić zębnik.

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem ewentualnych oznak uszkodzonego okablowania lub luźnych połączeń. Zmierzyć rezystancję poprzez wyjęcie złącza i użycie multimetru cyfrowego wyposażonego w skalę omową. Jeśli opór jest poza zakresem lub powyżej granicy, wymień czujnik.

Sprawdź, czy czujnik i złącze wiązki przewodów PCM są pod napięciem, korzystając z fabrycznego schematu połączeń. Jeśli czujnik OSS jest na tej samej linii co czujnik TFT, napięcie będzie się zmieniać w zależności od temperatury płynu przekładniowego.

Czujnik temperatury płynu napędowego

Również uszkodzony czujnik temperatury płynu przekładniowego (TFT) może być przyczyną błędu P077C. Jest to zwykle widoczne w pojazdach wyposażonych w czujnik TFT zainstalowany w jednej linii z czujnikiem OSS.

Czujnik TFT jest również sprawdzany pod względem rezystancji za pomocą multimetru zamontowanego na skali omowej. Jeśli odczyt jest poza specyfikacją lub przekracza granicę, wymień czujnik TFT wewnątrz przekładni.

Sprawdź złącze wiązki przewodów pod kątem zasilania z PCM / ECM, używając fabrycznego schematu połączeń jako odniesienia. Umieścić multimetr na skali woltów z dodatnim przewodem na przewodzie zasilającym z PCM / ECM. A przewód ujemny umieścić na masie.

W zależności od modelu pojazdu, odczyt napięcia powinien wynosić 12 V lub napięcie referencyjne 5 V. Jeśli napięcie nie mieści się w specyfikacji, można podejrzewać usterkę uziemienia.

Nie należy również wykluczać wadliwego PCM/ECM lub problemu z okablowaniem między skrzynią biegów a PCM/ECM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P077C może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Cruze, Orlando)
 • Toyota

W przypadku kodu usterki P077C czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0720, P0721, P0722, P0723, P077A, P077B, P077D.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz