Kod błędu P0740 – usterka obwodu sprzęgła przetwornika momentu obrotowego

Kod błędu P0740 brzmi jak „usterka obwodu sprzęgła przetwornika momentu obrotowego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Torque Converter Clutch (TCC) Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0740

Diagnostyczny kod błędu P0740 jest ustawiany, gdy PCM lub TCM wykryje usterkę w obwodzie zaworu elektromagnetycznego elektronicznej kontroli ciśnienia. Sterowane komputerowo automatyczne skrzynie biegów wykorzystują zmienne wartości ciśnienia hydraulicznego do zmiany biegów i obsługi sprzęgła konwertera momentu obrotowego (TCC).

Kod błędu P0740 – usterka obwodu sprzęgła przetwornika momentu obrotowego

W nowoczesnych pojazdach wyposażonych w automatyczne skrzynie biegów, pomiędzy silnikiem a skrzynią biegów stosowany jest konwerter momentu obrotowego. Służy do zwiększenia wyjściowego momentu obrotowego silnika i napędu koła.

Silnik i skrzynia biegów są w rzeczywistości połączone poprzez hydrauliczny mechanizm sprzęgła wewnątrz konwertera momentu obrotowego. W ten sposób zwiększa się moment obrotowy do momentu wyrównania prędkości.

Cewka sprzęgła konwertera momentu obrotowego (TCC), kieruje płynem hydraulicznym i włącza sprzęgło konwertera momentu obrotowego, aby stworzyć silne połączenie i zwiększyć wydajność.

Gdy solenoid skrzyni biegów jest uszkodzony, w większości przypadków problem nie leży w części elektrycznej. Chociaż błąd P0740 wskazuje właśnie na to. Problemem jest zazwyczaj ciało obce utrudniające mechaniczne działanie cewki lub przepływ płynu przez korpus zaworu skrzyni biegów.

Zawór elektromagnetyczny ciśnienia liniowego reguluje ciśnienie tłoczenia pompy oleju. W zależności od warunków jazdy, w odpowiedzi na sygnał wysyłany z modułu sterującego skrzynią biegów (TCM) lub modułu sterującego układem napędowym (PCM).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0740 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” w panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Samochód przechodzi w tryb awaryjny skrzyni biegów.
 3. Skrzynia biegów ślizga się podczas zmiany biegów.
 4. Skrzynia biegów zacina się na biegu.
 5. Zmiana biegów jest trudna.
 6. Przegrzanie skrzyni biegów.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.
 8. Problemy z włączaniem i wyłączaniem sprzęgła blokującego konwerter momentu obrotowego.

Usterka P0740 jest dość poważna, gdyż jej wystąpienie może prowadzić do problemów z prowadzeniem pojazdu. Mogą wystąpić problemy z przekładnią, wpływające na pracę silnika. Zaleca się jego jak najszybsze rozwiązanie, aby zapobiec poważniejszym konsekwencjom.

Przyczyny błędów

Kod P0740 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Zawór elektromagnetyczny sprzęgła konwertera momentu obrotowego (TCC) jest uszkodzony.
 • Zanieczyszczony płyn lub zatkany filtr skrzyni biegów.
 • Niski poziom płynu przekładniowego.
 • Przepusty płynu przekładniowego są zatkane.
 • Uszkodzona pompa skrzyni biegów lub obudowa zaworu skrzyni biegów.
 • Inne usterki mechaniczne wewnątrz skrzyni biegów.
 • Problem z okablowaniem lub uszkodzone złącze.
 • W rzadkich przypadkach usterka PCM lub TCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0740

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0740:

 1. Wymiana płynu ATF i filtra.
 2. Napełnić płynem przekładniowym do wymaganego poziomu.
 3. Przepłukać, aby oczyścić wnętrze skrzyni biegów.
 4. Sprawdzić, w razie potrzeby wymienić uszkodzony zawór elektromagnetyczny regulacji ciśnienia.
 5. Naprawić lub wymienić uszkodzoną pompę skrzyni biegów i obudowę zaworu skrzyni biegów.
 6. Sprawdź złącza oraz okablowanie.
 7. Flashowanie lub wymiana PCM/TCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Przed rozpoczęciem procesu rozwiązywania problemu P0740, należy przestudiować Biuletyny Obsługi Technicznej (TSB) dla konkretnego pojazdu. W niektórych przypadkach może to zaoszczędzić wiele czasu, wskazując ci właściwy kierunek.

Następnie należy sprawdzić poziom płynu i sprawdzić, czy nie jest zanieczyszczony. Przed wymianą płynu należy sprawdzić dokumentację pojazdu, aby sprawdzić, kiedy filtr i płyn były ostatnio wymieniane.

Następnie należy przeprowadzić szczegółowe oględziny, aby sprawdzić stan okablowania pod kątem oczywistych wad. Sprawdzić złącza i okablowanie do zaworu elektromagnetycznego konwertera momentu obrotowego i PCM lub TCM.

Normalne odczyty dla okablowania i połączeń powinny wynosić 0 omów oporu. Kontrola ciągłości okablowania powinna być zawsze przeprowadzana przy odłączonym zasilaniu. Aby uniknąć zwarcia i powstania dodatkowych uszkodzeń.

Opór lub brak ciągłości wskazuje na wadliwe okablowanie, które jest otwarte lub zwarte. W takim przypadku konieczna będzie naprawa lub wymiana.

Cewka sprzęgła przetwornika momentu obrotowego (TCC)

Sprawdzić opór w cewce TCC i wewnętrznym okablowaniu skrzyni biegów po wyjęciu złącza wiązki przewodów. Multimetr powinien być ustawiony na skalę omową z dodatnimi i ujemnymi przewodami na pinach obwodu zasilania i sterowania TCC.

Rezystancja musi mieścić się w granicach określonych przez producenta. Jeśli jest ona bardzo wysoka lub przekroczona. Zdjąć miskę olejową skrzyni biegów, aby sprawdzić cewkę wewnątrz skrzyni biegów, jeśli to możliwe. Sprawdzić napięcie w obwodzie zasilania cewki TCC lub na złączu wiązki przewodów w TCM.

Moduł sterowania skrzynią biegów (TCM)

Ponieważ sprzęgło zmiennika momentu obrotowego jest aktywowane tylko podczas określonych warunków jazdy. Konieczne będzie monitorowanie TCM za pomocą zaawansowanego narzędzia diagnostycznego. Aby określić, czy TCM wysyła polecenie do cewki TCC i jakie są rzeczywiste odczyty sprzężenia zwrotnego.

Aby sprawdzić, czy TCM rzeczywiście wysyła sygnał, potrzebny będzie multimetr graficzny ustawiony na cykl pracy lub oscyloskop cyfrowy. Podłącz dodatni przewód multimetru, do wiązki przewodów idącej do TCM. A przewód ujemny do dobrego uziemienia.

Cykl pracy powinien być taki sam jak ustawiony przez TCM w rozszerzonym odczycie narzędzia diagnostycznego. Jeśli cykl pozostaje na poziomie 0% lub 100% lub jest przerywany, sprawdź ponownie połączenia. Jeśli wszystkie przewody i cewka są OK, ale błąd P0740 pozostaje, TCM może być uszkodzony.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0740 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura (MDX, TL)
 • BMW (E39, E46)
 • Chevrolet (Avalanche, TrailBlazer)
 • Chrysler (Town and Country, Voyager)
 • Dodge (Caravan, RAM, Stratus)
 • Ford
 • Honda (Accord, Odyssey)
 • Hyundai (Santa Fe)
 • Infiniti
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Kia (Sorento, Spectra, Sportage)
 • Mitsubishi (Eclipse, L200, Montero, Outlander, Pajero)
 • Nissan (Murano, Pathfinder, Tiida, X-Trail)
 • Subaru (Legacy, Outback)
 • Volkswagen (Bora, Golf, Jetta)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0740 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0130, P0400, P0700, P0716, P0721, P0730, P0741, P0742, P0743, P0744, P0753, P0758, P0761, P0775, P0779, P0780, P0785, P0791, P0963, P0967, P1217, P1687, P1739, P1810, P2769, P2770, P2815.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz