Kod błędu P073D – nie można włączyć trybu neutralnego

Kod błędu P073D brzmi jak „nie można włączyć trybu neutralnego”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Unable to Engage Neutral”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P073D

Kod błędu OBD-II P073D jest zdefiniowany jako „nie można włączyć biegu neutralnego”. Ustawia się, gdy automatyczna skrzynia biegów nie może włączyć trybu neutralnego.

Kod błędu P073D – nie można włączyć trybu neutralnego

Gdy prowadzimy pojazd, liczne moduły i komputery monitorują i regulują ogromną liczbę podzespołów i układów. Aby pojazd działał sprawnie i wydajnie. Wśród tych elementów znajduje się również automatyczna skrzynia biegów.

Automatyczna skrzynia biegów posiada wiele ruchomych części, które utrzymują skrzynię na odpowiednim biegu dostosowanym do kierowcy. Kolejną ważną częścią tego wszystkiego, jest moduł sterujący skrzynią biegów (TCM).

Główną funkcją TCM jest monitorowanie, regulowanie i korelowanie różnych wartości oraz efektywna zmiana biegów w pojeździe.

Jeśli TCM wykryje, że automatyczna skrzynia biegów nie może przejść do pozycji neutralnej. Wtedy kod P073D zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki (MIL).

Szanse są takie, że jeśli szukasz tego kodu, to Twój samochód nie jeździ szybko (jeśli w ogóle!). Jeśli utknąłeś na biegu lub nie możesz włączyć biegu, najlepiej nie jeździć ani nie próbować tego robić, dopóki usterka nie zostanie usunięta.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P073D dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” w tablicy rozdzielczej (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Automatyczna skrzynia biegów nie przełącza się w tryb neutralny.
 3. Wycieka płyn ATF.
 4. Prędkość pojazdu jest ograniczona.
 5. Nietypowy hałas silnika.
 6. Zmniejszona reakcja przepustnicy.

P073D usterka automatycznej skrzyni biegów wymaga natychmiastowego usunięcia. Pojazdem można jeździć, ale może dojść do dalszych uszkodzeń.

Przyczyny błędów

Kod P073D może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Niski poziom ATF.
 • Zanieczyszczony lub nieprawidłowy płyn ATF.
 • Zatkany hydrauliczny układ przeniesienia napędu.
 • Problem z cewką zmiany biegów.
 • Wadliwe okablowanie lub złącza.
 • Czasami przyczyną jest moduł TCM lub PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P073D

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P073D:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P073D.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź zanieczyszczenie, poziom i wycieki płynu ATF.
 4. Sprawdzić okablowanie i złącza pod kątem uszkodzeń.
 5. Przetestować cewkę sterującą zmianą biegów.
 6. Sprawdź ciągłość zasilania i masy modułu sterowania (PCM) za pomocą multimetru.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby skasować błąd P073D, należy podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobrać wszystkie zapisane kody i dane. Zanotuj tę informację na wypadek, gdyby kod okazał się przerywany.

Użyj bagnetu, aby sprawdzić poziom płynu ATF, upewniając się, że jest on czysty i wolny od zanieczyszczeń. Jeśli nie pamiętasz, że kiedykolwiek serwisowałeś skrzynię biegów, sprawdź dokumentację i zleć odpowiedni serwis.

Sprawdź poziom ATF na równej powierzchni, aby uzyskać dokładny odczyt. Należy pamiętać, aby używać płynu zalecanego przez producenta.

Sprawdzić moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) pod kątem uszkodzeń, zbadać pod kątem śladów wnikania wody. Wszelkie oznaki korozji na korpusie lub złączach są również pewnym znakiem kłopotów. Warto również sprawdzić i przetestować przewody elektryczne.

Oprócz podstawowych kontroli pozwalających na wykrycie usterki P073D, istnieją pogłębione kontrole z wykorzystaniem skanera serwisowego. Problem może być również mechaniczny, wewnątrz skrzyni, ale najlepiej wezwać fachowca, który go rozwiąże.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P073D może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Ford (Kuga)
 • Hino
 • Mazda
 • Nissan
 • Volkswagen
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P073D czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P073E, P073F, P074A, P074B, P074C, P074D, P074E, P074F.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz