Kod błędu P0738 – obwód wyjściowy prędkości silnika TCM niski

Kod błędu P0738 brzmi jak „obwód wyjściowy prędkości silnika TCM niski”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „TCM Engine Speed Output Circuit Low”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0738

Jeśli w Twoim pojeździe wyposażonym w OBD-II został zapisany kod P0738. Oznacza to usterkę w obwodzie wyjściowym prędkości obrotowej silnika w module sterowania skrzynią biegów (TCM).

Kod błędu P0738 – obwód wyjściowy prędkości silnika TCM niski

Moduł sterujący skrzynią biegów (TCM) działa podobnie jak moduł sterujący silnikiem (ECM). Monitoruje i reguluje funkcje skrzyni biegów, natomiast ECM robi to samo, ale z silnikiem.

TCM wykorzystuje sygnały z różnych czujników, jak również informacje z ECM do monitorowania, kontrolowania i regulowania skrzyni biegów. W szczególności TCM wykorzystuje czujnik prędkości obrotowej silnika (ESS) do określenia momentu zmiany biegu.

Sterownik TCM aktywuje kod P0738, gdy monitoruje jeden lub więcej warunków poza określonym zakresem elektrycznym w czujniku prędkości silnika lub jego obwodzie. Biorąc pod uwagę charakter kodu i lokalizację czujnika, w większości przypadków będzie to problem elektryczny.

Błąd obwodu wyjściowego prędkości obrotowej silnika TCM jest ustawiony, gdy ECM monitoruje ogólny błąd lub niski poziom w obwodzie wyjściowym prędkości obrotowej silnika.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0738 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Skrzynia biegów przesuwa się ciężko.
 3. Skrzynia biegów nie chce się przestawić.
 4. Awaryjne działanie skrzyni biegów w celu zapobieżenia dalszym uszkodzeniom.
 5. Mogą wystąpić problemy z uruchomieniem silnika.
 6. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 7. Prędkościomierz może się zawahać lub nie działać.
 8. Zwiększone zużycie paliwa.
 9. Słaba reakcja przepustnicy.

Diagnostyczny kod błędu P0738 waha się od średniego do bardzo poważnego, w zależności od specyfiki problemu. Lampka usterki może się po prostu zapalić lub pojazd może w ogóle nie ruszyć.

Przyczyny błędów

Kod P0738 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik prędkości obrotowej silnika (ESS) jest uszkodzony.
 • Otwarte lub zwarte obwody elektryczne lub złącza.
 • Zanieczyszczony czujnik ESS.
 • Uszkodzona cewka zmiany biegów.
 • Zanieczyszczony płyn przekładniowy ograniczający przepływ.
 • Uszkodzony PCM, TCM lub inny moduł sterujący, możliwy również błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0738

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0738:

 1. Sprawdzić okablowanie pod kątem uszkodzeń, przetarć, przerw i zwarć. Jeśli wiązka przewodów jest uszkodzona, należy ją naprawić lub wymienić.
 2. Usunąć wszelkie diagnostyczne kody błędów z PCM i wykonać jazdę próbną, aby sprawdzić, czy diagnostyczny kod błędu P0738 powróci.
 3. Jeśli kod powróci, sprawdź czujnik ESS, w razie potrzeby wymień.
 4. Ponownie skasować kod błędu i przeprowadzić jazdę próbną.
 5. Jeśli kod powraca, może być konieczna wymiana i przeprogramowanie PCM lub TCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli silnik Twojego pojazdu obraca się normalnie, ale nie chce się uruchomić, może być problem z samym czujnikiem prędkości obrotowej silnika (ESS). Rozpoczynając diagnostykę usterki P0738, należy sprawdzić czujnik przy użyciu wymaganych parametrów elektrycznych producenta.

W razie potrzeby naprawić lub wymienić. Czujniki te zazwyczaj odczytują prędkość obrotową wału korbowego, więc prawdopodobnie jest on zamontowany gdzieś na bloku silnika.

Kontrola płynu

Koniecznie sprawdź płyn do automatycznej skrzyni biegów. Upewnij się, że jest on czysty i wypełniony do poziomu. W razie potrzeby uzupełnić. Brak płynu może spowodować nieprawidłowe działanie automatycznej skrzyni biegów.

Czarny lub bardzo ciemny płyn przekładniowy musi zostać wymieniony, aby zapewnić prawidłowe działanie skrzyni biegów. Niski lub zanieczyszczony płyn przekładniowy może nie tylko spowodować aktywację tego kodu. Może również dojść do uszkodzenia wewnętrznych elementów skrzyni biegów.

Zawsze stosuj płyn przekładniowy zalecany przez konkretnego producenta dla Twojej marki i modelu.

Kontrola okablowania i czujnika

Ze względu na umiejscowienie ESS, okablowanie może być narażone na tarcie i może ulec przetarciu lub uszkodzeniu przez zanieczyszczenia znajdujące się na drodze. Sprawdź, czy nie są uszkodzone. Jeśli wiązka biegnie blisko silnika i innych ostrych elementów, może dojść do rozerwania.

Wyjąć czujnik ESS z bloku cylindrów. Jest on magnetyczny i niezwykle podatny na zbieranie zanieczyszczeń lub wiórów, które mogłyby potencjalnie zmienić odczyty elektryczne. Po wyczyszczeniu i usunięciu wszelkich zanieczyszczeń ponownie zainstalować czujnik.

Jeśli błąd P0738 nie zniknie, należy sprawdzić moduł sterowania przekładnią (TCM). Często są one montowane bezpośrednio do skrzyni biegów. Oznacza to, że ten moduł elektryczny może pracować w ciężkich warunkach. Zwróć uwagę na wszelkie oznaki korozji, uszkodzenia lub jakiekolwiek defekty.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0738 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Honda
 • Hyundai
 • Jaguar
 • Toyota
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0738 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0613, P0737, P0739.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz