Kod błędu P0737 – nieprawidłowe działanie obwodu wyjściowego prędkości silnika TCM

Kod błędu P0737 brzmi jak „nieprawidłowe działanie obwodu wyjściowego prędkości silnika TCM”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „TCM Engine Speed Output Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0737

Jeśli w Twoim pojeździe wyposażonym w OBD-II został zapisany kod P0737. Oznacza to usterkę w obwodzie wyjściowym prędkości obrotowej silnika w module sterowania skrzynią biegów (TCM).

Kod błędu P0737 – nieprawidłowe działanie obwodu wyjściowego prędkości silnika TCM

Moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) działa podobnie jak moduł sterujący silnika (ECM). Monitoruje i reguluje funkcje skrzyni biegów, natomiast ECM robi to samo, ale z silnikiem.

TCM wykorzystuje sygnały z różnych czujników, jak również informacje z ECM do monitorowania, kontrolowania i regulowania skrzyni biegów. W szczególności TCM wykorzystuje czujnik prędkości obrotowej silnika (ESS) do określenia momentu zmiany biegu.

Sterownik TCM aktywuje kod P0737, gdy monitoruje jeden lub więcej warunków poza określonym zakresem elektrycznym w czujniku prędkości silnika lub jego obwodzie. Biorąc pod uwagę charakter kodu i lokalizację czujnika, w większości przypadków będzie to problem elektryczny.

Błąd obwodu wyjściowego prędkości obrotowej silnika TCM jest ustawiony, gdy ECM monitoruje ogólny błąd lub przerwę w obwodzie wyjściowym prędkości obrotowej silnika.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0737 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Skrzynia biegów przesuwa się ciężko.
 3. Skrzynia biegów nie chce się przestawić.
 4. Awaryjne działanie skrzyni biegów w celu zapobieżenia dalszym uszkodzeniom.
 5. Mogą wystąpić problemy z uruchomieniem silnika.
 6. Szarpanie/braki zapłonu na biegu jałowym lub pod obciążeniem.
 7. Prędkościomierz może się zawahać lub nie działać.
 8. Zwiększone zużycie paliwa.
 9. Słaba reakcja przepustnicy.

Diagnostyczny kod błędu P0737 waha się od średniego do bardzo poważnego, w zależności od specyfiki problemu. Lampka usterki może się po prostu zapalić lub pojazd może w ogóle nie ruszyć.

Przyczyny błędów

Kod P0737 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Czujnik prędkości obrotowej silnika (ESS) jest uszkodzony.
 • Otwarte lub zwarte obwody elektryczne lub złącza.
 • Zanieczyszczony czujnik ESS.
 • Uszkodzona cewka zmiany biegów.
 • Zanieczyszczony płyn przekładniowy ograniczający przepływ.
 • Uszkodzony PCM, TCM lub inny moduł sterujący, możliwy również błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0737

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0737:

 1. Sprawdzić okablowanie pod kątem uszkodzeń, przetarć, przerw i zwarć. Jeśli wiązka przewodów jest uszkodzona, należy ją naprawić lub wymienić.
 2. Usuń wszystkie diagnostyczne kody błędów z PCM i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy diagnostyczny kod błędu P0737 powróci.
 3. Jeśli kod powróci, sprawdź czujnik ESS, w razie potrzeby wymień.
 4. Ponownie skasować kod błędu i przeprowadzić jazdę próbną.
 5. Jeśli kod powraca, może być konieczna wymiana i przeprogramowanie PCM lub TCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli silnik Twojego pojazdu obraca się normalnie, ale nie chce się uruchomić, może być problem z samym czujnikiem prędkości obrotowej silnika (ESS). W celu zdiagnozowania usterki P0737 należy sprawdzić czujnik przy użyciu wymaganych przez producenta parametrów elektrycznych.

W razie potrzeby naprawić lub wymienić. Czujniki te zazwyczaj odczytują prędkość obrotową wału korbowego, więc prawdopodobnie jest on zamontowany gdzieś na bloku silnika.

Kontrola płynu

Koniecznie sprawdź płyn do automatycznej skrzyni biegów. Upewnij się, że jest czysty i uzupełniony do poziomu. W razie potrzeby uzupełnić. Brak płynu może spowodować nieprawidłowe działanie automatycznej skrzyni biegów.

Czarny lub bardzo ciemny płyn przekładniowy musi zostać wymieniony, aby zapewnić prawidłowe działanie skrzyni biegów. Niski lub zanieczyszczony płyn przekładniowy może nie tylko spowodować aktywację tego kodu. Może również dojść do uszkodzenia wewnętrznych elementów przekładni.

Zawsze stosuj płyn przekładniowy zalecany przez konkretnego producenta dla Twojej marki i modelu.

Kontrola okablowania i czujnika

Ze względu na umiejscowienie ESS, okablowanie może być narażone na tarcie i może ulec przetarciu lub uszkodzeniu przez zanieczyszczenia na drodze. Sprawdź, czy nie są uszkodzone. Jeśli wiązka biegnie blisko silnika i innych ostrych elementów, może dojść do rozerwania.

Wyjąć czujnik ESS z bloku cylindrów. Jest on magnetyczny i niezwykle podatny na zbieranie zanieczyszczeń lub wiórów, które mogłyby potencjalnie zmienić odczyty elektryczne. Ponownie zainstalować czujnik po wyczyszczeniu i usunięciu wszelkich zanieczyszczeń.

Jeśli błąd P0737 nie zniknie, należy sprawdzić moduł sterowania skrzynią biegów (TCM). Często są one montowane bezpośrednio do skrzyni biegów. Oznacza to, że ten moduł elektryczny może pracować w ciężkich warunkach. Zwróć uwagę na wszelkie oznaki korozji, uszkodzenia lub jakiekolwiek defekty.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0737 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford (Fiesta)
 • Honda
 • Hyundai
 • Jaguar
 • Toyota
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0737 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0613, P0738, P0739.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz