Kod błędu P072E – utknął na biegu 3

Kod błędu P072E brzmi jak „utknął na biegu 3”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Stuck in Gear 3”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P072E

Kod usterki OBD-II P072E jest określany jako „utknięcie na 3 biegu”. Ustawia się, gdy automatyczna skrzynia biegów nie jest w stanie zmienić biegu #3.

Kod błędu P072E – utknął na biegu 3

Gdy prowadzimy pojazd, liczne moduły i komputery monitorują i regulują ogromną liczbę podzespołów i układów. Aby pojazd działał sprawnie i wydajnie. Wśród tych elementów znajduje się również automatyczna skrzynia biegów.

Automatyczna skrzynia biegów posiada wiele ruchomych części, które utrzymują skrzynię na odpowiednim biegu dostosowanym do kierowcy. Kolejną ważną częścią tego wszystkiego, jest moduł sterujący skrzynią biegów (TCM).

Główną funkcją TCM jest monitorowanie, regulowanie i korelowanie różnych wartości oraz efektywna zmiana biegów w pojeździe.

Automatyczna skrzynia biegów dobiera optymalną charakterystykę mocy i momentu obrotowego silnika w zależności od tempa przyspieszania i prędkości pożądanej przez kierowcę. Automatycznie wybiera różne przełożenia dla wymaganego w danym momencie napędu.

Jeśli TCM wykryje, że automatyczna skrzynia biegów utknęła na biegu 3, ustawiony zostanie kod P072E. Ponadto może zapalić się lampka kontrolna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P072E dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Automatyczna skrzynia biegów utknęła na 3 biegu.
 3. Skrzynia biegów może nie przełączać się prawidłowo.
 4. Wycieka płyn ATF.
 5. Ograniczona prędkość pojazdów.
 6. Nietypowy hałas silnika.
 7. Zmniejszona reakcja przepustnicy.
 8. Zmniejszona moc silnika.

P072E usterka związana z automatyczną skrzynią biegów wymaga natychmiastowego usunięcia. Pojazdem można jeździć, ale może dojść do dalszych uszkodzeń.

Przyczyny błędów

Kod P072E może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Niski poziom ATF.
 • Zanieczyszczony lub nieprawidłowy płyn ATF.
 • Zatkany hydrauliczny układ przeniesienia napędu.
 • Problem z cewką zmiany biegów.
 • Wadliwe okablowanie lub złącza.
 • Czasami przyczyną jest moduł TCM lub PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P072E

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P072E:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P072E.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdź zanieczyszczenie, poziom i wycieki płynu ATF.
 4. Sprawdzić okablowanie i złącza pod kątem uszkodzeń.
 5. Przetestować cewkę sterującą zmianą biegów.
 6. Sprawdź ciągłość zasilania i masy modułu sterowania (PCM) za pomocą multimetru.
 7. Ocenić działanie modułu sterującego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby skasować błąd P072E, należy podłączyć narzędzie skanujące do portu diagnostycznego pojazdu i pobrać wszystkie zapisane kody i dane. Zanotuj tę informację na wypadek, gdyby kod okazał się przerywany.

Użyj bagnetu, aby sprawdzić poziom płynu ATF, upewniając się, że jest on czysty i wolny od zanieczyszczeń. Jeśli nie pamiętasz, że kiedykolwiek serwisowałeś skrzynię biegów, sprawdź dokumentację i zleć odpowiedni serwis.

Sprawdź poziom ATF na równej powierzchni, aby uzyskać dokładny odczyt. Należy pamiętać, aby używać płynu zalecanego przez producenta.

Sprawdzić moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) pod kątem uszkodzeń, zbadać pod kątem śladów wnikania wody. Wszelkie oznaki korozji na korpusie lub złączach są również pewnym znakiem kłopotów. Warto również sprawdzić i przetestować przewody elektryczne.

Oprócz podstawowych kontroli pozwalających na wykrycie usterki P072E, istnieją pogłębione kontrole z użyciem skanera serwisowego. Problem może być również mechaniczny, wewnątrz skrzyni, ale najlepiej wezwać fachowca, który go rozwiąże.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P072E może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Citroen
 • Ford (Focus)
 • Mazda
 • Nissan
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P072E czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P072A, P072B, P072C, P072D, P072F, P073A, P073B, P073C.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz