Kod błędu P0728 – obwód wejściowy prędkości silnika przerywany/niedokładny

Kod błędu P0728 brzmi jak „obwód wejściowy prędkości silnika przerywany/niedokładny”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Speed Input (RPM) Circuit Intermittent/Erratic”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0728

Diagnostyczny kod błędu P0728 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył przerwę w komunikacji z sygnałem wejściowym czujnika prędkości silnika. Ten rodzaj kodu może być spowodowany przez problem elektryczny.

Kod błędu P0728 – obwód wejściowy prędkości silnika przerywany/niedokładny

Czujnik ten może być czasami nazywany czujnikiem prędkości obrotowej silnika lub czujnikiem prędkości obrotowej wału wejściowego. Zwykle znajduje się w skrzyni korbowej przekładni w pobliżu przedniej części wału głównego.

Działanie czujnika oparte jest na efekcie Halla. Jest on zamontowany w taki sposób, że pierścień zębaty może przechodzić w bliskiej odległości od jego magnetycznej końcówki. Wystające obszary zębów służą do elektromagnetycznego zamknięcia obwodu wejściowego prędkości obrotowej silnika, natomiast zagłębienia pomiędzy zębami przerywają ten obwód.

Te szybkie przerwy generują elektroniczny przebieg, który reprezentuje określoną częstotliwość i stopień napięcia. Przebieg ten jest rozpoznawany przez PCM jako wejściowa prędkość obrotowa silnika.

Jeśli PCM wykryje przerywane wejście prędkości silnika przez określony czas i w określonych okolicznościach. Wówczas kod błędu P0728 zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki.

W niektórych przypadkach moduł sterowania skrzynią biegów (TCM) lub moduł sterowania silnikiem (PCM) może przełączyć pojazd w tryb awaryjny lub awaryjny.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0728 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Prędkościomierz lub obrotomierz nie działa lub działa nieprawidłowo.
 4. Wadliwe lub błędne działanie.
 5. Ślizganie się skrzyni biegów lub opóźnione załączanie.
 6. Skrzynia biegów nie zmienia biegów lub zmienia je w sposób nieprawidłowy.
 7. Zmiana biegów jest szorstka.
 8. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P0728 jest dość poważny, gdyż warunki, które doprowadziły do jego utrzymywania się mogą spowodować uszkodzenie skrzyni biegów.

Przyczyny błędów

Kod P0728 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy czujnik prędkości obrotowej silnika.
 • Uszkodzony lub zużyty pierścień czujnika prędkości obrotowej wału korbowego.
 • Otwarte lub zwarte przewody lub złącza w obwodzie wejściowym czujnika prędkości silnika.
 • Nadmierny osad metalu na magnetycznej końcówce czujnika.
 • Niski poziom lub zanieczyszczenie płynu przekładniowego.
 • W rzadkich przypadkach usterka PCM lub TCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0728

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0728:

 1. Odczytać wszelkie zapisane błędy za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść błędy i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy kod błędu P0728 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź, czy przewody i złącza nie są uszkodzone.
 4. Sprawdź poziom i stan płynu przekładniowego.
 5. Sprawdzić obwód wejściowy czujnika prędkości obrotowej silnika, w razie problemu wymienić czujnik.
 6. W razie potrzeby dokonać flashowania lub wymiany PCM/TCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Podczas diagnozowania kodu usterki związanej ze skrzynią biegów P0728, należy zacząć od sprawdzenia stanu i poziomu płynu przekładniowego. Zwróć też uwagę na zapach płynu przekładniowego. Jeśli płyn ma nieprzyjemny zapach, wygląda bardzo czarno lub ma metaliczny odcień, prawdopodobnie doszło do awarii mechanicznej skrzyni biegów.

Jeśli poziom płynu przekładniowego jest niski, sprawdź skrzynię biegów, przewody i chłodnicę pod kątem wycieków i napraw w razie potrzeby. Napełnij skrzynię biegów zgodnie z zaleceniami producenta i sprawdź, czy nie ma wycieków.

Jeśli występuje duży wyciek płynu przekładniowego z obszaru konwertera momentu obrotowego, naprawić. Może być konieczne wymontowanie skrzyni biegów i określenie zakresu naprawy po oględzinach.

Kontrola okablowania i testowanie

Gdy skrzynia biegów jest pełna płynu i nie ma już żadnych wycieków, sprawdź wizualnie okablowanie i złącza pod kątem uszkodzeń, korozji lub stopienia. Po stwierdzeniu, że nie ma widocznych uszkodzeń okablowania lub złączy, podłącz narzędzie skanujące.

Odzyskaj wszelkie zapisane kody, zanotuj te informacje, ponieważ mogą być przydatne w trakcie postępu diagnozy. Skasuj kody i przejedź próbnie pojazdem, aby sprawdzić, czy błąd P0728 pojawi się ponownie.

Jeśli błąd się pojawi, podłącz ponownie narzędzie skanujące i obserwuj prędkość obrotową silnika na ekranie wyświetlania danych. Zabierz pojazd na jazdę próbną i zanotuj wejście na obroty silnika.

Jeśli wejście prędkości obrotowej silnika znacznie różni się od obrotów, najprawdopodobniej uszkodzony jest czujnik wejściowy prędkości obrotowej silnika. Nie przeocz również uszkodzonego lub zużytego pierścienia reaktywnego.

Za pomocą multimetru sprawdzić czujnik prędkości wejściowej silnika. Znajdź specyfikacje w źródle informacji o pojeździe i postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi testów.

Sprawdź również końcówkę magnetyczną czujnika pod kątem nadmiernych osadów metalowych oraz pierścień reaktywny pod kątem wad.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0728 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • GMC
 • Iveco
 • Jeep
 • Nissan
 • Toyota
 • Volkswagen
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0728 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0725, P0726, P0727.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz