Kod błędu P0725 – nieprawidłowe działanie obwodu wejściowego prędkości silnika

Kod błędu P0725 brzmi jak „nieprawidłowe działanie obwodu wejściowego prędkości silnika”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Engine Speed Input (RPM) Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0725

Diagnostyczny kod błędu P0725 oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył błąd w obwodzie z sygnałem wejściowym czujnika prędkości silnika. Ten rodzaj kodu może być spowodowany przez problem mechaniczny lub elektryczny.

Kod błędu P0725 – nieprawidłowe działanie obwodu wejściowego prędkości silnika

Czujnik ten może być czasami nazywany czujnikiem prędkości obrotowej silnika lub czujnikiem prędkości obrotowej wału wejściowego. Zwykle znajduje się w skrzyni korbowej przekładni w pobliżu przedniej części wału głównego.

Działanie czujnika oparte jest na efekcie Halla. Jest on zamontowany w taki sposób, że pierścień zębaty może przechodzić w bliskiej odległości od jego magnetycznej końcówki. Wystające obszary zębów służą do elektromagnetycznego zamknięcia obwodu wejściowego prędkości obrotowej silnika, natomiast zagłębienia między zębami przerywają ten obwód.

Te szybkie przerwy generują elektroniczny przebieg, który reprezentuje określoną częstotliwość i stopień napięcia. Przebieg ten jest rozpoznawany przez PCM jako wejściowa prędkość obrotowa silnika.

Jeśli PCM nie jest w stanie rozpoznać odpowiedniego wejścia prędkości silnika w określonym czasie i w określonych okolicznościach. Kod błędu P0725 zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki.

W niektórych przypadkach moduł sterujący skrzyni biegów (TCM) lub moduł sterujący silnika (PCM) może przełączyć pojazd w tryb awaryjny lub awaryjny.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0725 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Prędkościomierz lub obrotomierz nie działa lub działa nieprawidłowo.
 4. Wadliwe lub błędne działanie.
 5. Ślizganie się skrzyni biegów lub opóźnione załączanie.
 6. Skrzynia biegów nie zmienia biegów lub zmienia je w sposób nieprawidłowy.
 7. Zmiana biegów jest szorstka.
 8. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P0725 jest dość poważny, gdyż warunki, które doprowadziły do jego utrzymywania się mogą spowodować uszkodzenie skrzyni biegów.

Przyczyny błędów

Kod P0725 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy czujnik prędkości obrotowej silnika.
 • Uszkodzony lub zużyty pierścień czujnika prędkości obrotowej wału korbowego.
 • Otwarte lub zwarte przewody lub złącza w obwodzie wejściowym czujnika prędkości obrotowej silnika.
 • Nadmierny osad metalu na magnetycznej końcówce czujnika.
 • Niski poziom lub zanieczyszczenie płynu przekładniowego.
 • W rzadkich przypadkach usterka PCM lub TCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0725

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0725:

 1. Odczytać wszystkie zapisane błędy za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść błędy i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy błąd P0725 pojawi się ponownie.
 3. Jeśli kod pojawi się ponownie, sprawdź, czy przewody i złącza nie są uszkodzone.
 4. Sprawdź poziom i stan płynu przekładniowego.
 5. Sprawdzić obwód wejściowy czujnika prędkości obrotowej silnika, w razie problemu wymienić czujnik.
 6. W razie potrzeby dokonać flashowania lub wymiany PCM/TCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Podczas diagnozowania kodu usterki związanej ze skrzynią biegów P0725 należy zacząć od sprawdzenia stanu i poziomu płynu przekładniowego. Zwróć też uwagę na zapach płynu przekładniowego. Jeśli płyn ma nieprzyjemny zapach, wygląda bardzo czarno lub ma metaliczny odcień, prawdopodobnie doszło do awarii mechanicznej skrzyni biegów.

Jeśli poziom płynu przekładniowego jest niski, sprawdź przekładnię, przewody i chłodnicę pod kątem wycieków i napraw w razie potrzeby. Napełnij skrzynię biegów zgodnie z zaleceniami producenta i sprawdź, czy nie ma wycieków.

Jeśli występuje duży wyciek płynu przekładniowego z obszaru konwertera momentu obrotowego, naprawić. Może być konieczne wymontowanie skrzyni biegów i określenie zakresu naprawy po oględzinach.

Kontrola okablowania i testowanie

Gdy skrzynia biegów jest pełna płynu i nie ma już żadnych wycieków, sprawdź wizualnie okablowanie i złącza pod kątem uszkodzeń, korozji lub stopienia. Po stwierdzeniu, że nie ma widocznych uszkodzeń okablowania lub złączy, podłącz narzędzie skanujące.

Odzyskaj wszelkie zapisane kody, zanotuj te informacje, ponieważ mogą być przydatne w trakcie postępu diagnozy. Skasuj kody i przetestuj pojazd, aby zobaczyć, czy błąd P0725 pojawi się ponownie.

Jeśli błąd się pojawi, podłącz ponownie narzędzie skanujące i obserwuj prędkość obrotową silnika na ekranie wyświetlania danych. Zabierz pojazd na jazdę próbną i zanotuj wejście na obroty silnika.

Jeśli wejście prędkości obrotowej silnika znacznie różni się od obrotów, najprawdopodobniej uszkodzony jest czujnik wejściowy prędkości obrotowej silnika. Nie przeocz również uszkodzonego lub zużytego pierścienia reaktywnego.

Za pomocą multimetru sprawdzić czujnik prędkości wejściowej silnika. Znajdź specyfikacje w źródle informacji o pojeździe i postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi testów.

Sprawdź również końcówkę magnetyczną czujnika pod kątem nadmiernych osadów metalowych oraz pierścień reaktywny pod kątem wad.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0725 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chrysler
 • Dodge (Caravan, Dakota, RAM)
 • Ford
 • Honda (Accord)
 • Infiniti (FX37)
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Mazda
 • Mitsubishi (Lancer, Outlander)
 • Nissan (Altima, Juke, Liberty, Maxima, Note, Primera, Qashqai, Rogue, Serena, Teana, Tiida, X-Trail)
 • Opel (Astra, Corsa, Omega, Vectra, Zafira)
 • Peugeot (4007)
 • Subaru (Legacy)
 • Toyota
 • Volkswagen
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0725 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0320, P0335, P0340, P0700, P0703, P0715, P0726, P0727, P0728, P0731, P0732, P0733, P0734, P0826, P0868, P1701, P1718, P1722, P1726, P1778, P3431.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz