Kod błędu P0716 – obwód wejścia/czujnika prędkości turbiny „A” zakres/poprawność

Kod błędu P0716 brzmi jak „obwód wejścia/czujnika prędkości turbiny „A” zakres/poprawność”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Input/Turbine Speed Sensor „A” Circuit Range/Performance”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0716

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem transmisji. Błąd P0716 jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P0716 – obwód wejścia/czujnika prędkości turbiny

Kod usterki P0716 jest wyświetlany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje usterkę w obwodzie czujnika prędkości obrotowej turbiny, znanego jako „A”. Oznaczenie „A” jest zwykle zarezerwowane dla pojazdów wyposażonych w OBD-II, w których stosuje się wiele turbinowych czujników prędkości.

Czujnik wejściowy prędkości obrotowej turbiny jest zwykle trójprzewodowym czujnikiem elektromagnetycznym. Służy do monitorowania prędkości wejściowej transmisji (rozpoznawanej przez PCM jako obroty na minutę).

Czujnik znajduje się w pobliżu tylnej części przemiennika momentu obrotowego (na wale wejściowym skrzyni biegów). Jest on przykręcony lub przykręcany bezpośrednio do skrzyni korbowej skrzyni biegów.

Na wale głównym skrzyni biegów znajdują się specjalne rowki, które przebiegają blisko końca czujnika. Gdy rowki mijają przetwornik, obwód zostaje przerwany i zostaje wygenerowany impuls elektroniczny. Impuls ten jest odbierany przez moduł PCM w postaci kształtu fali, który jest rozpoznawany jako sygnał wejściowy prędkości obrotowej turbiny.

Dane wejściowe prędkości obrotowej turbiny są porównywane z prędkością obrotową silnika, procentowym obciążeniem silnika i prędkością wyjściową przekładni. Służy to do określenia żądanej prędkości wejściowej obr. Jeśli rzeczywista prędkość nie odpowiada prędkości zadanej, zapisany zostanie kod P0716 i zaświeci się lampka kontrolna „Check engine”.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0716 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na desce rozdzielczej zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Wahania wskazań prędkościomierza lub licznika kilometrów.
 3. Trudna lub niestabilna zmiana biegów.
 4. Automatyczna skrzynia biegów nie przełącza się.
 5. Zwiększone zużycie paliwa.
 6. Pływające obroty silnika i próby zatrzymania.
 7. Silnik zatrzymuje się na biegu jałowym.
 8. Możliwe luki zapłonowe w cylindrach silnika. Silnik pojazdu może również pracować nieprawidłowo.

W niektórych przypadkach, gdy występuje ten kod, PCM przełącza skrzynię biegów w „tryb pracy awaryjnej”. W tym trybie transmisja zaczyna działać z ograniczeniami. Jeśli po zgłoszeniu P0716 automatyczna skrzynia biegów zaczyna nieregularnie zmieniać biegi, należy natychmiast usunąć usterkę.

Przyczyny błędów

Kod P0716 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzona wiązka przewodów lub złącza.
 • Uszkodzony wejściowy czujnik prędkości.
 • Uszkodzony czujnik prędkości wyjściowej.
 • Wadliwy zawór elektromagnetyczny zmiany biegów.
 • Płyn przekładniowy ATF jest zanieczyszczony.
 • Niski poziom płynu przekładniowego.
 • Błąd lub awaria programowania PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0716

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0716:

 1. Podłącz skaner OBD-II do samochodu i odczytaj kody błędów.
 2. Wyczyść kody i przetestuj samochód, aby sprawdzić, czy problem istnieje.
 3. Sprawdzić poziom i stan płynu przekładniowego. Jeśli poziom płynu jest niski, należy go uzupełnić. Jeśli płyn jest zanieczyszczony, należy go wymienić.
 4. Jeśli kod błędu nie zniknie, sprawdź napięcie odniesienia i sygnał masy czujnika prędkości wałka wejściowego automatycznej skrzyni biegów. Należy również sprawdzić integralność i rezystancję obwodu czujnika.
 5. Naprawić lub wymienić wszystkie uszkodzone przewody lub obwody. Jeśli obwody i przewody są w porządku, należy sprawdzić wszystkie odpowiednie czujniki i zawory elektromagnetyczne.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdź kod błędu P0716 w Technicznych Biuletynach Serwisowych (TSB) dla swojego pojazdu. Problem może mieć poprawkę wydaną przez producenta, co może zaoszczędzić czas i pieniądze podczas diagnozowania.

Diagnozę należy rozpocząć od wizualnej kontroli okablowania i złączy systemu. Uszkodzone przewody i złącza należy naprawić lub wymienić. Należy pamiętać o sprawdzeniu akumulatora i przewodów do niego podłączonych, a także o sprawdzeniu mocy alternatora.

Podłącz narzędzie skanujące do portu diagnostycznego i pobierz wszystkie zapisane kody w celu ich późniejszego wykorzystania. Jeśli występują kody czujników wejścia i wyjścia, należy ustalić, który obwód jest uszkodzony.

Upewnij się, że na powierzchniach magnetycznych czujników nie ma nadmiernej ilości zanieczyszczeń metalowych. Aby uzyskać najlepsze wyniki, przed ponownym zamontowaniem należy usunąć nadmiar zanieczyszczeń. Po wymontowaniu czujników należy również sprawdzić rowki i nacięcia na wale transmisyjnym.

Za pomocą multimetru przetestuj poszczególne czujniki zgodnie z zaleceniami producenta. Czujniki, które nie spełniają wymagań specyfikacji, należy wymienić.

Przed sprawdzeniem rezystancji i ciągłości za pomocą multimetru należy odłączyć odpowiednie regulatory. Nieprzestrzeganie tego zalecenia może spowodować awarię sterownika.

Odnotuj usterkę PCM lub błąd programowania PCM. Należy sprawdzić, czy wszystkie obwody i czujniki systemu są sprawne i zgodne ze specyfikacjami producenta.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0716 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (A4)
 • Buick
 • Chevrolet (Aveo, Captiva, Cruze)
 • Dodge (Caravan, RAM)
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai (Starex)
 • Kia (Sorento)
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Opel (Astra)
 • Ssangyong (Actyon)
 • Subaru
 • Volkswagen (Passat)
 • Volvo (XC90)

W przypadku kodu usterki P0716 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0019, P0098, P0504, P0571, P0700, P0715, P0717, P0721, P0732, P0733, P0734, P0740, P0791, P0842.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevodPL | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz