Kod błędu P069E – moduł kontroli pompy paliwa żądane świecenie MIL

Kod błędu P069E brzmi jak „moduł kontroli pompy paliwa żądane świecenie MIL”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Fuel Pump Control Module Requested MIL Illumination”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P069E

Ten kod usterki diagnostycznej (DTC) jest ogólnym kodem układu napędowego. Błąd P069E jest uważany za kod ogólny, ponieważ dotyczy wszystkich marek i modeli pojazdów. Poszczególne etapy naprawy mogą się nieznacznie różnić w zależności od modelu.

Kod błędu P069E – moduł kontroli pompy paliwa żądane świecenie MIL

Zapisany kod P069E oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył usterkę w module sterującym pompą paliwa. W związku z tym zażądał zapalenia się lampki kontrolnej usterki „Check engine”.

Moduł sterowania pompą paliwa jest odpowiedzialny za dostarczanie i regulację napięcia do przekaźnika pompy paliwa i pompy paliwa. Zazwyczaj sterownik pompy paliwa jest zintegrowany z komputerem PCM. Może to być jednak także samodzielny moduł.

Pompa paliwowa dostarcza paliwo pod ciśnieniem do układu wtryskowego. Najczęściej znajduje się on wewnątrz zbiornika paliwa, ale może być również umieszczony wzdłuż rampy paliwowej. W układach napędowych z silnikami wysokoprężnymi najczęściej stosowane są pompy wysokociśnieniowe. Są one montowane na silniku i napędzane przez silnik.

Po każdym włączeniu zapłonu (i zasileniu PCM) wykonywanych jest kilka autotestów sterownika. Sterowniki te zawierają moduł sterowania pompą paliwa.

Wykonując wewnętrzny autotest sterownika, moduł PCM może monitorować dane szeregowe. przesyłane przez sieć sterowników (CAN) w celu zapewnienia prawidłowej komunikacji między sterownikami wewnętrznymi.

Jeśli moduł sterowania pompą paliwa zażądał włączenia lampki kontrolnej, zostanie zapisany kod P069E. Zapali się lampka sygnalizacyjna usterki (MIL), a na panelu sterowania pojawi się ikona „Check Engine” (Sprawdź silnik).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P069E dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Słaby rozruch silnika.
 2. Brak możliwości uruchomienia zespołu napędowego.
 3. Problemy ze sterowalnością silnika.
 4. Inne zapisane kody.

Przyczyny błędów

Kod P069E może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony sterownik pompy paliwa.
 • Otwarty obwód w zasilaniu modułu sterowania pompą paliwa.
 • Uszkodzony lub zadziałał przełącznik odłączający napięcie pompy paliwa.
 • Awaria PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P069E

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P069E:

 1. Sprawdź napięcie na pompie paliwowej.
 2. Sprawdź przewody i złącza za pomocą multimetru.
 3. Sprawdzić bezpieczniki i przekaźniki, w razie potrzeby wymienić.
 4. Sprawdzić przełącznik paliwa awaryjnego (jeśli jest zamontowany).
 5. Sprawdź, czy pompa paliwowa działa prawidłowo, w razie potrzeby wymień ją.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli zapisane są inne kody pompy paliwowej lub zasilania paliwem, zdiagnozuj je i rozwiąż przed próbą zdiagnozowania kodu P069E. Sprawdź informacje o pojeździe w Technicznych Biuletynach Serwisowych (TSB), które odtwarzają zapisany kod. Jeśli znajdziesz odpowiednią TSB, może ona dostarczyć przydatnych informacji diagnostycznych.

Do zdiagnozowania kodu P069E potrzebne jest narzędzie do skanowania diagnostycznego, multimetr cyfrowy oraz źródło wiarygodnych informacji o pojeździe.

Zacznij od podłączenia narzędzia skanującego do portu diagnostycznego pojazdu, aby pobrać wszystkie zapisane kody i dane. Zanotować te informacje na wypadek, gdyby okazało się, że kod „miga”. Po zapisaniu wszystkich istotnych informacji należy skasować kody i przeprowadzić jazdę próbną samochodem (jeśli to możliwe) do czasu skasowania kodu lub przejścia PCM w tryb gotowości.

Jeśli PCM przejdzie w stan gotowości, kod będzie występował z przerwami i będzie trudniejszy do zdiagnozowania. Stan, który spowodował utrzymywanie się P069E, może ulec pogorszeniu, zanim będzie można postawić dokładną diagnozę. Jeśli kod zostanie usunięty, należy kontynuować diagnostykę.

Należy skorzystać ze źródła informacji o pojeździe, aby uzyskać informacje o typach złączy, schematach przyporządkowania styków złączy oraz wskazaniach lokalizacji podzespołów. Jak również schematy połączeń, blokowe schematy diagnostyczne odnoszące się do danego kodu i pojazdu.

Sprawdź, czy w obwodzie sterowania pompą paliwa jest napięcie akumulatora, korzystając z odpowiedniego schematu połączeń i multimetru. Jeśli nie, należy sprawdzić bezpieczniki i przekaźniki systemu i w razie potrzeby wymienić uszkodzone części.

Czasami samochód może być wyposażony w odłącznik napięcia pompy paliwowej, należy sprawdzić, czy nie został on aktywowany lub czy nie jest uszkodzony.

Gdy w obwodzie sterowania pompą paliwową nie ma napięcia ani masy, a wszystkie bezpieczniki i przekaźniki działają normalnie. Należy sprawdzić okablowanie i wiązki przewodów podłączone do regulatora.

Jeśli w obwodzie sterowania pompą paliwową jest napięcie, sprawdź, czy sterowniki układu nie są uszkodzone przez wodę, ciepło lub kolizję. Każdy sterownik uszkodzony (zwłaszcza przez wodę) należy uznać za wadliwy.

Jeśli obwody zasilania i uziemienia regulatora są nieuszkodzone, należy podejrzewać uszkodzenie regulatora lub błąd programowania regulatora. Wymiana sterownika wymaga jego przeprogramowania.

Jeżeli pojazd uczestniczył w wypadku, należy najpierw sprawdzić przełącznik napięcia pompy paliwa. Sprawdź integralność masy sterownika, podłączając ujemny przewód multimetru do masy. A dodatni przewód pomiarowy do napięcia akumulatora.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P069E może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Buick
 • Cadillac (Escalade)
 • Chevrolet (Captiva, Malibu, Silverado, Tahoe)
 • Ford
 • Opel (Antara, Astra, Insignia)
 • Saturn

W przypadku kodu usterki P069E czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0106, P0191, P0231, P023F, P0420, P0430, P0573, P0641, P06A6, P1682, C0035, C0561, C0899, C0900.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz

Adblock
detector