Kod błędu P068A – zbyt wczesne odłączenie przekaźnika mocy ECM/PCM

Kod błędu P068A brzmi jak „zbyt wczesne odłączenie przekaźnika mocy ECM/PCM”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „ECM/PCM Power Relay De-Energized Performance – Too Early”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P068A

Jeśli w Twoim pojeździe wyposażonym w OBD-II zapisany jest kod P068A. Oznacza to, że moduł sterujący silnika / skrzyni biegów (ECM / PCM) wykrył usterkę. Co jest związane z wyłączeniem przekaźnika zasilającego ECM / PCM. Problemem w tej usterce jest zbyt wczesne zadziałanie przekaźnika.

Kod błędu P068A – zbyt wczesne odłączenie przekaźnika mocy ECM/PCM

Większość obwodów zasilania PCM jest stosunkowo prosta i nieskomplikowana. Po przestawieniu zapłonu w pozycję „ON” do przekaźnika zostaje doprowadzone zasilanie. Powoduje to zamknięcie przez cewkę dwóch punktów styku, z których jeden jest na stałe podłączony do zasilania z akumulatora. Gdy to nastąpi, obwód zamyka się i do PCM podawane jest zasilanie z akumulatora. Dodatkowo przepuszczając przez obwód bezpiecznik lub wkładkę topikową.

Przekaźniki mają zazwyczaj konstrukcję pięciopinową. Do pierwotnego zacisku wejściowego doprowadzone jest napięcie stałe akumulatora. Połączenie masy jest uziemione do masy silnika lub podwozia.

Zacisk wejścia wtórnego jest zasilany napięciem akumulatora poprzez obwód bezpiecznika, gdy wyłącznik zapłonu znajduje się w pozycji „ON”. Czwarty zacisk to wyjście dla PCM. Piąty, to przewód sygnałowy dla Controller Area Network (CAN).

Elektroniczne systemy kontroli w pojazdach wyposażonych w OBD-II są sterowane przez sieć komputerów zwanych modułami kontrolnymi. Wiąże się to z ciągłą komunikacją pomiędzy poszczególnymi modułami za pośrednictwem sieci Controller Area Network (CAN).

Aby zapobiec uszkodzeniu elementów wewnętrznych, gdy kondensatory uwalniają zgromadzoną energię. Po wyłączeniu zapłonu przekaźnik jest powoli odłączany od napięcia, aby w sposób kontrolowany „rozładować” energię zgromadzoną w kondensatorach.

Proces ten jest nieco analogiczny do wyłączania zasilania komputera osobistego za pomocą podpowiedzi na ekranie. Nagłe usunięcie zasilania z komputera poprzez naciśnięcie przycisku zasilania nie pozwala na kontrolowane odłączenie obwodów elektronicznych. Wszyscy widzieliśmy, jak systemy operacyjne zawodzą w wyniku nieprawidłowego wyłączenia komputera.

Tak więc, gdy PCM wykryje nieprawidłową procedurę odłączania zasilania, ustawia kod P068A i w rezultacie zapala się lampka ostrzegawcza.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P068A dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Awaryjne działanie skrzyni biegów w celu zapobieżenia dalszym uszkodzeniom.
 4. Mogą wystąpić problemy z uruchomieniem silnika.
 5. Może wystąpić spadek mocy silnika.
 6. W większości przypadków silnik w ogóle nie ruszy.

Kod diagnostyczny P068A jest uważany za poważny, ponieważ w większości przypadków nie można uruchomić silnika. Jeśli ten kod jest obecny, ale silnik uruchamia się i pracuje. Najprawdopodobniej jest problem z programowaniem PCM lub samym modułem.

Przyczyny błędów

Kod P068A może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Wadliwy przekaźnik zasilania PCM.
 • Bezpiecznik przepalony.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie CAN.
 • Uszkodzone, skorodowane okablowanie lub złącza.
 • Niskie napięcie w systemie.
 • Częściowo lub całkowicie odłączony zacisk elektryczny na wyłączniku zapłonu.
 • Uszkodzony wyłącznik zapłonu.
 • Wadliwy PCM lub inny moduł sterujący, możliwy również błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P068A

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P068A:

 1. Sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń, przetarć, przerw i zwarć. Jeśli wiązka przewodów jest uszkodzona, należy ją naprawić lub wymienić.
 2. Wyczyść wszystkie diagnostyczne kody błędów z PCM i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy diagnostyczny kod błędu P068A powrócił.
 3. Jeśli kod powróci, sprawdź przekaźnik ECM/PCM, aby upewnić się, że działa prawidłowo.
 4. Dokonać przeglądu i sprawdzić bezpiecznik i wkładkę topikową.
 5. Sprawdź schemat elektryczny układu przekaźników i bezpieczników.
 6. Wyczyść ponownie kody błędów i przeprowadź jazdę próbną.
 7. Włóż kluczyk do wyłącznika zapłonu i obróć go do pozycji włączonej. Jeśli lampka Check Engine nie zapala się, ale kod w pamięci pojawia się ponownie, przekaźnik może być uszkodzony.
 8. Jeśli przekaźnik jest uszkodzony, może być konieczna wymiana i przeprogramowanie PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby wykluczyć wszystkie możliwości wystąpienia błędu P068A, należy dokonać oględzin okablowania i sprawdzić napięcie akumulatora. Sprawdź również zaciski i kable akumulatora pod kątem luźnych połączeń.

Upewnij się, że napięcie w systemie jest takie samo jak podane w instrukcji. Układ ładowania jest w pełni sprawny, a akumulator w dobrym stanie, należy rozpocząć procedurę diagnostyczną.

Zlokalizować punkt początkowy obwodu zasilania ECM/PCM. Jest to zazwyczaj stacyjka, więc użyj multimetru cyfrowego, aby sprawdzić napięcie na tym przewodzie lub zacisku. Porównać odczyt z wartością podaną w instrukcji i w razie potrzeby naprawić w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Jeśli kod pozostaje, ale zasilanie do i z wyłącznika zapłonu jest w określonym zakresie. Zwróć uwagę i przetestuj zasilanie do skrzynki bezpieczników, a następnie do złącza PCM. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dokonać niezbędnych napraw. Zapewnienie, że wszystkie parametry elektryczne są zgodne ze specyfikacją producenta.

Opisane powyżej kroki pomogą usunąć błąd P068A, ale w niektórych przypadkach, gdy przyczyna nie jest oczywista, może wystąpić powtarzająca się usterka. Ponadto, jeśli PCM jest już uszkodzony, może wymagać naprawy w specjalistycznym warsztacie.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P068A może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi (Q5)
 • Chrysler
 • Dodge (RAM)
 • Fiat (Ducato, Panda)
 • Ford (F-150, Focus, Kuga, Mondeo, S-Max, Taurus, Transit)
 • Jeep
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Opel (Antara)
 • Skoda (Octavia, Superb)
 • Volkswagen (Golf, Jetta, Passat, Tiguan, Transporter)

W przypadku kodu usterki P068A czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P068B, P0700, P0766, P0771, U0415.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz