Kod błędu P0673 – cylinder 3 usterka obwodu świec żarowych

Kod błędu P0673 brzmi jak „cylinder 3 usterka obwodu świec żarowych”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Cylinder 3 Glow Plug Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0673

Kod usterki OBD-II P0673 jest ustawiany, gdy PCM wykryje usterkę elektryczną, która jest zdefiniowana jako otwarty obwód w obwodzie sterowania świecami żarowymi w cylindrze nr 3. Ten kod jest również ustawiany, gdy PCM wykryje wahania napięcia o 10% lub więcej od wymaganego napięcia.

Kod błędu P0673 – cylinder 3 usterka obwodu świec żarowych

Świecę żarową instaluje się w głowicy cylindra bardzo blisko miejsca, które inicjuje spalanie, czyli „gorącego punktu”. Gdy komputer zarządzający pracą silnika wykryje, że silnik jest zimny, korzystając z czujników oleju i skrzyni biegów. Postanawia pomóc silnikowi, uruchamiając go za pomocą świec żarowych.

Zbyt długie włączanie powoduje stopienie świec żarowych, ponieważ ze względu na wysoką rezystancję wydzielają one ciepło, a po włączeniu żarzą się na czerwono. To intensywne ciepło jest szybko przenoszone na głowicę cylindra. Pozwala to na zatrzymanie ciepła spalania przez ułamek sekundy potrzebny do zapłonu paliwa wchodzącego do komory spalania.

Kod P0673 informuje, że coś w obwodzie świecy żarowej jest uszkodzone, co powoduje, że świeca żarowa w cylindrze numer 3 nie nagrzewa się. Aby znaleźć usterkę, należy sprawdzić cały obwód.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0673 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania zaświeci się (kod zostanie zapisany w pamięci ECM jako usterka).
 2. Silnik jest trudny do uruchomienia w niskich temperaturach lub po dłuższej przerwie w pracy, która spowodowała schłodzenie bloku.
 3. Brak mocy do czasu dostatecznego rozgrzania silnika.
 4. Wibracje i szarpanie silnika podczas przyspieszania.
 5. Podczas rozruchu silnik może być głośniejszy niż zwykle.
 6. Wskaźnik nagrzewania nie gaśnie.
 7. Podczas rozruchu może być widoczny biały dym.

Jeśli uszkodzona jest tylko jedna świeca żarowa, objawy będą minimalne, ponieważ silnik normalnie uruchamia się z jedną uszkodzoną świecą żarową. Jednak w zimnych warunkach jest bardziej prawdopodobne, że wystąpią wymienione problemy związane z usterką P0673.

Przyczyny błędów

Kod P0673 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzona świeca żarowa w cylindrze nr 3.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie sterowania świecą żarową.
 • Złącze wtykowe jest uszkodzone.
 • Uszkodzony moduł sterowania świecami żarowymi.
 • Przyczyną mogą być również przepalone bezpieczniki.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0673

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0673:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera.
 3. Wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy błąd P0673 pojawi się ponownie.
 4. Sprawdź wzrokowo, czy przewody i złącza nie są uszkodzone.
 5. Sprawdzić bezpieczniki, w razie potrzeby wymienić przepalony.
 6. Sprawdzić świecę żarową.
 7. Sprawdź moduł sterujący silnika (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Sprawdzić świecę żarową, odłączając przewód łączący. Weź woltomierz i ustaw go na pomiar „omowy”. Umieść czerwony przewód na zacisku świecy żarowej, a czarny przewód na masie.

W większości przypadków zakres ten powinien wynosić od 0,5 do 2,0 omów (sprawdź dane w fabrycznej instrukcji serwisowej). Jeśli odczyt wykracza poza dopuszczalny zakres, należy wymienić świecę żarową.

Sprawdź przewód biegnący do świecy żarowej nr 3, umieszczając czerwony przewód na przewodzie szyny zbiorczej, a czarny przewód po stronie świecy żarowej. Opór powinien być taki sam, od 0,5 do 2,0 omów. Jeśli jest wyższa, należy wymienić przewód prowadzący do świecy żarowej od opony.

Sprawdź, czy przewody nie są poluzowane, nie mają pękniętej lub brakującej izolacji. Podłącz skaner kodów do portu OBD znajdującego się pod deską rozdzielczą i ustaw kluczyk w pozycji „on” przy wyłączonym silniku. Wyczyść kody. Wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy problem z błędem P0673 ustąpił.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0673 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Audi
 • Ford (Transit)
 • Jeep
 • Mercedes-Benz (Sprinter)
 • Opel (Insignia)
 • Ssangyong (Rexton)
 • Volkswagen (Crafter, Jetta, Passat)
 • Volvo

W przypadku kodu usterki P0673 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0087, P0128, P0671, P0672, P0676.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz