Kod błędu P0670 – usterka obwodu modułu sterowania świecami żarowymi

Kod błędu P0670 brzmi jak „usterka obwodu modułu sterowania świecami żarowymi”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Glow Plug Control Module (GPCM) Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0670

Kod błędu OBD-II P0670 jest kodem ogólnym zdefiniowanym jako „awaria obwodu modułu sterowania świecami żarowymi”. Jest ustawiany, gdy moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykryje awarię samego modułu sterującego świecami żarowymi.

Kod błędu P0670 – usterka obwodu modułu sterowania świecami żarowymi

Ten kodeks dotyczy tylko pojazdów z silnikami o zapłonie samoczynnym (diesel).

Chociaż silniki wysokoprężne polegają tylko na kompresji w celu zapalenia mieszanki paliwowo-powietrznej, jest to bardzo trudne do osiągnięcia, gdy silnik jest zimny. Dlatego wszystkie silniki Diesla są wyposażone w świece żarowe. Trafiają one do komory spalania wstępnego i służą do ułatwienia początkowego podgrzewania mieszanki paliwowo-powietrznej podczas zimnego rozruchu.

W nowoczesnych systemach świece żarowe są sterowane przez specjalny moduł sterujący. Dzięki temu można wykryć opór elektryczny każdej świecy żarowej.

Ma to tę zaletę, że moduł sterujący może modulować prąd podawany na każdą świecę żarową z osobna. Wszystkie świece żarowe są więc podgrzewane do tej samej temperatury w tym samym czasie.

PCM monitoruje moduł sterowania świecami żarowymi poprzez dedykowane obwody komunikacyjne i w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek usterki uniemożliwia skuteczną komunikację. Ustawiony zostanie wtedy kod P0670 z powodu usterki obwodu modułu sterowania świecami żarowymi.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0670 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapala się lampka ostrzegawcza świecy żarowej.
 2. Słaby rozruch zimnego silnika.
 3. Głośny dźwięk stukania, który będzie obecny do momentu rozgrzania się silnika do temperatury roboczej.
 4. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym przy zimnym silniku.
 5. Spadek mocy silnika przy przyspieszaniu pojazdu.
 6. Biały dym z rury wydechowej.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.

Kod diagnostyczny P0670 jest uważany za poważny, ponieważ może prowadzić do problemów z silnikiem i obsługą. Silnik może nagle zgasnąć lub stać się nieregularny. Z tego powodu należy jak najszybciej usunąć usterkę.

Przyczyny błędów

Kod P0670 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Świeca żarowa jest uszkodzona.
 • Awaria modułu sterowania świecami żarowymi.
 • Otwarty lub zwarty obwód w wiązce przewodów.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie CAN.
 • Uszkodzona, skorodowana wiązka przewodów lub złącza.
 • Przepalony bezpiecznik lub wkładka topikowa.
 • Wadliwy lub uszkodzony sterownik regulacji świec żarowych.
 • Niskie napięcie baterii.
 • Uszkodzony moduł PCM lub błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0670

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0670:

 1. Sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń, przetarć, przerw i zwarć. Jeśli wiązka przewodów jest uszkodzona, należy ją naprawić lub wymienić.
 2. Odłączyć i sprawdzić każdy styk na magistrali CAN za pomocą specjalistycznego skanera diagnostycznego.
 3. Dokonać przeglądu i sprawdzić bezpiecznik i wkładkę topikową.
 4. Sprawdź schemat elektryczny układu przekaźników i bezpieczników.
 5. Sprawdzić i w razie potrzeby wymienić moduł sterujący świec żarowych.
 6. Jeśli problem nie ustąpi, może być konieczna wymiana i przeprogramowanie PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Błąd ten jest uważany za powszechny problem w silnikach Diesla, niezależnie od producenta. Ze względu na wysokie natężenie prądu wymagane do obsługi świec żarowych i ich skłonność do przepalania się.

Moduł sterujący świec żarowych (GPCM) wykorzystuje niskie natężenie prądu, dlatego jest mniej narażony na awarię. Również cewka jest rzadko wymieniana. Gdy mamy do czynienia z wysokim amperażem, nawet najmniejsze poluzowanie połączenia spowoduje powstanie łuku i uszkodzenie złącza.

Podłączanie baterii

Aby wykluczyć wszystkie warianty błędu P0670 należy dokonać oględzin okablowania, sprawdzić napięcie akumulatora. Należy również sprawdzić zaciski i kable akumulatora pod kątem luźnych połączeń.

Upewnij się, że napięcie w systemie jest zgodne z podanym w instrukcji. Układ ładowania jest w pełni sprawny, a akumulator w dobrym stanie, należy rozpocząć procedurę diagnostyczną.

Sprawdź okablowanie

Sprawdzić okablowanie od PCM do GPCM. Dalej w dół do solenoidu na pokrywie zaworów, od solenoidu do szyny zbiorczej i w dół do świec żarowych. Poszukaj luźnych lub skorodowanych złączy.

Odłącz czarne i zielone złącze elektryczne od GPCM. Sprawdź złącze pod kątem wyciśniętych styków i korozji. Za pomocą omomierza sprawdź, czy każdy z zacisków nie ma zwarcia do masy. W razie potrzeby skorygować zwarcie.

Nałóż smar dielektryczny na zaciski i ponownie podłącz wiązkę do GPCM. Sprawdzić przewód plusowy i przyłącze GPCM na cewce świec żarowych. Sprawdź, czy wszystkie przewody są czyste i w odpowiednim stanie.

Sprawdzić szynę zbiorczą świec żarowych. Sprawdź połączenie każdego przewodu na szynie zbiorczej i upewnij się, że są one czyste i nieuszkodzone.

Zdjąć przewód ze świecy żarowej i sprawdzić, czy nie ma zwarcia z masą. Przetestować zacisk świecy żarowej za pomocą omomierza. Świeca żarowa jest uszkodzona, jeśli opór nie mieści się w przedziale od 0,5 do 2,0 omów.

Sprawdzić opór w wiązce przewodów od świecy żarowej do opony. Opór powinien również zawierać się w przedziale od 0,5 do 2,0. Jeśli nie, wymień przewód.

Kontrola świec żarowych

Jeśli kontrola okablowania nie powiedzie się i błąd P0670 nadal pozostaje, należy zapoznać się z instrukcją serwisową. Odszukać miejsce, w którym znajduje się schemat świec żarowych. Spójrz na kolor i numer pinów do zasilania GPCM, a następnie cewki.

Sprawdź te zaciski za pomocą woltomierza zgodnie z instrukcją. Jeśli nie ma zasilania do GPCM, uszkodzony jest PCM. Jeśli jest napięcie do GPCM, sprawdź je od GPCM do cewki. Jeśli nie ma napięcia do cewki, wymień GPCM.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0670 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford (Ranger, Transit)
 • GMC
 • Hyundai (ix55)
 • Jeep (Grand Cherokee)
 • Kia (Mohave, Sorento)
 • Mercedes-Benz
 • Nissan (Note)
 • Renault (Kangoo, Megane)
 • Volkswagen (Passat, Touareg)

W przypadku kodu usterki P0670 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0380, P0381, P0382, P0383, P0384, P0409, P0671, P0672, P0673, P0674, P0675, P0676, P0677, P0678, P0679, P0680, P0681, P0682, P0683, P0684, P228C, P2784, B1207, U0001.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz