Kod błędu P0669 – obwód wewnętrznego czujnika temperatury „A” PCM/ECM/TCM wysoki

Kod błędu P0669 brzmi jak „obwód wewnętrznego czujnika temperatury „A” PCM/ECM/TCM wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „PCM/ECM/TCM Internal Temperature Sensor „A” Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0669

Jeśli w Twoim pojeździe wyposażonym w OBD-II został zapisany kod P0669. Oznacza to, że w wewnętrznym czujniku „A” została wykryta usterka przez moduł sterowania skrzynią biegów/silnikiem/przekładnią (PCM/ECM/TCM). Co jest związane z czujnikiem temperatury wewnętrznej. Problem z tą usterką polega na tym, że w module wykryto niski sygnał czujnika temperatury wewnętrznej.

Kod błędu P0669 – obwód wewnętrznego czujnika temperatury

Większość obwodów zasilania PCM jest stosunkowo prosta i nieskomplikowana. Po przestawieniu zapłonu w pozycję „ON” do przekaźnika zostaje doprowadzone zasilanie. Powoduje to zamknięcie przez cewkę dwóch punktów styku, z których jeden jest na stałe podłączony do zasilania z akumulatora. Gdy to nastąpi, obwód zamyka się i do PCM podawane jest zasilanie z akumulatora. Dodatkowo przepuszczając przez obwód bezpiecznik lub wkładkę topikową.

Przekaźniki mają zazwyczaj konstrukcję pięciopinową. Do pierwotnego zacisku wejściowego doprowadzone jest napięcie stałe akumulatora. Połączenie masy jest uziemione do masy silnika lub podwozia.

Zacisk wejścia wtórnego jest zasilany napięciem akumulatora poprzez obwód bezpiecznika, gdy wyłącznik zapłonu znajduje się w pozycji „ON”. Czwarty zacisk to wyjście dla PCM. Piąty, to przewód sygnałowy dla Controller Area Network (CAN).

Elektroniczne systemy kontroli w pojazdach wyposażonych w OBD-II są sterowane przez sieć komputerów zwanych modułami kontrolnymi. Wiąże się to z ciągłą komunikacją pomiędzy poszczególnymi modułami za pośrednictwem sieci Controller Area Network (CAN).

Celem wewnętrznego czujnika temperatury PCM / ECM / TCM jest monitorowanie temperatury różnych czujników umieszczonych w modułach sterujących. Usterki są wykrywane przez awarie autotestu modułu sterującego. W niektórych pojazdach te trzy moduły są połączone w jedną zespoloną jednostkę, zwykle określaną jako PCM.

Gdy PCM, ECM lub TCM wykryje wysoki sygnał czujnika temperatury wewnętrznej, który jest poza specyfikacją, ustawiony zostanie kod P0669. Zapali się również lampka ostrzegawcza silnika lub lampka ostrzegawcza skrzyni biegów.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0669 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Awaryjne działanie skrzyni biegów w celu zapobieżenia dalszym uszkodzeniom.
 4. Mogą wystąpić problemy z uruchomieniem silnika.
 5. Może wystąpić spadek mocy silnika.
 6. W większości przypadków silnik w ogóle nie ruszy.

Kod diagnostyczny P0669 waha się od średniego do bardzo ciężkiego, w zależności od specyfiki problemu. Może zapalić się lampka usterki lub pojazd może nie ruszyć.

Przyczyny błędów

Kod P0669 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony przekaźnik zasilania PCM, ECM lub TCM.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie CAN.
 • Uszkodzone, skorodowane okablowanie lub złącza.
 • Niskie napięcie w systemie.
 • Uszkodzony wyłącznik zapłonu.
 • Wadliwy PCM lub inny moduł sterujący, możliwy również błąd programowania.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0669

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0669:

 1. Sprawdzić wiązkę przewodów pod kątem uszkodzeń, przetarć, przerw i zwarć. Jeśli wiązka przewodów jest uszkodzona, należy ją naprawić lub wymienić.
 2. Wyczyść wszystkie diagnostyczne kody błędów z PCM i wykonaj jazdę próbną, aby sprawdzić, czy diagnostyczny kod błędu P0669 powróci.
 3. Jeśli kod powróci, sprawdź przekaźnik ECM/PCM/TCM, aby upewnić się, że działa prawidłowo.
 4. Sprawdź schemat połączeń układu przekaźników i bezpieczników.
 5. Wyczyść ponownie kody błędów i przeprowadź jazdę próbną.
 6. Włóż kluczyk do wyłącznika zapłonu i obróć go do pozycji włączonej. Jeśli lampka Check Engine nie zapala się, ale kod w pamięci pojawia się ponownie, przekaźnik może być uszkodzony.
 7. Jeśli przekaźnik jest uszkodzony, może być konieczna wymiana i przeprogramowanie PCM.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Aby wykluczyć wszystkie możliwości wystąpienia błędu P0669, należy dokonać oględzin okablowania i sprawdzić napięcie akumulatora. Sprawdź również zaciski i kable akumulatora pod kątem luźnych połączeń.

Upewnij się, że napięcie w systemie jest takie samo jak podane w instrukcji. Układ ładowania jest w pełni sprawny, a akumulator w dobrym stanie, należy rozpocząć procedurę diagnostyczną.

Zlokalizować punkt początkowy obwodu zasilania ECM/PCM/TCM. Jest to zazwyczaj stacyjka, więc użyj multimetru cyfrowego, aby sprawdzić napięcie na tym przewodzie lub zacisku. Porównać odczyt z wartością podaną w instrukcji i w razie potrzeby naprawić w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Większość, ale nie wszystkie, moduły sterujące wymagają napięcia odniesienia o wartości około 9 V. Wymagania dotyczące napięcia różnią się w zależności od roku i modelu pojazdu.

Jeśli kod jest zachowany, ale zasilanie do i ze stacyjki mieści się w określonym zakresie. Zwróć uwagę i przetestuj zasilanie do skrzynki bezpieczników, a następnie do złącza PCM. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości dokonać niezbędnych napraw. Zapewnienie, że wszystkie parametry elektryczne są zgodne ze specyfikacją producenta.

Opisane powyżej kroki pomogą usunąć błąd P0669, ale w niektórych przypadkach, gdy przyczyna nie jest oczywista, może występować usterka przerywana. Ponadto, jeśli PCM jest już uszkodzony, może wymagać naprawy w specjalistycznym warsztacie.

En qué vehículos es más frecuente este problema

Problem z kodem P0669 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • BMW
 • Chevrolet
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Mazda
 • Nissan
 • Opel
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P0669 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0634, P0666, P0667, P0668.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz