Kod błędu P0665 – obwód sterowania zaworem regulacyjnym kolektora dolotowego wysoki (Bank 2)

Kod błędu P0665 brzmi jak „obwód sterowania zaworem regulacyjnym kolektora dolotowego wysoki (Bank 2)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Manifold Tuning Valve Control Circuit High (Bank 2)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0665

Zapisany kod P0665 wskazuje, że moduł sterowania skrzynią biegów (PCM) wykrył wysoki poziom sygnału w obwodzie elektrozaworu sterującego kolektorem dolotowym (IMAC). Bank 2 wskazuje, że usterka wystąpiła w grupie silników, która nie zawiera cylindra numer jeden.

Kod błędu P0665 – obwód sterowania zaworem regulacyjnym kolektora dolotowego wysoki (Bank 2)

System IMAC został zaprojektowany w celu precyzyjnego dostrojenia i regulacji przepływu powietrza. Jest ona doprowadzana do dolnego kolektora dolotowego, głowic cylindrów i komór spalania.

Sterowany przez PCM elektromagnetyczny zawór sterujący powietrzem otwiera i zamyka jedną lub więcej klap. Pasują one szczelnie na wloty do cylindrów. Producenci samochodów stosują jednak różne rodzaje systemów IMAC.

Czasami klapy kolektora dolotowego są przymocowane do elektronicznego solenoidu za pomocą pręta lub wałka. Przebiega on wzdłuż każdej głowicy cylindra i przez każdy otwór wlotowy. W tym przypadku wszystkie klapy otwierają się jednocześnie i za pomocą jednego solenoidu.

Dlatego wszystkie klapy mogą być niesprawne z powodu jednej, która się zacina lub zacina, lub z powodu wadliwej cewki.

PCM monitoruje sygnały napięcia wejściowego z cewki IMAC, aby określić, czy siłownik działa prawidłowo. Monitoruje również ciśnienie bezwzględne kolektora (MAP), temperaturę powietrza w kolektorze, temperaturę powietrza dolotowego. Wykorzystuje również czujniki położenia przepustnicy, tlenu i przepływu masowego powietrza (MAF).

Po wykryciu określonych warunków wlotu powietrza, prędkości pojazdu i pozycji przepustnicy. PCM odpowiednio dostosowuje rzeczywiste położenie przepustnicy powietrza. Jeśli PCM wykryje poziom napięcia w obwodzie IMAC, który jest powyżej granicy wartości zadanej, zapisany zostanie kod P0665.

Może również zapalić się lampka kontrolna usterki. Lampka kontrolna MIL często wymaga kilku cykli zapłonu przy awarii siłownika IMAC.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0665 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka ostrzegawcza „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą wystąpić przeskoki zapłonu w cylindrach silnika. Silnik samochodu może też pracować nieregularnie.
 3. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Może również wystąpić zwiększony hałas silnika, grzechotanie i stukanie.
 5. Problemy z rozruchem na zimno.
 6. Zmniejszona moc silnika.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P0665 jest uważany za dość poważny i potencjalnie szkodliwy dla wewnętrznych komponentów Twojego silnika. Istnieje możliwość, że części z klapek dostaną się do komory spalania silnika, powodując znaczne szkody.

Przyczyny błędów

Kod P0665 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzona cewka siłownika IMAC.
 • Luźne lub zaklinowane prowadnice kolektora dolotowego.
 • Uszkodzony czujnik położenia run-flat kolektora dolotowego.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie sterowania cewki IMAC.
 • Uszkodzone złącze elektryczne.
 • Uszkodzony czujnik MAP.
 • Wadliwa magistrala CAN.
 • Moduł sterujący silnika (PCM) jest uszkodzony.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0665

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0665:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawił się błąd P0665.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną samochodem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo przewody elektryczne i złącza.
 4. Jeśli kod błędu pozostaje, odłącz i sprawdź każdy pin magistrali CAN za pomocą specjalnego skanera diagnostycznego.
 5. Sprawdzić zawór elektromagnetyczny modyfikacji geometrii kolektora dolotowego (Bank 2).
 6. Sprawdzić moduł sterowania wtryskiwaczami paliwa.
 7. Sprawdzić przewód masy modułu sterującego zasilacza (PCM) lub jednego z pomocniczych modułów sterujących samochodu.
 8. W razie potrzeby sprawdzić ciągłość obwodów między poszczególnymi modułami sterującymi samochodu, korzystając ze schematu połączeń magistrali CAN producenta pojazdu.
 9. Zmierzyć napięcie i rezystancję obwodu elektrozaworu modyfikacji geometrii kolektora dolotowego za pomocą woltomierza cyfrowego.
 10. Porównaj uzyskane wartości z wartościami podanymi w specyfikacji producenta.
 11. Jeśli nigdzie nie stwierdzono problemów, należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić moduł sterowania układem napędowym (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić po wykryciu błędu P0665 jest wyczyszczenie wszystkich kodów, aby zobaczyć, czy pojawia się on ponownie. Jeśli się nie pojawi, wykonaj jazdy próbne pojazdem. Aby sprawdzić, czy kod jest ponownie aktywny po kilku cyklach operacyjnych. Jeśli ponownie się uaktywni, kontynuuj diagnostykę.

Następnie należy zlokalizować zawór sterujący kolektorem wlotowym. Może to być kłopotliwe, ponieważ częściej są one montowane wewnętrznie, w kolektorze dolotowym.

Złącze zaworu powinno być w miarę dostępne, więc sprawdź je. Szukaj uszkodzonych styków, stopionego plastiku itp. Aby upewnić się, że wykonuje prawidłowe połączenie elektryczne.

Kontrola zaworu elektromagnetycznego

Korzystając z możliwości skanera OBD2, spróbuj sterować zaworem i określ, czy działa w pełnym zakresie. Jeśli słyszysz kliknięcia dochodzące z kolektora dolotowego, prawdopodobnie jest to związane z działaniem zaworu sterującego kolektorem dolotowym.

Jeśli podczas regulacji czujnika za pomocą skanera z wlotu powietrza wydobywa się nienormalny dźwięk klikania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z niedrożnością lub sam zawór utknął z takiego czy innego powodu.

Więc wyjmij zawór i fizycznie sprawdź go i wnętrze kolektora dolotowego, czy nie ma żadnych przeszkód. Jeśli nie ma przeszkód i występują kliknięcia, można spróbować wymienić zawór, prawdopodobnie to jest problem.

Sprawdzenie instalacji elektrycznej

Sprawdzić wiązkę przewodów podłączoną do zaworu sterującego. Wiązki te mogą przechodzić przez części silnika i inne obszary o wysokiej temperaturze. Ponadto z czasem może dojść do ścierania lub pęknięć spowodowanych drganiami silnika.

Jeśli nie znaleziono problemu, ale kod błędu P0665 pozostaje, należy przyjrzeć się modułowi sterowania silnikiem (PCM). Rzadko się to udaje, ale zdarza się.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0665 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Jeep
 • Lexus
 • Mazda
 • Mercedes-Benz
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P0665 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P2745, P2746, P2747.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz