Kod błędu P0662 – obwód sterowania zaworem regulacyjnym kolektora dolotowego wysoki (Bank 1)

Kod błędu P0662 brzmi jak „obwód sterowania zaworem regulacyjnym kolektora dolotowego wysoki (Bank 1)”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Intake Manifold Tuning Valve Control Circuit High (Bank 1)”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0662

Zapisany kod P0662 wskazuje, że moduł sterowania skrzynią biegów (PCM) wykrył wysoki poziom sygnału w obwodzie elektrozaworu sterującego kolektorem dolotowym (IMAC). Bank 1 wskazuje, że usterka wystąpiła w grupie silnika, która zawiera cylinder numer jeden.

Kod błędu P0662 – obwód sterowania zaworem regulacyjnym kolektora dolotowego wysoki (Bank 1)

System IMAC został zaprojektowany w celu dokładnego dostrojenia i regulacji przepływu powietrza. Który dostaje się do dolnego kolektora dolotowego, głowic cylindrów i komór spalania.

Sterowany przez PCM elektromagnetyczny zawór sterujący powietrzem otwiera i zamyka jeden lub więcej amortyzatorów. Pasują one szczelnie na wloty do cylindrów. Producenci pojazdów stosują jednak różne rodzaje systemów IMAC.

Czasami klapy kolektora dolotowego są przymocowane do elektronicznego solenoidu poprzez pręt lub wałek. Przebiega on wzdłuż każdej głowicy cylindra i przez każdy otwór wlotowy. W tym przypadku wszystkie klapy otwierają się jednocześnie i za pomocą jednego solenoidu.

Dlatego też wszystkie klapy mogą być nieczynne z powodu zacięcia się lub przyklejenia jednej klapy lub wadliwej cewki.

Aby określić, czy siłownik działa prawidłowo, PCM monitoruje sygnały napięcia wejściowego z cewki IMAC. Monitoruje również ciśnienie bezwzględne kolektora (MAP), temperaturę powietrza w kolektorze, temperaturę powietrza dolotowego. Ponadto wykorzystywane są również dane z czujników położenia przepustnicy, tlenu i przepływu masowego powietrza (MAF).

Gdy tylko zostaną wykryte określone warunki wlotu powietrza, prędkość pojazdu i pozycja przepustnicy. PCM odpowiednio dostosowuje rzeczywistą pozycję przepustnicy. Jeśli PCM wykryje poziom napięcia w obwodzie IMAC, który jest powyżej ustawionej granicy parametrów, zapisany zostanie kod P0662.

Może również zapalić się lampka kontrolna usterki. Lampka kontrolna MIL często wymaga kilku cykli zapłonu przy awarii siłownika IMAC, aby się uaktywnić.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0662 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. W cylindrach silnika mogą wystąpić usterki zapłonu. Samochód może również pracować w sposób nieregularny.
 3. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Zwiększony hałas silnika, a także może występować grzechotanie lub stukanie.
 5. Problemy z rozruchem na zimno.
 6. Zmniejszona wydajność silnika.
 7. Zwiększone zużycie paliwa.

Błąd P0662 jest uważany za dość poważny i potencjalnie szkodliwy dla wewnętrznych elementów Twojego silnika. Istnieje szansa, że części z klap dostaną się do komory spalania silnika, powodując znaczne uszkodzenia.

Przyczyny błędów

Kod P0662 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Cewka siłownika IMAC jest uszkodzona.
 • Luźne lub zakleszczone prowadnice kolektora dolotowego.
 • Uszkodzony czujnik położenia prowadnicy kolektora dolotowego.
 • Otwarty lub zwarty obwód w obwodzie sterowania cewki IMAC.
 • Uszkodzone złącze elektryczne.
 • Uszkodzony czujnik MAP.
 • Uszkodzona magistrala CAN.
 • Uszkodzony moduł sterujący silnika (PCM).

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0662

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0662:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach wystąpił błąd P0662.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo przewody elektryczne i złącza.
 4. Jeśli kod błędu pozostaje, odłącz i sprawdź każdy pin magistrali CAN za pomocą specjalistycznego skanera diagnostycznego.
 5. Sprawdzić zawór elektromagnetyczny modyfikacji geometrii kolektora dolotowego (Bank 1).
 6. Sprawdzić moduł sterowania wtryskiwaczami paliwa.
 7. Sprawdzić przewód masy modułu sterowania układu napędowego (PCM) lub jednego z pomocniczych modułów sterujących pojazdu.
 8. W razie potrzeby sprawdzić ciągłość obwodów między poszczególnymi modułami sterującymi pojazdu za pomocą schematu elektrycznego magistrali CAN producenta pojazdu.
 9. Zmierzyć napięcie i rezystancję obwodu elektrozaworu geometrii kolektora dolotowego za pomocą woltomierza cyfrowego.
 10. Porównaj uzyskane wartości z wartościami podanymi w specyfikacji producenta.
 11. Jeśli nigdzie nie stwierdzono problemów, należy sprawdzić i w razie potrzeby wymienić moduł sterujący układu napędowego (PCM).

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli wykryto błąd P0662, jest wyczyszczenie wszystkich kodów, aby zobaczyć, czy pojawia się on ponownie. Jeśli się nie pojawi, wykonaj jazdy próbne pojazdem. Aby sprawdzić, czy kod jest ponownie aktywny po kilku cyklach pracy. Jeśli ponownie się uaktywni, kontynuuj diagnostykę.

Następnie trzeba zlokalizować zawór sterujący kolektorem dolotowym. Może to być kłopotliwe, ponieważ częściej są one montowane wewnętrznie, w kolektorze dolotowym.

To powiedziawszy, złącze dla zaworu powinno być w miarę dostępne, więc sprawdź je. Szukaj uszkodzonych styków, stopionego plastiku itp. Aby upewnić się, że wykonuje prawidłowe połączenie elektryczne.

Sprawdzić zawór elektromagnetyczny

Wykorzystując możliwości skanera OBD2, spróbuj sterować zaworem i określ, czy działa w pełnym zakresie. Jeśli słyszysz klikający dźwięk dochodzący z kolektora dolotowego, najprawdopodobniej jest on związany z działaniem zaworu sterującego kolektorem dolotowym.

Jeśli podczas regulacji czujnika za pomocą skanera z kolektora dolotowego dochodzi nienormalny odgłos klikania. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z niedrożnością lub sam zawór utknął z takiego czy innego powodu.

Konieczne jest zatem wymontowanie zaworu i fizyczne sprawdzenie go oraz wnętrza kolektora dolotowego pod kątem ewentualnych niedrożności. Jeśli nie ma przeszkód i występują kliknięcia, można spróbować wymienić zawór, prawdopodobnie to jest problem.

Sprawdzenie instalacji elektrycznej

Sprawdzić zespół przewodów związany z zaworem sterującym. Wiązki te mogą przechodzić przez części silnika i inne obszary o wysokiej temperaturze. Może również wystąpić strzępienie lub pęknięcie z czasem spowodowane wibracjami silnika.

Jeśli nie znaleziono żadnych problemów, ale kod błędu P0662 pozostaje, należy przyjrzeć się modułowi sterowania silnikiem (PCM). Rzadko się to udaje, ale zdarza się.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0662 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Acura (RSX)
 • Chevrolet (Lacetti)
 • Chrysler
 • Daewoo (Gentra)
 • Dodge
 • Ford
 • Honda (CR-V, Civic)
 • Hyundai (Santa Fe, Tucson)
 • Isuzu
 • Land Rover
 • Mazda (3, 6)
 • Mitsubishi
 • Opel
 • Porsche
 • Saturn

W przypadku kodu usterki P0662 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0125, P0128, P0660, P0661, P0663, P0664, P0665, P2089.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz