Kod błędu P0659 – napięcie zasilania siłownika „A” obwód wysoki

Kod błędu P0659 brzmi jak „napięcie zasilania siłownika „A” obwód wysoki”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Actuator Supply Voltage „A” Circuit High”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0659

Kod błędu OBD-II P0659 jest kodem ogólnym, który określa się jako „wysoki poziom sygnału w obwodzie napięcia zasilania napędu „A””. Jest ustawiany, gdy moduł sterujący wykryje wysoki poziom sygnału pomiędzy dwoma lub więcej modułami sterującymi.

Kod błędu P0659 – napięcie zasilania siłownika

Moduł sterujący silnika (ECM) jest odpowiedzialny za monitorowanie i regulację licznych czujników i elementów wykonawczych. Zapewnia również sprawne działanie wszystkich tych elementów zgodnie z wymaganymi wartościami.

Robi się to w celu maksymalizacji ekonomii i wydajności pojazdu.

Gdy ECM wykryje nieprawidłową wartość w obwodzie napięcia zasilania napędu. Rozpoznaje on nieprawidłowości poprzez porównanie wartości rzeczywistych z wartościami pożądanymi.

Jeśli są one poza pożądanymi granicami, na zestawie wskaźników zapali się lampka kontrolna usterki (MIL), a kod P0659 zostanie zapisany w pamięci. ECM musi monitorować tę usterkę przez kilka cykli, zanim zapali się lampka usterki.

Oznaczenie „A” odnosi się do części obwodu CAN (sieci sterownika), a nie do konkretnego obwodu, przewodu lub części. W celu określenia należy skorzystać z informacji serwisu technicznego producenta oryginalnego sprzętu.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0659 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” na panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą również występować inne powiązane kody usterek.
 3. Rzeczywiste objawy zależą od tego, gdzie w systemie CAN wystąpiła usterka.
 4. Słaba zmiana biegów.
 5. Silnik gaśnie lub słabo się uruchamia.
 6. Zmniejszona wydajność silnika.
 7. Ogólne złe właściwości jezdne.
 8. Zwiększone zużycie paliwa.

Usterka P0659 wskazuje na usterkę komunikacji w systemie CAN, dlatego mogą wystąpić problemy ze zdolnością do jazdy i inne objawy. W zależności od tego, co jest dotknięte, błąd może być umiarkowany lub ciężki.

Przyczyny błędów

Kod P0659 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Spalona, uszkodzona, zwarta lub skorodowana wiązka przewodów lub złącza.
 • Uszkodzenie elementów elektronicznych lub elektrycznych w wyniku skoków napięcia.
 • Niskie napięcie baterii lub systemu.
 • Wnikanie wody do modułów sterujących i wiązek przewodów.
 • Wadliwe lub uszkodzone czujniki.
 • Uszkodzenie PCM lub innego modułu sterującego.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0659

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0659:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P0659.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Zmierz napięcie akumulatora i porównaj wartość ze specyfikacją producenta.
 4. Sprawdzić ciągłość obwodów elektrycznych i połączeń.
 5. Sprawdzić działanie modułu sterującego (PCM) zgodnie z procedurą producenta pojazdu.
 6. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Diagnozowanie kodu P0659 nie jest zalecane bez specjalistycznej wiedzy, ponieważ magistrala CAN składa się z tysięcy obwodów, które łączą wiele jednostek sterujących. Do tego dochodzi duża liczba czujników, które są połączone z PCM przez kilkaset kolejnych obwodów.

Znalezienie przerwanego obwodu jest skomplikowanym zadaniem, wymagającym kompletnego sprawdzenia całej wiązki przewodów i indywidualnego przetestowania każdego przewodu.

Jeśli jesteś wystarczająco pewny swoich umiejętności diagnostycznych, aby zdiagnozować ten kod, rozpocznij procedurę od sprawdzenia wszystkich widocznych przewodów. Szukaj oczywistych oznak uszkodzeń, takich jak stłuczenia, otarcia i korozja.

W przypadku stwierdzenia usterek, najlepszym rozwiązaniem jest wymiana odpowiedniego odcinka wiązki przewodów pomiędzy złączami. Wymień wiązkę przewodów w razie potrzeby, usuń wszelkie kody i ponownie przeskanuj system pod kątem zwróconych kodów.

Ponieważ wszystkie urządzenia sterujące wymagają do pracy niezawodnego uziemienia, należy dokładnie sprawdzić wszystkie połączenia uziemiające. Zapoznaj się z instrukcją obsługi, aby znaleźć wszystkie punkty uziemienia w samochodzie i faktyczną lokalizację wszystkich modułów sterujących.

Jeśli kod P0659 utrzymuje się po usunięciu widocznych błędów w okablowaniu, szanse na pomyślne rozwiązanie są bardzo małe. Dlatego najlepiej zlecić profesjonalną diagnozę i naprawę pojazdu.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0659 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet (Aveo, Cruze)
 • Chrysler
 • Dodge
 • Fiat
 • Ford
 • GMC (Acadia)
 • Honda
 • Land Rover (Range Rover)
 • Nissan
 • Peugeot
 • Skoda (Octavia)
 • Toyota
 • GAZelle (Next)

W przypadku kodu usterki P0659 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0657, P0658, P2669, P2670, P2671.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz