Kod błędu P0649 – nieprawidłowe działanie obwodu kontrolnego lampki kontrolnej prędkości obrotowej

Kod błędu P0649 brzmi jak „nieprawidłowe działanie obwodu kontrolnego lampki kontrolnej prędkości obrotowej”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Speed Control Lamp Control Circuit Malfunction”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P0649

Kod usterki OBD-II P0649 jest ogólnym kodem usterki, który najczęściej definiowany jest jako „usterka obwodu sterowania lampą monitorującą prędkość”. Jest ustawiana, gdy PCM wykryje usterkę w obwodzie sterowania lampką monitorującą prędkość (tempomat).

Kod błędu P0649 – nieprawidłowe działanie obwodu kontrolnego lampki kontrolnej prędkości obrotowej

Lampka monitora prędkości znajduje się na desce rozdzielczej. Jego główną funkcją jest ostrzeganie kierowcy o włączeniu systemu kontroli prędkości.

System kontroli prędkości jest również określany jako tempomat.

PCM zawsze monitoruje ciągłość obwodu sterowania lampką monitora prędkości po każdym włączeniu zapłonu. Układ regulacji prędkości wykorzystuje dane wejściowe z czujnika prędkości pojazdu (VSS).

Wykorzystuje również dane z czujników prędkości kół do automatycznej regulacji prędkości pojazdu. Dochodzi do tego, gdy tempomat zostanie aktywowany przez kierowcę.

Po każdym włączeniu zapłonu i podaniu zasilania do PCM wykonywanych jest kilka autotestów sterownika. Oprócz wykonywania wewnętrznych autotestów kontrolera. Dane szeregowe z poszczególnych modułów są przesyłane przez sieć Controller Area Network (CAN), co umożliwia komunikację ze sterownikami pokładowymi.

W przypadku wykrycia problemu podczas monitorowania obwodu sterowania lampą prędkości. Kod P0649 zostanie zapisany i może zapalić się lampka sygnalizacyjna awarii (MIL).

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P0649 dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” w panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Podświetlona lampka ostrzegawcza systemu bezpieczeństwa (lampka ostrzegawcza monitora prędkości) może się zapalić lub nie.
 3. System kontroli prędkości może nie działać.
 4. Mogą również występować inne kody błędów związane z kontrolą prędkości.

Kod usterki P0649 powinien być traktowany jako poważny kod, ponieważ jeśli jest obecny, prawdopodobnie nie będziesz w stanie aktywować funkcji tempomatu.

Przyczyny błędów

Kod P0649 może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzona lampka tempomatu.
 • Otwarty obwód lub zwarcie w obwodzie sterowania wskaźnikiem prędkości.
 • Uszkodzona, przepalona, zwarta lub skorodowana wiązka przewodów na magistrali CAN.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P0649

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P0649:

 1. Odczytać wszystkie dane i zapisane kody usterek, za pomocą skanera OBD-II.
 2. Wyczyść kody i sprawdź, czy kod błędu P0649 pojawi się ponownie.
 3. Przetestować lampkę monitora prędkości i płytkę drukowaną na desce rozdzielczej.
 4. Sprawdzić, czy wiązka przewodów nie jest uszkodzona.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Diagnostykę błędu P0649 należy rozpocząć od podłączenia narzędzia skanującego do portu diagnostycznego pojazdu i pobrania wszystkich zapisanych kodów i danych. Po zapisaniu wszystkich niezbędnych informacji należy skasować kody i przeprowadzić jazdę próbną pojazdem.

Jeśli po skasowaniu kodu i jeździe próbnej błąd powróci, należy kontynuować diagnostykę. Sprawdzić, czy w obwodzie lampy ostrzegawczej prędkości jest napięcie akumulatora, posługując się odpowiednim schematem elektrycznym.

Jeśli nie ma napięcia, sprawdź bezpieczniki systemowe i przekaźniki i w razie potrzeby wymień uszkodzone części. Jeśli w lampce ostrzegawczej monitora prędkości zostanie wykryte napięcie, będzie to oznaczało, że jest ona uszkodzona.

Jeśli lampka ostrzegawcza prędkości działa normalnie, a kod P0649 pozostaje aktywny, za pomocą multimetru sprawdź bezpieczniki i przekaźnik zasilania sterownika. W razie potrzeby wymienić przepalone bezpieczniki.

Jeżeli wszystkie bezpieczniki i przekaźniki działają prawidłowo, należy przeprowadzić oględziny okablowania i wiązek sterownika. Należy również sprawdzić uziemienie podwozia i silnika.

Jeśli obwody zasilania i masy sterownika są nienaruszone, prawdopodobnie masz uszkodzony sterownik lub błąd w programowaniu. W niektórych przypadkach przeprogramowane sterowniki można kupić na rynku wtórnym.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P0649 może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Chevrolet
 • Chrysler
 • Dodge
 • Ford
 • Honda
 • Hyundai
 • Jeep

W przypadku kodu usterki P0649 czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P0513, P0648, P0650.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz