Kod błędu P063E – konfiguracja automatyczna wejście przepustnicy nie jest obecne

Kod błędu P063E brzmi jak „konfiguracja automatyczna wejście przepustnicy nie jest obecne”. Często w oprogramowaniu skanera OBD-2 nazwa może mieć angielską pisownię „Auto Configuration Throttle Input Not Present”.

Opis techniczny i dekodowanie błędu P063E

Zapisany kod P063E oznacza, że moduł sterujący układu napędowego (PCM) wykrył usterkę. Co jest spowodowane brakiem sygnału wejściowego do przepustnicy z auto-tune.

Kod błędu P063E – konfiguracja automatyczna wejście przepustnicy nie jest obecne

Po przekręceniu kluczyka zapłonu do pozycji ON i podaniu napięcia na różne sterowniki pokładowe (w tym PCM). Inicjowane są liczne procedury autodiagnostyczne.

PCM wykorzystuje wejścia z czujników silnika do automatycznego ustawienia strategii rozruchu silnika i przeprowadzenia tych autotestów. Pozycja przepustnicy jest jednym z kluczowych sygnałów wejściowych wymaganych przez PCM do automatycznego strojenia.

Czujnik położenia przepustnicy (TPS) dostarcza sygnał wejściowy do PCM w celu wykonania auto-tune. TPS to czujnik o zmiennej rezystancji, który montowany jest na korpusie przepustnicy.

Końcówka wałka przepustnicy jest włożona do środka TPS, w miarę poruszania się wałka, porusza również potencjometr wewnątrz TPS i powoduje zmianę rezystancji obwodu. Zmienia to napięcie obwodu sygnału TPS, który jest podawany do PCM.

Jeżeli PCM nie może wykryć obwodu wejściowego położenia przepustnicy, gdy wyłącznik zapłonu jest ustawiony w pozycji ON i do PCM jest podawane napięcie. Kod P063E zostanie zapisany i może zapalić się lampka kontrolna usterki.

Może również dojść do dezaktywacji systemu automatycznego dostrajania, co spowoduje poważne problemy z jazdą.

Objawy wadliwego działania

Głównym objawem błędu P063E dla kierowcy jest świecenie lampki kontrolnej awarii (MIL), którą można nazwać CheckEngine.

Mogą się one również objawiać jako:

 1. Zapali się lampka kontrolna „Check engine” w panelu sterowania (kod zostanie zapisany jako usterka).
 2. Mogą być również obecne inne powiązane kody usterek (np. czujnik położenia przepustnicy (TPS)).
 3. Pływające obroty, a także próby przeciągnięcia na biegu jałowym.
 4. Opóźniony start silnika.
 5. Za kierownicą.

Kody konfiguracji automatycznej należy traktować poważnie, ponieważ może to mieć wpływ na rozruch silnika, pracę na biegu jałowym i właściwości jezdne. Zapisany kod P063E należy traktować poważnie, starać się go jak najszybciej rozwiązać.

Przyczyny błędów

Kod P063E może oznaczać, że wystąpił jeden lub więcej z następujących problemów:

 • Uszkodzony czujnik położenia przepustnicy (TPS).
 • Awaria obwodu sterowania przepustnicą lub złe połączenie elektryczne między TPS a PCM.
 • Korozja w złączu TPS.
 • Czasami przyczyną jest uszkodzony moduł PCM.

Jak skasować lub zresetować kod błędu P063E

Kilka sugerowanych kroków rozwiązywania problemów i korygowania kodu błędu P063E:

 1. Odczytaj wszystkie zapisane dane i kody błędów za pomocą narzędzia skanującego OBD-II. Aby dowiedzieć się, kiedy i w jakich okolicznościach pojawia się błąd P063E.
 2. Wyczyść kody błędów z pamięci komputera i wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy usterka pojawi się ponownie.
 3. Sprawdzić wzrokowo okablowanie elektryczne i połączenia związane z czujnikiem położenia przepustnicy pod kątem poluzowania i uszkodzenia.
 4. Sprawdź czujnik TPS.
 5. Wyczyść ponownie kod błędu z pamięci komputera, wykonaj jazdę próbną pojazdem, aby sprawdzić, czy problem został rozwiązany.

Diagnozowanie i rozwiązywanie problemów

Jeśli czujnik został niedawno wymieniony, może być konieczne wyregulowanie TPS. W niektórych pojazdach instrukcja montażu wymaga odpowiedniej regulacji, aby zapobiec wystąpieniu błędu P063E.

Jeśli nie ma żadnych objawów, problem może być przerywany, a wyczyszczenie kodu może czasami rozwiązać go tymczasowo. W takim przypadku na pewno powinieneś sprawdzić okablowanie, czy nie jest nigdzie wyszczerbione, przetarte itp.

Czujnik położenia przepustnicy

Czujniki te mają zazwyczaj trzy przewody: napięcie referencyjne 5V podawane przez komputer PCM, masę oraz sygnał sterujący czujnikiem. Upewnij się, że wszystkie połączenia są pewne i nie ma luźnych przewodów w wiązce.

Sprawdź niezawodność uziemienia za pomocą woltomierza cyfrowego ustawionego na skalę Ohm. Sprawdź też napięcie referencyjne z PCM, powinno być 5 V. Sygnał nadajnika położenia należy również sprawdzić multimetrem, czy napięcie wzrasta płynnie, nie opadając w całym zakresie ruchu.

Zakres oscylacji powinien zawierać się w przedziale od 0,5V do 4,5V. Wartość minimalna jest wyświetlana, gdy pedał nie jest wciśnięty. Maksimum przy pełnym wciśnięciu pedału, gdy przepustnica znajduje się w pozycji pełnego otwarcia.

Silnik siłownika przepustnicy

PCM wysyła sygnał do silnika siłownika przepustnicy w zależności od położenia wejścia pedału. A także z góry ustaloną wartość wyjściową w zależności od warunków pracy.

Sprawdź silnik siłownika przepustnicy pod kątem prawidłowej rezystancji, odłączając złącze wiązki przewodów. Rezystancja musi mieścić się w granicach specyfikacji fabrycznej; jeżeli jest zbyt wysoka lub zbyt niska, silnik może nie przejść do określonej pozycji.

Sprawdź wiązkę przewodów pod kątem zasilania za pomocą multimetru ustawionego na skalę woltową. Napięcie powinno być zbliżone do napięcia akumulatora, gdy kluczyk jest w pozycji włączonej.

Cykl pracy przewodu sygnałowego można sprawdzić za pomocą multimetru graficznego lub oscyloskopu dostosowanego do funkcji cyklu pracy. Cykl pracy powinien odpowiadać wartości procentowej ustawionej przez PCM.

Może być konieczne sprawdzenie cyklu pracy ustawionego z PCM za pomocą zaawansowanego narzędzia diagnostycznego.

Korpus przepustnicy

Błąd P063E może pojawić się również z powodu zanieczyszczenia korpusu przepustnicy, gdy coś przeszkadza w swobodnym ruchu. Dlatego należy zdjąć korpus przepustnicy i sprawdzić, czy nie gromadzą się w nim zanieczyszczenia lub zanieczyszczenia, które mogłyby zakłócić normalny ruch.

Zabrudzona przepustnica może nie reagować prawidłowo po otrzymaniu polecenia z PCM do określonego położenia otwarcia.

W których samochodach ten problem występuje częściej

Problem z kodem P063E może wystąpić w różnych maszynach, ale zawsze istnieją statystyki dotyczące tego, w których maszynach ten błąd występuje częściej. Poniżej znajduje się lista niektórych z nich:

 • Hyundai
 • Kia
 • Mazda
 • Nissan
 • Toyota
 • Volkswagen

W przypadku kodu usterki P063E czasami mogą wystąpić inne błędy. Najczęstsze z nich są następujące: P061F, P0638, P069F, P2072.

Wideo

Informacje zwrotne na temat artykułu
Podziel się
AutoNevod | Opis techniczny błędów OBD-2 w samochodach i ich rozwiązania
Zostaw komentarz